Historické pohľadnice zbiera Rožňavčan Štefan Kesi vyše 5 rokov. Za ten čas mu pribudli do zbierky desiatky kusov. Niektoré z nich možno zaradiť medzi hodnotné exponáty.
ROŽŇAVA. Všetko sa to začalo prvou fotopohľadnicou z Rožňavy. Po nej nasledovali ďalšie a ďalšie, ktoré odkrývali závoj histórie mesta. O pár rokov neskôr rozširuje Štefan Kesi svoju zbierku o ďalšie archívne pohľadnice z Gemera.
„Moja vášeň pre staré pohľadnice súvisí aj s mojím povolaním. Pracujem ako turistický sprievodca, a preto sa venujem miestnym dejinám. Možno by ste neuverili, koľko toho dokáže prezradiť starodávna pohľadnica,“ tvrdí mladý Rožňavčan.
Pohľadnice kupuje na burzách, na sociálnych sieťach, ale aj od priateľov a známych, ktorí ho v tom podporujú.
V jeho zbierke je ich množstvo z minulosti, ale aj z posledných rokov, ktoré kategorizuje podľa rokov vydania. Prevažnú väčšinu tvoria fotopohľadnice obcí, prírody Slovenského krasu a jaskýň.
Z pohľadnice leporelo
Najstaršia, ktorú vlastní, je z roku 1897. Ide o litografiu Dobšinskej ľadovej jaskyne. Medzi zaujímavosti patrí panoramatická trojdielna obrazová karta Rožňavy či okienková, v ktorom je skryté 10-dielne leporelo.
Fotopohľadnice dokumentujú aj architektúru spred mnohých rokov. „Na zábere zo začiatku 20. storočia vidieť časť námestia Rožňavy. Je tu zachytený aj pôvodný hotel Čierny orol, ktorý by ste v porovnaní so súčasnou budovou nespoznali,“ hodnotí zberateľ.
Veľmi príťažlivé a hodnotné sú pohľadnice, ktoré zachycujú rôzne udalosti. Početná séria bola nafotografovaná v roku 1938, keď sa územie južného Slovenska pripájalo k Maďarsku.
Unikátnou udalosťou, ktorá sa ocitla na pohľadnici, je umiestnenie nového zvona na zvonici katedrály pomocou kladkového systému. Zaujme aj výjav korčuľovania v Dobšinskej ľadovej jaskyni zo začiatku 20. storočia.
Slávnosť vysviacky
Zlatá éra pohľadníc sa v prvej tretine 20. storočia pomaly vytrácala. Pohľadnicami si ľudia oznamovali bežné záležitosti, nepociťovali potrebu súkromia.
„Príkladom toho je zaujímavý exponát z 28. augusta 1913. Predná strana zachytáva už neexistujúcu kaplnku na mieste dnešnej obchodnej akadémie metropoly Gemera. Na opačnej strane Róbert Pobožný, ktorý bol neskôr rožňavským biskupom, píše kolegovi, aby poslal pozvánky kaplánom, pretože nemá ich adresu. Predpokladám, že šlo o slávnosť kňazskej vysviacky,“ myslí si Š. Kesi.
Štefan Kesi sa venuje aj fotografovaniu. „Každá starobylá pohľadnica je zároveň archívom minulých čias. Niekedy brali fotografi prácu oveľa serióznejšie a napriek dnešným predsudkom bola aj fotografická technika veľmi precízna. Zábery na poštových kartách majú vysokú kvalitu,“ nadchýna sa nadšenec histórie.
Po ich digitalizácii a zväčšení dokáže prečítať firemné štítky a detailne vidieť jednotlivé zvršky dobového oblečenia. Zábery dokumentujú, ako sa postupom desaťročí menili tváre jednotlivých miest a obcí.
Modrá hodina
Talentovaný fotograf je autorom záberov metropoly Gemera, ktoré boli vlani vystavované na výstave Modrá hodina. Večerné romantické námestie Rožňavy z rôznych perspektív sa tak dostalo na pohľadnice, ktoré poputujú do celého sveta.
Podľa jeho slov je v súčasnosti mnoho pohľadníc nevkusných. „Dnes už dostanete na pohľadnicu čokoľvek. Pôsobí to gýčovo. Ja som sa snažil zachytiť nielen architektúru historického centra, ale aj jej atmosféru.
Zberateľovi pohľadníc učarovali aj fotoaparáty, ktorých vlastní okolo 40. „Fotografie a fotoaparáty vytvárajú jednu paralelu. Mojou pýchou je japonský minifotoaparát, ktorý je široký asi 6 cm. Je funkčný, problém je len zabezpečť 16 milimetrový film,“ uzatvára Š. Kesi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer