Pred piatimi rokmi založili v dedine mužský spevokol. S úsmevom hovoria, že ženy medzi seba nechcú, tie ich majú len počúvať.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Spevokol tvoria muži rôzneho veku. Najmladší má 30 rokov, najstarší zase 63.
Hoci sa venujú spevu, koníčku, ktorý nie je pre mužov až taký typický, povolania majú rýdzo chlapské. V spevokole pôsobí strojný inžinier, bývalý policajt, elektrikár či tesár, výrobca nábytku aj podnikateľ.
„Najprv to nemalo nič spoločné so spevom. Začali sme sa stretávať s tým, že sa pozhovárame, zasmejeme, zahráme si karty. Potom do toho prišiel spev,“ s úsmevom opisuje začiatky najmladší člen súboru Štefan Jánosdeák, ktorý pracuje ako strojný inžinier.
Dnes je to vraj všetko úplne ináč a spievanie berú so všetkou vážnosťou.
„Pozývajú nás totiž na rôzne podujatia aj do zahraničia, preto nesmieme sklamať. Veď neraz sa na takýchto akciách stretneme so spevokolami, ktoré pôsobia aj dvadsať rokov,“ hovorí o aktuálnej situácii ďalší člen zboru Jozef Husár, ktorý niekedy pracoval ako policajt.
Maďarské ľudové piesne
Muži spievajú hlavne staré maďarské ľudové piesne.
„Sú prekrásne a záleží nám na tom, aby sa na ne nezabudlo. Preto oslovujeme starších obyvateľov našej dediny, aby nám pomohli s textami či melódiou,“ opisuje Š. Jánosdeák.
V Krásnohorskom Podhradí totiž v domácnostiach prevláda maďarský jazyk. J. Husár hovorí o spomienkach svojho otca. Ten sa totiž do tejto lokality priženil z Moravy. Mal teda čo robiť, aby si dokonale osvojil slovenský aj maďarský jazyk.
„Celý život so smiechom hovoril, že komunikuje s takou kuchynskou maďarčinou.“
Ako vyplýva z rozhovoru s členmi zboru v Krásnohorskom Podhradí, v dedine nespievajú neznalí muži.
„Všetci sme totiž, dá sa povedať, skúsení hudobníci. Väčšina z nás hráva aj na hudobnom nástroji, ako gitare či saxofóne,“ informuje nás o svojich kolegoch Š. Jánosdeák.
Napriek tomu si vraj radi dajú poradiť. „Nebránime sa odborným usmerneniam. Veď nám záleží na tom, aby sme sa stále zdokonaľovali,“ tvrdí J. Husár.
Balady aj regrútske piesne
Muži z Krásnohorského Podhradia majú vo svojom repertoári rôzne piesne. Sú to regrútske melódie aj rôzne ľúbezné piesne či balady.
Vystúpenia prispôsobujú konkrétnym akciám, či sú to už Vianoce, Deň matiek alebo dožinky. Muži vystupujú v jednotných rovnošatách, vesty si dali na mieru ušiť v Rumunsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer