Rožňavskí poslanci sa zrejme neradi vzdávajú výhod, ktoré im plynú z ich mandátov. Naposledy sa väčšina z nich odmietla vzdať parkovania zadarmo na území mesta. Podobne nezahlasovali ani za návrh svojho kolegu, aby z úsporných dôvodov nemali občerstvenie, ktoré im prináleží počas rokovania mestského zastupiteľstva.
ROŽŇAVA. Podľa odborníkov by sme však nemali všetkých slovenských politikov hádzať do jedného vreca. Sú aj takí, ktorí sa snažia byť pre svojich voličov vzorom.
Radoslav Kovács (nez.) navrhol, aby poslanci šetrili aj čo sa týka občerstvenia. Ušetrila by sa suma 300 eur.
Hoci nejde o veľké peniaze, podľa názoru tohto komunálneho politika by sa suma mohla dať do rezervného fondu, či využiť na opravu ciest a chodníkov.
Ani jeho druhý návrh, zrušiť služobné parkovacie karty, neprešiel. „Ak technické služby ako príspevková organizácia mesta majú zarábať, tak nech inkasujú parkovné od každého. Napríklad, mestský úrad by mal platiť za svoje autá paušálny poplatok,“ povedal R. Kovács.
Návrh sa pozdával aj Karolovi Kováčovi (nez.), ktorý tvrdí, že zadarmo na území Rožňavy by nemal parkovať ani prednosta, riaditeľ technických služieb a podobne aj poslanci.
„Neprináleží im, podľa mňa, takýto benefit. Byť poslancom je predsa dobrovoľná činnosť. Myslím si, že moji kolegovia svojím hlasovaním dali najavo, o čo im ide,“ povedal K. Kováč.
Papalašizmus aj v Rožňave?
Cestovanie zadarmo mestskou hromadnou dopravu, vstup zdarma do kina či na plaváreň. Vraj aj takéto výhody majú poslanci v niektorých slovenských mestách. Tvrdí to odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
„Hovorí sa tomu, možno trocha vulgárne, aj papalašizmus. Niektorí však takéto výhody odmietajú, aby mali pokoj od médií a ľudí. Iní sú principiálni a za všetky služby platia. Dokonca sa snažia byť vzorom a ako prví hradia dane a iné poplatky,“ opísal I. Rončák.
Hoci je kríza, vzdanie sa takýchto výhod nie je vždy o peniazoch. „Nejde o vážny zásah do rozpočtu mesta či obce. Skôr je to o ich prístupe. Môže byť aj taký, že my politici sme nadobčania a vy ostatní máte povinnosti a my nie. Alebo to môže byť aj tak, že dali sme vám síce bremeno, ale my nesieme také isté,“ vysvetlil I. Rončák.
Mali by byť vzorom
Politológ Miroslav Kusý má tiež také skúsenosti, že politici sa dobrovoľne veľmi neradi vzdávajú svojich výhod.
„Poznám však aj opačné prípady, keď si starostovia aj poslanci sami siahnu z úsporných dôvodov na svoje odmeny. Nie sú všetci rovnakí. Politici by mali byť pre svojich voličov stále vzorom. Je chvályhodné, keď v čase krízy myslia na šetrenie aj na svoj úkor,“ povedal zase tento odborník.
Voliči by teda mali zodpovedne v čase volieb zvážiť, komu dajú hlas. Mestské zastupiteľstvá sú verejné.
K dispozícii sú aj webové stránky miest a obcí. Volič má teda stále možnosť kontrolovať, ako sa správa a hlasuje politik, ktorému dal dôveru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer