Kraslice už neodmysliteľne patria k veľkonočným sviatkom.
REJDOVÁ. Kým v dávnych časoch sa na farbenie vajíčok využívali predovšetkým prírodné farbivá ako kôra jabloní, šupky cibule, šafran, cvikla alebo kôra duba, dnes je k dispozícii množstvo kreatívnych techník ako batikovanie, reliéfne voskovanie, madeirovanie, decoupage, drôtovanie, oblepovanie papierom či rôznym prírodným materiálom, mramorovanie alebo technika mozaikovania.
Náročnejšia je technika vyškrabávania rôznych motívov či vzorov.
Madeirové kraslice
Obľúbenou technikou Pavlíny Goliášovej z Rejdovej sú madeirové kraslice.
„Pri tejto technike sa popri starom spôsobe voskovania používa dotváranie novou technikou, a to madeirovaním, čiže dierovaním. Vyfúknuté vajíčko sa vydieruje za pomoci vysokoobrátkovej modelárskej vŕtačky. Vytvorí sa vzor za pomoci rôznych krúžkov, srdiečok a iných tvarov. Potom sa vajíčko vyčistí chemikáliou a navoskuje tradičným spôsobom,“ vysvetľuje P. Goliášová.
„Samozrejme, vajíčko nemusí byť bezfarebné, ale môžeme ho aj vymaľovať a tak vytvoriť pestrofarebné. Na vytvorenie madeirových kraslíc je najlepšie použiť kačacie alebo husacie vajíčka, lebo sú o niečo väčšie ako slepačie. Majú pevnejšiu škrupinu a vydržia aj menej opatrné zaobchádzanie hlavne pri navŕtavaní otvorov.“
Madeirovanie. Pri tejto technike potrebujete vŕtačku.
Kraslice. Malé umelecké dielka... Foto k článku: Karol Csobádi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer