Rožňavský poslanec Gabriel Borzy má 52 rokov. Napriek veku sa dal na denné vysokoškolské štúdium na Akadémií umení v Banskej Bystrici, katedre Filmovej dokumentárnej tvorby.
ROŽŇAVA. Momentálne študuje druhý rok, minimálne trikrát do týždňa musí zdolávať autobusom trasu Rožňava – Banská Bystrica. S úsmevom spomína, ako v prvom semestri dokonca býval so svojimi spolužiakmi na internáte.
Borzy sa živí ako filmár, je na voľnej nohe, na svojom konte má aj niekoľko dokumentárnych filmov, ktorých tvorbu mal financovanú z európskych fondov.
„Štúdium je pre mňa výzva. Mám koníček, v ktorom sa chcem zdokonaľovať a dosahovať méty. Mnohí sa ma pýtali, prečo sa dávam na štúdium, že mi to nič nedá, že to bude stratený čas, ale mýlili sa. V škole sa dozvedám nové veci. Hoci som si myslel, že som veľmi dobrý, čo sa filmovej techniky týka, oboznamujem sa stále s novinkami,“ hovorí G. Borzy o svojom štúdiu.
Spolužiaci mladší o polovicu
Nové vedomosti získava so študentmi, ktorí sú minimálne o polovicu mladší ako on.
„V škole sme malý kolektív, desiati študenti. Všetci majú do 25 rokov. Nie sú to však bežní mladí ľudia. Na túto vysokú školu sa dostanú len odborníci, preto sú moji spolužiaci zanietení ľudia, ktorí vedia, čo chcú v živote dosiahnuť,“ opísal tento študent z Rožňavy.
Kvôli diaľke sa rozhodol bývať prvý semester na internáte. „Keď som uhrádzal potrebné poplatky, tak pracovníčka mi povedala, že prečo nepríde syn či dcéra vybaviť si všetko, čo súvisí s internátom. Prečo to robím ja ako rodič,“ smeje sa G. Borzy.
Dnes dochádza minimálne trikrát do týždňa z Rožňavy do Banskej Bystrice, je to denne 140 kilometrov. Ako hovorí, 70 percent prednášok je povinných, preto sa zo všetkých síl snaží dodržať tento limit.
Študovala celá rodina
Borzy tvrdí, že situáciu zvláda po každej stránke, ekonomickej aj praktickej. Všetko sa vraj dá, len si treba nájsť spôsob.
„Je pravda, že si musím presne organizovať čas. Povinnosti si delím na skupiny A, B a C. Učím sa zavčasu ráno alebo neskoro večer. Ideálne je pre mňa aj učenie v autobuse. Cesta trvá tri hodiny, čiže času je dosť,“ s úsmevom hovorí študent z Rožňavy.
Zaujímavé je, že v ich rodine vlani študovali na vysokej škole všetci. Samotný G. Borzy, jeho manželka aj dcéra. On sám sa odhodlával, kým sa dal na štúdium, dva roky. Najprv vraj vykonával prieskum.
Ostane Rožňavčanom
Borzy je presvedčený, že svoje štúdium zúročí pri svojej práci. „Uchádzam sa v rámci projektov o podporu z európskych fondov, nároky na žiadateľov sú stále vyššie, medzi inými je to aj vzdelanie,“ hovorí.
Doteraz napríklad autorsky pripravil dokumentárny film o cestovnom ruchu v Národnom parku Slovenský kras v štyroch jazykových verziách.
Ďalším je film o Gotickej ceste Gemerom a Spišom. V našich zemepisných šírkach je niekedy potrebné kvôli profesijnému rastu pôsobiť v hlavom meste v Bratislave. G. Borzy však túto možnosť vylučuje.
„Určite chcem ostať Rožňavčanom. V dnešnej dobe internetu a inej techniky sa dá pracovať z rôznych častí Slovenska. Momentálne napríklad spolupracujem s reklamnou agentúrou z Budapešti,“ dodáva G. Borzy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer