O prácu príde 18 zamestnancov školy, okolo 150 detí bude v novom školskom roku rozdelených do štyroch miestnych škôl.
ROŽŇAVA. O zrušení školy rozhodli poslanci na ostatnom zasadnutí. Dôvodom bola dlhodobá finančná bilancia zariadenia v mínusových číslach, pokles počtu žiakov v triedach a nevýhodná nájomná zmluva s majiteľom budovy – evanjelickou cirkvou.
V predchádzajúcich rokoch legislatíva dovoľovala zriaďovateľovi, ktorý mal niekoľko základných škôl, použiť 10 percent peňazí na prerozdelenie a krytie nedostatku financií na inej základnej škole. Takto mesto pomáhalo aj ZŠ Sama Tomášika.
„Od januára tohto roku má každá škola nárok na všetky finančné prostriedky podľa rozpísaného normatívu. Táto škola je jediná, ktorá nie je v budove vo vlastníctve mesta a ročne za nájom priestorov vynakladáme 14 500 eur,“ vysvetlila vedúca odboru školstva Janka Mičudová.
Postupná likvidácia
Riaditeľ ZŠ Karol Samseli otvorene hovorí o postupnej likvidácii školy zo strany mesta.
„Prvé spochybnenie našej školy bolo koncom roka 2011, keď zastupiteľstvo schválilo uzatvorenie nájomnej zmluvy od 1. januára len do 15. júla 2012. Rodičovská, žiacka a učiteľská verejnosť začala mať pochybnosti o existencii školy. Z počtu 180 žiakov sme klesli na 162. Rodičia prichádzali s ospravedlnením, že musia preložiť žiakov na inú školu, keďže naša končí,“ tvrdí riaditeľ.
Podľa jeho slov o budúcnosti školy rozhodli i ďalšie kroky.
„V júni 2012 poslanci schválili uzatvorenie nájomnej zmluvy medzi nájomcom a prenajímateľom na dobu dvoch rokov za určitých podmienok. V októbri na porade riaditeľov školy mi ale bolo oznámené, že škola prejde do útlmového režimu. Bude fungovať už len dva roky, a preto sa už zápis do prvého ročníka v škole neuskutoční,“ dopĺňa informáciu K. Samseli.
Nespokojnosť rodičov
V ZŠ Sama Tomášika v súčasnosti pracuje 18 zamestnancov, počet školákov je 150.
Učiteľka Oľga Mirvajová má pri tabuli odpracovaných 34 rokov. „Určite nie som s rozhodnutím poslancov spokojná. Myslím si, že je ublížené aj deťom. Vzhľadom na môj vek je mi jasné, že si prácu nájdem len ťažko,“ hovorí učiteľka.
Matka ôsmaka Henrieta Kerekesová netají nespokojnosť. „Mrzí ma rozhodnutie o zrušení, pretože môj syn bude musieť posledný ročník chodiť do inej školy. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako sa adaptuje. A nielen on, ale všetky deti,“ hovorí H. Kerekesová.
Vedenie mesta sľubuje pomoc. „Čísla nepustia, aj keď si uvedomujeme citlivosť tejto témy. Nebolo to jednoduché rozhodovanie, ja sám som kedysi do tejto školy chodil. Urobíme všetko preto, aby sme nielen deti, ale aj pedagógov umiestnili na miestnych školách,“ povedal primátor Pavol Burdiga (Most – Híd).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer