V Dobšinej približne pred rokom vedenie mesta spolu s poslancami rozhodlo, že na území samosprávy nechcú mať výherné hracie automaty. Zdá sa, že to stihli v hodine dvanástej. V platnosti je už novela zákona, ktorá do istej miery obciam a mestám zväzuje ruky.
DOBŠINÁ. Po novom ak volení predstavitelia mesta či obce budú chcieť rozhodovať o automatoch, v rukách budú musieť mať najprv petíciu od ľudí.
„Situácia v meste bola neúnosná. Keď sa vyplácali sociálne dávky, niektorí muži boli pri automatoch a ženy s deťmi postávali na chodníku. Vytvárali veľké skupiny, boli hlasní, ostatní ľudia nemohli prechádzať po chodníku. Na druhý deň sa ženy chodievali sťažovať na mestský úrad alebo k nám, že nemajú peniaze pre rodinu, pretože ich muži prehrali v automatoch. Po tom, ako nastala zmena, v meste je pokoj. Dokonca z miestnej špeciálnej školy adresovali mestu ďakovný list, deti si konečne začali do školy nosiť aj desiate,“ opísal situáciu v Dobšinej náčelník mestskej polície Michal Gergoš.
Prišli o 20-tisíc eur
Primátor mesta Karol Horník (Smer–SD) tvrdí, že rozhodnutie bolo správne.
„Rozprával som sa s niektorými obyvateľmi mesta, s kolegami, políciou a poslancami, ako hodnotia toto rozhodnutie s odstupom času. Dočkal som sa len pozitívnych odoziev. Prišli sme síce o takmer 20-tisíce eur ročne, chýbajúce peniaze sa nám do rozpočtu však podarilo dostať od našej prosperujúcej firmy Mestské lesy Dobšiná,“ povedal primátor.
Ako dodal, je rád, že zmenu stihli zaviesť do praxe pred novelou zákona. V Dobšinej mali výherné hracie automaty v piatich prevádzkach.
Výrazná menšina miest a obcí
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International hovorí, že len veľmi málo miest a obcí využilo pôvodnú možnosť rozhodnúť v obecnom zastupiteľstve o osude výherných automatov.
„Je to výrazná menšina. Mnohí starostovia a poslanci v čase krízy prihliadali aj na príjem, ktorý im z automatov plynul do rozpočtu,“ povedal.
Po novom musí mesto rozhodovať len na základne petície, túto podmienku v zákone presadilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
„Je v záujme samosprávy, aby obec mala nástroj na reguláciu činností, ktoré môžu mať vplyv na zhoršenie kvality života jej obyvateľov. Preto pozmeňujúcim návrhom skupiny poslancov na čele s členom Rady ZMOS, starostom Hurbanovej Vsi Ľubomírom Petrákom, sa dostalo do novely zákona o hazardných hrách i ustanovenie, ktoré umožňuje obci obmedziť hazard v obci všeobecne záväzným nariadením, ak 30 percent obyvateľov obce vo veku nad 18 rokov podá sťažnosť vo forme petície,“ vysvetlila hovorkyňa ZMOS Marta Bujňáková.
Ešte môžu regulovať hazard
Ministerstvo financií tvrdí, že samosprávy majú ešte dosť možností zo zákona regulovať hazard na svojom území.
„Obec je licenčným orgánom pre tento druh hazardných hier,“ stojí v písomnom stanovisku rezortného ministerstva.
Novela prináša okrem toho aj iné zmeny. Napríklad v kasínach musí byť zverejnené telefónne číslo inštitúcie, v ktorej sa závislý hráč môže liečiť. Po novom herňa musí byť stavebne riešená ako samostatný priestor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer