Vyhorený hrad už opravuje víťaz súťaže. ÚVO nariadil, aby do nej vrátili aj druhú firmu.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
BRATISLAVA/KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Rok po zničujúcom požiari hradu Krásna Hôrka bude o rozsiahlej oprave národnej kultúrnej pamiatky rozhodovať súd.
Úrad pre verejné obstarávanie v januári rozhodol, že banskobystrickú spoločnosť PR Querkus vylúčili zo súťaže nezákonne a nariadil ju zaradiť späť. Slovenské národné múzeum žiada Krajský súd v Bratislave, aby rozhodnutie úradu zrušil.
Hrad už opravuje podnikateľ Marián Fifik, múzeum s ním podpísalo zmluvu v októbri. Podpis zmluvy vtedy umožnil aj Úrad pre verejné obstarávanie, odvolal sa na verejný záujem, keďže hrad po požiari nemal strechu.
Druhý uchádzač je taký k..., aký je.
Poznámka pracovníka SNM na dokumentoch
Toalety a urážky
SNM ako správca hradu nespresnilo, prečo firmu PR Querkus vylúčilo zo súťaže.
Návrhy podľa hovorcu múzea Artura Šturmankina vyhodnocovala deväťčlenná komisia, ktorá v ponuke spoločnosti našla nedostatky a v súlade so zákonom požiadala uchádzača o vysvetlenie. Dostala ho na druhý deň, ale neprijala. Posúdila ho ako „zmenu ponuky“, a preto ju zo súťaže vylúčila.
„Komisia nám vyčítala, že v dokumentácii píšeme o troch prenosných toaletách na stavbe pre pätnásť zamestnancov, z kontextu ponuky však jasne vyplýva, že na stavbe malo pracovať 45 ľudí,“ hovorí konateľ spoločnosti Róbert Pacalaj.
„Vysvetlili sme, že jedna toaleta by mala stačiť pre 15 zamestnancov, že došlo k preklepu.“ Firma podľa neho splnila všetky podmienky súťaže a ponúkla najnižšiu cenu.
„Neviem, či sa dočkáme spravodlivosti,“ hovorí Pacalaj. Komisia, ktorá má o dodávateľovi opravy hradu rozhodovať, je podľa neho zaujatá.
Dokumenty, ktoré mu prišli z Úradu verejného obstarávania, obsahujú poznámku jedného zo zamestnancov múzea: „Ponuky komisia navzájom komparovala a posudzovala v identifikovaných problémových častiach, čo u jedného uchádzača posúdila na základe vysvetlenia a druhý je taký k..., aký je.“
SNM podľa Šturmankina pracovníka potrestalo. Jeho meno odmieta zverejniť.
Na otázku, prečo múzeum nerešpektuje rozhodnutie úradu, neodpovedal. „Slovenské národné múzeum využilo zákonnú možnosť a požiadalo o preskúmanie rozhodnutia.“
Úrad čakal
V septembri podal Pacalaj námietku proti vylúčeniu. Na rozhodnutie ÚVO čakal takmer deväťdesiat dní, hoci zákonná lehota je tridsať. Medzitým podpísali zmluvu s iným dodávateľom.
„Lehota začína plynúť od doručenia kompletnej dokumentácie, nie od doručenia námietok samotných,“ vysvetľuje hovorca úradu Ján Mažgút. „Vzhľadom na obsah navrhovateľom namietaných skutočností bolo potrebné preskúmať a posúdiť značný rozsah skutočností, ako aj kompletnú dokumentáciu, čo je vecne a časovo náročné,“ tvrdí.
Dňa 23. januára úrad konštatoval, že spoločnosť PR Querkus bola vylúčená „v rozpore s pravidlami, ktoré Slovenské národné múzeum pre uvedené verejné obstarávanie určilo a v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní“.
Súd však 21. februára odložil vykonateľnosť rozhodnutia úradu až do právoplatného rozsudku a Fifik môže na stavbe ďalej pracovať. Začiatkom tohto mesiaca podpísal s múzeom zmluvu, ktorou sa termín ukončenia prác predĺžil o mesiac.
Pacalaj hovorí, že jeho firma s prácami mohla začať už v lete. „Vzhľadom na naše technologické možnosti a skúsenosti s podobnými historickými krovmi dnes už mohli byť hotové trvalé krovy minimálne spodného hradu.“
Konateľ: Naťahujú čas
O výbere firmy, ktorá opraví Krásnu Hôrku, sme hovorili s konateľom spoločnosti PR Querkus RÓBERTOM PACALAJOM.
Čo znamená rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie?
„Znamená, že by sme mali byť zaradení späť do rokovacieho konania. Keďže hlavným kritériom bola cena, v normálnom štáte by to malo znamenať, že obstarávateľ porovná dve cenové ponuky a ten, kto ponúkol nižšiu, by mal byť víťaz. Stačí na to pár minút.“
Múzeum sa však domáha, aby súd rozhodnutie zrušil.
„Myslíme si, že obstarávateľ jednoducho naťahuje čas, aby nás z hry úplne vylúčil. Veď rozhodnutie súdu môže padnúť o rok, dva, tri.“
Čím ste vlani namietali proti vášmu vylúčeniu?
„Urobili sme preklep v jedinom čísle, ktorý v žiadnom prípade nemohol zmeniť predloženú ponuku.“
Múzeum argumentuje, že podpisom zmluvy s dodávateľom Mariánom Fifikom sledovalo verejný záujem zachovať a zachrániť hrad.
„Verejný záujem nie je ospravedlnením nezákonného, bezprecedentného konania obstarávateľa. Pre verejného obstarávateľa, ktorý nijako neskrýva averziu voči jednému z uchádzačov, ktorý splnil podmienky súťaže a ponúkol najnižšiu cenu, v písomnom vyjadrení k námietkam ho dokonca hrubo a vulgárne urazí a automaticky preferuje iného, nemôže byť ospravedlnením verejný záujem, pretože v plnom rozsahu zodpovedá za nezákonný stav.“
Ospravedlnili sa vám?
„Neviem o tom.“
sen
Fakty o výbere stavebníka
10. 3. 2012 – požiar hradu Krásna Hôrka
6. 8. 2012 – otváranie ponúk na opravu hradu v rámci stanovenej prvej etapy rekonštrukcie v SNM
Ponuky:
PR Querkus, návrh ceny – 1.979.770,06 EUR
Ing. Fifik, návrh ceny – 2.057.053,83 EUR
SANEX, návrh ceny – 3.320.288, 10 EUR
21. 8. 2012 – SNM žiada PR Querkus vysvetlenie, prečo sa v časti ponuky o záchodoch na stavbe píše o 15-tich pracovníkoch
22. 8. 2012 PR Querkus odpovedá, že ide o chybu v písaní a poukazuje na viacnásobné podrobné rozpísanie a rozpočtovanie prác a funkcií 45 pracovníkov v celom predloženom materiáli
30. 8. 2012 SNM vylučuje PR Querkus zo súťaže s tým, že „vysvetlením ponuky došlo k jej zmene“
24. 9. 2012 PR Querkus podáva námietku proti vylúčeniu na ÚVO
15. 10. 2012 PR Querkus dostáva od ÚVO oficiálny materiál SNM obsahujúci zaujatý a vulgárny komentár pracovníkov SNM na adresu konateľa PR Querkus
23. 1. 2013 ÚVO nariaďuje SNM, aby PR Querkus vrátilo späť do súťaže
8. 2. 2013 SNM podáva žalobu s návrhom na zrušenie rozhodnutia ÚVO
PR Querkus je slovenskou výrobno-stavebnou spoločnosťou fungujúcou od roku 1998. Venuje sa stavbe a rekonštrukcii striech, krovov, výrobe drevených konštrukcií a komplexnej výrobe a montáži ekologických drevených domov. Spoločnosť od roku 2012 ponúka výrobu drevených okien a nábytku. V minulosti rekonštruovala historické budovy, napríklad hrad Červený kameň, či strechu sídelnej budovy SNM na Vajanskom nábreží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer