SLAVOŠOVCE/KOŠICE. V obci Slavošovce v Rožňavskom okrese zasahovali v utorok aj kukláči. Policajti zadržali muža a ženu vo veku 49 a 60 rokov podozrivých z úžery.
Ako informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó, policajti vykonali tri domové prehliadky, prehliadku nebytových priestorov a prehliadku auta.
Zaistili peniaze, dokumenty o evidencii poskytovaných pôžičiek s menami poškodených a výške požičiavaných a vrátených súm.
„Okrem toho si odniesli aj výpočtovú techniku slúžiacu na elektronickú evidenciu dlžníkov a dlžných súm, osobné doklady poškodených osôb a iné dokumenty súvisiace s vyšetrovaným zločinom,“ uviedol Szabó.
Zadržaná dvojica skončila v policajnej cele.
Polícia: Objasniť úžeru je takmer nemožné
Úžera sa vo väčšine prípadov vykonáva bez papierovania, zväčša neexistuje žiaden doklad o protiprávnom konaní. Odhaľovanie býva postavené len na výpovediach poškodeného alebo svedkov. Tí zväčša odmietajú spolupracovať.
V Košickom kraji v roku 2009 z piatich prípadoch objasnili 4, o rok neskôr z dvoch objasnili jeden prípad. V roku 2011 sa policajtom z 9-tich prípadov podarilo vyriešiť 5.
Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach evidovalo počas uplynulého roka iba dva takéto prípady, ani v jednom z nich nebola doposiaľ obvinená konkrétna osoba.
Väčšinou chýbajú písomné dôkazy
Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Michala Slivku k trestnému činu úžery dochádza vo väčšine prípadov bez akejkoľvek písomnej dokumentácie.
„Dokazovanie protiprávneho konania je teda postavené predovšetkým na výpovedi poškodeného alebo svedkov, či páchateľa. Pri odhaľovaní a dokazovaní úžery sa stretávame s prípadmi, kedy osoby odmietajú s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracovať. Napríklad pri preverovaní anonymných oznámení poškodení polícii mnohokrát tvrdia, že si od nikoho za vysoký úrok peniaze nepožičali, alebo že podozrivého z úžery nepoznajú a nikdy sa s ním nestretli. Napriek tomu, ak sa polícia dozvie o protiprávnom konaní, vždy koná,“ povedal hovorca.
Úžera je podľa zistení polície rozšírená najmä v rómskej komunite.
„V čase krízy občania hľadajú východisko z nepriaznivej finančnej situácie v požičiavaní si peňazí za nevýhodných podmienok. Polícia pamätá aj na ochranu osôb žijúcich v týchto komunitách, ktoré majú svoje špecifiká, preto im pomáhajú naši špecialisti. Tí, okrem iných úloh, vykonávajú aj prevenciu, aby sa občania nestali obeťou úžery. Za týmto účelom spolupracujeme s terénnymi sociálnymi pracovníkmi a komunitnými centrami, predstaviteľmi samosprávy miest, obcí, krajských a obvodných úradov,“ vyjadril sa M. Slivka.
Úžera v osadách existuje roky
V Žehre v Spišskonovoveskom okrese žije prevažná väčšina Rómov. Podľa starostu obce Ivana Mižigára (nez.) v minulosti bola v osade Dreveník úžera.
„Úžera medzi miestnymi fungovala dlhé roky. Po tom, čo chudobní Rómovia odišli za prácou do Anglicka, už neexistuje. Verím, že sme sa tejto pliagy zbavili nadobro,“ tvrdí starosta.
Igor Horváth je už 13 rokov vajdom v časti Pätoraká v Rudňanoch (okres Spišská Nová Ves).
„Úžeru máme aj v našej osade, ale len veľmi malú, okolo piatich percent. Snažím sa občanom dohovárať, aby sa zmenili, aby inak žili. To je všetko, čo môžem urobiť, voľba je už na nich,“ vysvetlil I. Horváth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer