Obyvatelia Rožňavskej Bane spísali petíciu. Približne šesťdesiat ľudí žiada mestský úrad, aby presťahoval útulok pre opustené psy.
ROŽŇAVA. Miestni sa sťažujú na hlasný štekot psov v útulku. Petíciou sa zaoberali poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
„Útulok sa nachádza asi 30 metrov vzdušnou čiarou od nášho domu. V noci sme aj dvakrát hore, pretože pre hlasný štekot nemôžeme spať. Ráno vstávame do práce okolo šiestej, cez víkend by sme si chceli pospať do tej ôsmej, no nedá sa. Psy štekajú tak hlasno, že prehlušujú aj susedovu pílu, keď reže drevo,“ opísal iniciátor petície Karol Krak.
Zveril sa nám, že vo svojom okolí okamžite dostal nálepku nepriateľa psov po tom, ako vyšiel na svetlo sveta s petíciou.
„Sám mám 3-ročného psa, o ktorého sa naša rodina vzorne stará. Nemám nič proti psom, skôr naopak. Myslím si však, že práva ľudí sú na prvom mieste. Kúpili sme si v tejto štvrti dom pred pätnástimi rokmi, investovali sme doň každý náš zarobený peniaz. Zaslúžime si pokojné bývanie,“ dodal K. Krak.
Investovali tu už peniaze
V spomínanej časti mesta sa nachádza útulok, ktorý spravuje občianske združenie Život je pes. Okrem toho mesto má zriadenú karanténnu stanicu.
Momentálne je tu približne štyridsať psov. Útulok je oplotený a nachádza sa akoby v rokline, je nižšie položený ako obytné domy.
Petíciou sa zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Na mieste v Rožňavskej Bani bola aj hlavná kontrolórka Katarína Balážová. Zatiaľ sa však žiadne sťahovanie nekoná.
„Mesto už do tohto zariadenia investovalo 31-tisíc eur,“ argumentoval primátor mesta Pavol Burdiga (Most–Híd).
Podobne Zuzana Klincková z občianskeho združenia Život je pes uviedla, že tu už investovali 21-tisíc eur a okrem toho, koterce sú vybudované tak, že ich nie je možno presťahovať.
„Chápem ľudí, ktorí majú problém so spánkom. Na druhej strane však v meste bola petícia so 6 000 podpismi. Títo ľudia žiadali, aby sa mesto postaralo o túlavých psov,“ povedala Z. Klincková.
Je sklamaný
Mestské zastupiteľstvo sa zhodlo, že podobné petície by vznikli asi v každej časti mesta, kde by bol útulok premiestnený. Poslanci síce diskutovali aj o možnom vybudovaní protihlukovej steny, petíciu však napokon zmietli zo stola.
Krak je prístupom samosprávy sklamaný. Povedal nám, že problém bude riešiť súdnou cestou a obráti sa aj na Úrad verejného zdravotníctva.
„Očakávam meranie hluku a jeho posúdenie na ľudský organizmus. Nebudem sa predsa odtiaľ sťahovať kvôli útulku,“ povedal nám.
Ten, kto by sa rozhodol vybudovať útulok pre opustené psy, musí sa riadiť veterinárnym a stavebným zákonom. Odborné rady je ochotná poskytnúť aj organizácia Sloboda zvierat.
„Nie sme však oprávnená organizácia, môžeme len poradiť. Každé takéto zariadenie musí schváliť regionálna veterinárna a potravinová správa,“ vysvetlila nám Romana Březinová zo Slobody zvierat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer