Gotický evanjelický kostol v Štítniku patrí ku skvostom slovenského kultúrneho dedičstva. Klenotom je organ, ktorý je plne funkčný a pochádza z roku 1484. Patrí k najstarším v Európe. Problémy pamiatke spôsobuje vlhnutie múrov, ohrozené sú aj vzácne fresky zo 14. storočia.
ŠTÍTNIK. Približne v roku 1900 v kostole uložili podlahu, ktorá obsahovala cement, a tá spôsobuje problémy.
„Podlaha s cementom ťahá vlhkosť zvonku do stien. Spôsobuje to veľké problémy. Obávame sa, že to môže poškodiť fresky na múroch kostola,“ zdôraznil starosta Štítnika Miloš Gallo Barnák (SDKÚ-DS).
Cenné fresky maľovali talianski majstri z najvychýrenejšej freskárskej školy v meste Lucca. Údajne pod vrchnou vrstvou fresiek by sa mali nachádzať ďalšie, staršie fresky. Do ich odhaľovania sa však pustia potom, čo vyriešia problém s vlhnutím múrov.
Na stenách kostola sú aj vzácne renesančné a barokové epitafy. Je ich 14, najviac v rámci kostolov na Slovensku.
Aby presne odhalili rozsah vlhnutia múrov v kostole, urobili sondy. Kopali zhruba do hĺbky dvoch metrov. Dnes sú na ich mieste položené drevené dosky.
Odvetranie a odvlhčenie kostola je veľmi dôležité. V Štítniku robia všetko preto, aby sa to podarilo.
Problémom je aj červotoč
Vlhkosť však nie je jediným problémom. Svoje urobil aj červotoč v drevenom vybavení.
V interiéri sú napríklad obrazy na stenách, drevené cechové lavice z roku 1708, ktoré vyrobili na mieru vtedajších majstrov jednotlivých cechov, či lavice z roku 1520, v ktorých sedávala mestská rada, hneď vedľa hlavného oltára.
Červotoč sa pustil nielen do nich, ale aj do obrazov a kazateľnice, ktorú plánujú tiež zrekonštruovať.
„V ostatných rokoch sa červotoč tak rozšíril, že jeden obraz nám spadol zo steny. Keď sme ho nevideli zavesený, mysleli sme si, že niekto prišiel a ukradol ho. Chceli sme volať políciu. No rozožral ho červotoč a sám spadol zo steny, čo sme si všimli neskôr,“ zaspomínal starosta.
Odvlhčiť múry kostola pomôžu peniaze z nórskych fondov. V pláne je aj rekonštrukcia oltára.
V kostole je okrem iných vzácností aj krstiteľnica z roku 1454, ktorá je dielom známeho zvonolejára zo Spišskej Novej Vsi, Konráda Gaala. Jeho vychýrená dielňa v centre mesta vyvíjala svoju činnosť od rok 1516.
Kazateľnica. Rozožiera ju červotoč. Zachrániť by ju mala rekonštrukcia. Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer