Do novej sezóny ide rožňavský klub Taekwondo Hakimi so zvyčajnými plánmi, teda pripraviť sa na turnaje doma i v zahraničí, ktorých sa pravidelne ich pretekári zúčastňujú.
ROŽŇAVA. Trénerka klubu Nora Kiššová 4.DAN však má aj iné povinnosti. Stále je trénerkou štátnej reprezentácie poomsae, aj keď kvôli „mamičkovským“ povinnostiam prevzal jej úlohy predseda komisie vrcholového športu Mário Švec. Okrem toho je vo štvrtom ročníku štúdia trénerstva, špecializácia taekwondo na UMB v Banskej Bystrici. Je prvá zo súčasných trénerov na Slovensku, ktorý má zatiaľ najvyššiu trénersku triedu v taekwondo, čo je štvrtý kvalifikačný stupeň. Rada by sa však dostala na ten najvyšší piaty. Doma jej robí radosť päťmesačný syn. Porozprávali sme sa ňou o plánoch a cieľoch do novej sezóny, ale krátko sme sa vrátili aj k tej minulej.
Aké sú plány do novej sezóny? Čo všetko by ste v klube chceli stihnúť.
„Plány sú ako zvyčajne, plus stále niečo na viac. Stihnúť musíme okrem každodenných tréningov, aj účasť na domácich súťažiach a turnajoch organizovaných na Slovensku. Ďalej budeme stíhať turnaje pod hlavičkou asociácie, ktorých sa každoročne zúčastňujeme v Chorvátsku, Česku, Nemecku, Slovinsku a v ďalších európskych krajinách. Okrem toho by sme radi stihli aj skúšky technickej vyspelosti s našim technickým riaditeľom Veľmajstrom Jae-Hee Changom 8.DAN a cestu do Kórei, kde by sa mali zúčastniť naši dvaja juniorskí reprezentanti A. Angyal a R. Lebovská - juniorského campu, ak nám SATKD našu žiadosť schváli a nejaké tie semináre konané doma aj v zahraničí... Máme ešte ďalšie plány do budúcna, veľmi radi by sme mali vlastné priestory – vlastnú telocvičňu s vybavením, ktoré potrebujeme, len ťažko na to zháňať financie a ešte ťažšie to utiahnuť. Možno raz sa nám to podarí, ak osud dopraje.“
Ako je to s členskou základňou. Práca s mládežou je u vás na vysokej úrovni. Darí sa oslovovať nových záujemcov, či už deti alebo dospelých?
„Momentálne máme spolu 53 členov aktívnych aj pasívnych ako čestní členovia klubu. Tréningy máme podelené do vekových kategórií. Deti od 5 do 9 rokov, 5 dievčat, 13 chlapcov, spolu 18 detí. Žiaci a kadeti od 10 do 13 rokov, 2 dievčatá, 16 chlapcov, spolu 18 žiakov. Juniori, 1 dievča, 4 chlapci, seniori: 2 ženy, 10 mužov. Trénujeme na ZŠ Ulici Pionierov 1 v Rožňave. Všetci, ktorí majú záujem u nás trénovať, sú vítaní. Nerobíme nábory, kto chce, sám si nás vyhľadá. Momentálne máme škôlkarov aj žiakov dá sa povedať zo všetkých základných škôl v Rožňave a nie len z Rožňavy. U dospelých je to ťažšie. Taekwondo je dynamické bojové umenie a vyžaduje určité zdatnosti a schopnosti, v ktorých sa dospelí podceňujú, že na to nemajú, alebo ich to odrádza. Taekwondo môžu cvičiť všetci bez ohľadu na vek, predsa je to v prvom rade bojové umenie, ktoré zahŕňa techniky ako sú bloky, kopy, súborné cvičenia, taekwondo je aj sebaobrana, prerážacie techniky, všetci si nájdu v ňom to svoje. Je to „makačka“, zábava, aj relax... A možno niektorých odrádza aj to, že trénerkou je žena...“
Na prvom kole ligy poomsae ste bola v úlohe rozhodkyne. Prechádzate na „druhú stranu“ alebo to bolo len pre tieto preteky?
„Kedysi som bola rozhodkyňou, no trénerské povinnosti mi nedovoľovali v tom pokračovať. Hlavne na zápasoch je potrebný „kauč“, a kto iný než hlavný tréner pozná cvičenca a vie mu poradiť... Rada by som do budúcna fungovala ako rozhodkyňa poomsae, snáď to vyjde popri všetkých tých mojich povinnostiach a rodina je na prvom mieste.“
Ako sa pozeráte na minuloročnú sezónu. Dvojica top pretekárov už odrástla a vo vyšších kategóriách je konkurencia silnejšia. Ako hodnotíte výkony pretekárov Hakimi na turnajoch domácich či zahraničných.
„Každá sezóna je iná, už len preto, že nie je každý turnaj aj keď ten istý, rovnaký. Pretekári sa menia, konkurencia sa mení, raz je turnaj na vysokej úrovni čo sa týka počtom pretekárov v kategóriách, raz je to pravý opak. Niekedy sa darí viac, niekedy menej. Dvaja juniorskí reprezentanti si držia svoje renomé, no nemajú to ľahké, hlavne po tom, čo získali majstrovský stupeň 1.DAN. Angyal sa v minulom roku dokázal presadiť v zápase, čo ho vynieslo až do TOP tímu na rok 2013, Lebovská mala raz šťastie, raz jej v zápase neprialo, na tento rok je zaradená do tímu B. Čo sa týka poomsae, Angyal aj Lebovská sú zaradení do tímu B. Nakoľko už obaja dovŕšia 17-sty rok, je čas si vybrať špecializáciu, čiže disciplínu, ktorej sa chcú a budú venovať naplno. U Adriána Angyala jednoznačne vyhráva zápas, Róberta Lebovská ešte nie je rozhodnutá. Výkony sú takpovediac stabilné, aj keď občas kolíšu...závisí to od momentálnej nie len fyzickej, ale aj psychickej pripravenosti a schopnosti zvládnuť momentálny stres. Rada by som bola, keby sme na turnaje chodievali vo vyššom počte pretekárov, aj na zápas, aj na poomsae. Akosi v tomto náš klub stagnuje, toto bude prioritou na nasledujúce obdobie.“
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer