Nedeľa, 23. september, 2018 | Meniny má Zdenka
Nájdete nás na webe

O prehrách rozhodla vždy jedna štvrtina

Rožňavskí basketbalisti v prvoligovej skupine prehrali oba zápasy o záchranu s Holíčom i Trnavou.

Stále vonku. V nadstavbe odohrajú Rožňavčania prvý zápas na domácej palubovke až 24. februára.(Zdroj: Peter Podolinský)

Rožňavskí basketbalisti majú za sebou výjazd na západ Slovenska. V prvoligovej skupine o záchranu sa stretli s Holíčom i Trnavou. Oba zápasy prehrali. Aj keď boli vo veľkej časti zápasov vyrovnaným súperom, výpadok v jednej štvrtine rozhodol o výsledku.

ROŽŇAVA. Basketbalistom ŠPD žreb v nadstavbe neprial. Prvých päť kôl hrajú na pôde súperov a zimné cesty tiež na pohode nedodajú.

V minulej sezóne na palubovke Holíča vysoko prehrali, teraz si preto dávali pozor na skúseného Snopka. Hlavne na jeho trojky.

V úvode zápasu zaskočili súpera aktívnou hrou a aj keď mali domáci výškovú prevahu, prehra o štyri body v úvodnej štvrtine dávala isté nádeje.

Zlom však prišiel hneď v druhej štvrtine. Prehra 9:25 hovorí za všetko.

„Prestali sme behať, v obrane to trochu škrípalo a mali sme slabú streľbu spod koša,“ zhodnotil tréner ŠPD Rožňava Peter Ádám.

Cez prestávku nasledoval v šatni dohovor a v druhom polčase sa obraz hry zmenil.

„Nestrácali sme lopty, hrali obetavo, kolektívne. Tretia štvrtina býva u nás kritická, teraz sme ju vyhrali,“ pokračoval P. Ádám.

Obrat sa však nekonal a domáci si v poslednej štvrtine upevnili vedenie a zvíťazili 74:53.

„Druhá štvrtina mrzí. Inak bol výkon solídny. No spolu s nepremieňaním trestných hodov a pokusov spod koša sa podpísala na konečnom výsledku,“ zhrnul P. Ádám.

Kým Holíč poznali, Trnava bola pre Rožňavčanov neznáma. Aj keď mali isté informácie o hre súpera, v prvej štvrtine sa s rýchlymi protiútokmi nedokázali adekvátne vysporiadať.

Zlom neprišiel

Trnavčania vyhrali 29:14 a položili tak základ víťazstva. Znova po dohovore sa v druhej štvrtine obraz hry zmenil.

„V útoku sme hrali trpezlivejšie, do obrany sa vracali všetci piati hráči. Do postavenej obrany to už súperovi tak nešlo,“ uviedol P. Ádám.

O zlepšení hovorí aj výsledok štvrtiny 18:17. V druhom polčase sa v jednej chvíli zdalo, že sa hosťom podarí obrat, keď sa súperovi priblížili na osem bodov.

Zlom však neprišiel, pár chýb a nepremenených šancí, aj vplyvom únavy, vrátilo domácich do hry. Trnava tak zvíťazila 73:59.

„V oboch zápasoch bolo vidieť, že je to v hlavách. V druhej časti môžeme s každým súperom hrať vyrovnanú partiu, ale hráči si to musia vyjasniť v hlave. V Trnave si od druhej štvrtiny všetci siahli na dno síl. Padla veta: 'Ešte nikdy sme takto nebojovali.' Takto by však mal vyzerať každý zápas. Bojovnosť je súčasťou hry a bez nej to nejde,“ uzavrel P. Ádám.