Už po niekoľkýkrát. Dlhoročný problém sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť, v meste čakajú na aktuálne výzvy.
ROŽŇAVA. Na štúdii, ktorá by riešila odvodnenie spodných vôd v Nadabule, začali pracovať na sklonku roku 2011. Do troch mesiacov bola hotová. Odvtedy sa však veci nepohli, riešenie ostáva nateraz len na papieri.
Dlhoročný problém so spodnými a povrchovými vodami po bývalej banskej činnosti na svojej koži zatiaľ naviac pociťujú miestni obyvatelia.
„S týmto problémom sa boríme už roky. Presakujúce spodné vody zaplavujú chodníky, cesty, ale aj domy a ich záhradky. Keď viac prší, dvihne sa hladina týchto vôd a už máme mokro pri domoch i na cestách,“ zdôraznil dôchodca Jaroslav z tejto mestskej časti.
Podľa neho mesto akosi nechce riešiť tento problém.
„Ak by chceli, už dávno by sa s tým niečo robilo. A tak len čakáme a voda nám za chvíľu prerastie cez hlavu,“ zamyslel sa tento Gemerčan.
Nadabulou prechádzajú len staré banské vývody, ktoré už dávno nie sú v prevádzke, rovnako v mestskej časti chýba kompletná kanalizácia.
Kanalizáciu v tejto časti mesta rieši projekt Odkanalizovanie Rožňavskej bane – mestská časť Nadabula, vrátane severnej časti mesta, ktorej výstavba má byť ukončená v tomto roku. Práve staré banské vývody slúžia ako vývody z tunajších žúmp. Preto sa stáva, že keď voda prerazí na povrch, riadne zapácha.
Čakanie na výzvy
Kým sa ľudia pasujú s vodou, problematiku spodných vôd si zatiaľ pohadzujú v rámci samosprávy.
Komisia výstavby už v minulosti odporúčala, aby oddelenie regionálneho rozvoja Mestského úradu v Rožňave preverilo možnosti, či sú výzvy na odvodnenie.
Problém sa na komisiu dostal znova v týchto dňoch. Komisia navrhla, aby samospráva požiadala Obvodný úrad v Rožňave o stanovisko k odvádzaniu banských vôd, ktoré bolo v minulosti uskutočnené a či by mohlo spĺňať parametre v rámci projektu odvodnenia, ktoré má mesto.
Výzva v rámci fondov EÚ na odvodnenie zatiaľ nie je vypísaná. Situácia je taká, že komisia na svojom ostatnom rokovaní odporúčala výzvy a zámery sledovať i naďalej, či už v rámci fondov EÚ, alebo tie, ktoré vypíše štát.
„Ak bude výzva, určite je potrebné na to reagovať, následne vypracovať projektovú dokumentáciu a požiadať o vydanie stavebného povolenia,“ zdôraznil predseda komisie výstavby, územného plánovania, životného prostredia a mestských komunikácií Peter Marko (OKS).
Ako zdôraznil, hladiny spodných vôd sa zvyšujú najmä v čase prívalových dažďov.
„Zvýšené hladiny spodných vôd vchádzajú do pivníc obyvateľov, ide najmä o rodinné domy, ktorých pivnice neustále zatápa spodná voda. Už sme aj z mestských peňazí zabezpečili ľuďom čerpadlá, no je to len dočasné riešenie. Ide o dlhodobý problém, ktorý určite znepríjemňuje život tunajším obyvateľom a je potrebné ho vyriešiť. V mestskom rozpočte však zatiaľ na to peniaze nie sú,“ dodal predseda komisie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer