Korzár logo Korzár Gemer

Požiar Krásnej Hôrky vzal obci pod hradom pokoj

Požiar hradu vzal Krásnohorskému Podhradiu nielen cestovný ruch, ale aj pokoj a dobré vzťahy v obci.

(Zdroj: Martina Dudášová)

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Život v obci Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava bol pred požiarom hradu Krásna Hôrka 10. marca 2012 podľa starostu Petra Bolla pokojnejší.

"Táto tragická udalosť nám priniesla veľa zmien. Cestovný ruch v obci klesol úplne na nulu. Obec prišla približne o 35 000 eur, a to nehovorím o podnikateľských subjektoch, ktoré boli priamo na cestovný ruch naviazané," uviedol Bollo pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spresnil, že obec prišla o tržby z prevádzky plateného parkoviska pod hradom a tiež z ubytovacích služieb v blízkom kempingu.

SkryťVypnúť reklamu

"Tie peniaze sme chceli využiť najmä na opravu miestnych komunikácií, ktoré sú v žalostnom stave," pripomenul starosta.

Narušili sa vzťahy, ľudia stratili to, na čo boli hrdíPožiar národnej kultúrnej pamiatky poznačil ľudí v obci aj mentálne. "Ľudia pred rokom plakali. Veď to bola naša hrdosť a nielen čo sa týka našej obce, ale celého Slovenska. Je to svetové dedičstvo a ľudia sú skormútení," doplnil Bollo.

Dúfa, že po finálnej oprave strechy by sa časť hradu mohla verejnosti sprístupniť v lete 2014.

Vari najhorším dôsledkom požiaru sú podľa starostu narušené medziľudské vzťahy.

"Dá sa povedať, že predtým sme tu s rómskymi obyvateľmi nažívali pomerne pokojne, teraz však aj po tom, čo o našu obec prejavil záujem Marian Kotleba a médiá, to je už dosť rozhádané," potvrdil. K otvoreným stretom zatiaľ však nedochádza.

SkryťVypnúť reklamu

Obec má dnes približne 2 600 obyvateľov, z toho je 57 percent Rómov. "Ak majú požiadavky voči obci, dokážu byť aj aktívni, ale ak je potrebné splniť si nejaké povinnosti, alebo od nich niečo žiadame, nastáva problém," povzdychol si starosta.

Ako vyzerá Krásna Hôrka rok po požiari

Pozrite si fotogalériu >>

Sviečka za oknomNajviac zo všetkého dnes obec podľa neho potrebuje viac peňazí a pokoj.

"Vyzvali sme obyvateľov, aby v nedeľu 10. marca o 18.00 h zapálili v každom dome v okne sviečku a takto si pripomenuli nešťastnú udalosť spred roka," uzavrel Bollo.

Fotografie z katastrofálneho požiaru Krásnej Hôrky

Pozrite si fotogalériu >>

Opravy pokračujú,zhotovujú historickú replikuDo konca roka chcú hrad kompletne zastrešiť, v roku 2014 už sprístupniť

SkryťVypnúť reklamu

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Na národnej kultúrnej pamiatke hrade Krásna Hôrka sú aj rok po zničujúcom požiari záchranné a rekonštrukčné práce v plnom prúde.

Ako TASR informoval hovorca Slovenského národného múzea (SNM) Artúr Šturmankin, v posledných dňoch zhotoviteľ rozoberal požiarom poškodené koruny murív na objektoch stredného a dolného hradu. Spôsob a rozsah rozoberania je podľa architektonickohistorického výskumu.

"Pracovné postupy sú podriadené požiadavke čo najvernejšie zdokumentovať pôvodný stav konštrukcií, ktoré boli požiarom poškodené. Krajský pamiatkový úrad Košice okamžite vyhodnotil výsledky výskumu a umožnil tak projektantovi spracovať dodatok, ktorý pôvodný predmet aktualizuje a dopĺňa," informoval Šturmankin.

Prístupný v roku 2014?Doplnil, že na základe fotografií, podrobnej dokumentácie a výskumov projektant zhotovuje v súčasnosti historickú repliku.

"SNM má ambíciu do konca roka hrad úplne zastrešiť, trvalými strechami. Návštevníkom by sme ho chceli sprístupniť na budúci rok," zdôraznil Šturmankin.

Stav účtu verejnej zbierky na obnovu hradu Krásna Hôrka bol k 6. marcu 157 091 eur.

"Zatiaľ sa z prostriedkov na účte nečerpalo. Peniaze zo zbierky budú využité na financovanie prác spojených s obnovou hradu Krásna Hôrka, ktoré majú charakter modernizácie a ktoré neuhradí poisťovňa. Použijú sa aj na reštaurovanie zbierkových predmetov, ktoré boli poškodené pri požiari," doplnil hovorca SNM.

Stredoveký hrad Krásna Hôrka spustošil rozsiahly požiar 10. marca 2012. Plamene zničili strechu celého hradu a časť zariadenia. Zachrániť sa podarilo asi 90 percent muzeálnych zbierok.

Poisťovňa navrhla jednorazové odškodnenieProces jej likvidácie riadi poisťovňa Generali Slovensko ako hlavný spolupoisťovateľ, ktorá vzhľadom na zložitosť prípadu odporúča plnenie formou jednorazového odškodnenia.

"Požiar hradu Krásna Hôrka je pre nás najväčšou poistnou udalosťou roka 2012, jej likvidácii prikladáme v Generali Slovensko výnimočnú pozornosť, ktorá spočíva v koordinácii činností zo strany topmanažmentu poisťovne, ako aj v dennom operatívnom riadení viacerých útvarov," uviedol generálny riaditeľ poisťovne Generali Slovensko Vladimír Bezděk.

Na týždennej báze sa stretáva predstavenstvo poisťovne, vedenie likvidácie absolvuje kontrolné dni na hrade a zároveň manažuje spoluprácu medzi spolupoisťovateľmi.

"Likvidácia poistnej udalosti môže byť ukončená vždy až po dokončení opráv a predložení všetkých potrebných dokumentov a faktúr za vykonané práce a materiál. Rovnaké to je aj v prípade Krásnej Hôrky. V poisťovníctve však existuje aj druhá možnosť, a to plnenie formou jednorazového odškodnenia, ktoré je už ponúknuté SNM," uviedol vrchný riaditeľ úseku poistných udalostí Generali Slovensko Martin Fučík.

Hrad Krásna Hôrka je historická a kultúrna pamiatka a vzhľadom na to ide o zložitý poistný prípad.

Ako uviedol Fučík, likvidáciu je možné uzavrieť až po kompletnej rekonštrukcii hradu, čo nie je také jednoduché ako v prípade súčasných moderných budov.

Pri hrade Krásna Hôrka je totiž veľmi dôležité aj stanovisko pamiatkarov. Preto poisťovňa odporúča plnenie formou jednorazového odškodnenia, ktoré výrazne urýchli ukončenie likvidácie poistnej udalosti Krásna Hôrka.

SNM tak môže obratom získať poistné plnenie vo výške stanovenej na základe znaleckého posudku, a to bez ohľadu na termín ukončenia rekonštrukcie.

Plnenie formou jednorazového odškodnenia navyše umožňuje poškodenému SNM, že nemusí poisťovni dokladať faktúry za vykonané práce a materiál. Môže tak využiť pomoc vo forme darovania pracovnej sily či materiálu.

Financie môže následne investovať do zveľadenia kultúrneho dedičstva, skvalitnenia bezpečnostných opatrení na hrade či do obnovy nad rámec pôvodného stavu pred požiarom.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 838
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 906
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 990
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 804
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 908
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video