V rómskej osade v Krásnohorskom Podhradí od roku 2007 predávali obecné pozemky po 0,66 eura za meter štvorcový. Poslanci tomu urobili koniec.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Vedenie obce tvrdí, že sa rozhodli pre spravodlivosť. Rómovia sa však hnevajú.
Tvrdia, že obec podľahla tlaku Mariána Kotlebu (ĽSNS). Tento politik je ich sused. Do daru dostal od obyvateľa obce pozemky na rozlohe 800 metrov štvorcových.
V osade žije asi 900 ľudí. Obec vlastní pozemky, na ktorých je 59 domov.
Štrnásti obyvatelia si pozemky od obce už kúpili, ďalší deviati adresovali v tomto roku žiadosť obecnému úradu. Kupovať však už budú za drahší peniaz.
„V obci platilo uznesenie, že pozemky za 0,66 eura budeme predávať do konca tohto roka. Obecné zastupiteľstvo však rozhodlo, že cena s okamžitou platnosťou už bude stanovená znaleckým posudkom. Pokladám toto rozhodnutie sa spravodlivé,“ povedal nám starosta obce Peter Bollo (Most–Híd).
V obci, kde žije viac ako 2 500 obyvateľov, predávajú súkromní vlastníci stavebné parcely po viac ako 10 eur za meter štvorcový. V rómskej osade sa zrejme predajná suma nevyšplhá až tak vysoko.
„Ide totiž o extravilán obce. Pred pár dňami nás navštívil znalec, poskytli sme mu potrebné materiály, katastrálne mapy. Momentálne hodnotí lokalitu. Všetko je v štádiu spracovania,“ odpovedal nám starosta na otázku, kedy bude známa výška sumy, za akú budú predávať pozemky v osade.
Prehlasovali ho
Ladislav Gulykáš je jedným z obyvateľov osady, ktorý adresoval obecnému úradu žiadosť o kúpu pozemku na rozlohe 237 metrov štvorcových.
Splnil aj podmienku zo strany obce, aby mal vyrovnané všetky podlžnosti voči samospráve.
„Platili sme aj poplatky za odvoz odpadu. Lenže naša dcéra, ktorá síce u nás nebýva, má však u nás trvalý pobyt, dlhuje obci peniaze. Preto našu žiadosť nemohli vybaviť. Som nahnevaný, nepáči sa mi táto zmena. Pozemok chceme kúpiť, všetko máme vybavené a teraz toto,“ povedal nám obyvateľ osady.
Ani ostatní netaja, že postup obce sa im nepáči. Tvrdili nám, že vec by aj oznámili prokurátorovi, nechcú však bojovať proti obci, boja sa, že prídu o možnosť zamestnať sa v rámci aktivačných prác.
Osada má v zastupiteľstve jedného poslanca, Róberta Darvaša. „Bohužiaľ, bol som sám, ostatní ma prehlasovali,“ povedal nám.
Pracujú len ôsmi
Vajda Ľudovít Gunár tvrdí, že obec podľahla tlaku M. Kotlebu, ktorý predaj pozemkov neustále kritizoval.
„Divím sa im, že si od cudzieho človeka z Banskej Bystrice dajú rozkazovať,“ povedal nám.
Na otázku, prečo si miestni nevysporiadali pozemky za taký dlhý čas, od roku 2007, vajda povedal: „Žije tu asi 900 ľudí, len ôsmi však majú prácu. Sú to asistenti učiteľov, upratovačka, živnostníci. Keby bolo práce, bolo by aj peňazí a ľudia by pozemky kupovali.“
Starosta obce vylučuje, že by zmenu nastolili kvôli M. Kotlebovi. „Je to názor ľudí z osady,“ povedal nám.
Kotleba, sused Rómov z Krásnohorského Podhradia, reagoval: „Žiadali sme obecné zastupiteľstvo, aby cenu pozemkov určoval znalec. Súčasný stav je totiž diskriminačný pre tých ľudí, ktorým obec predávala pozemky za niekoľkonásobne vyššiu cenu.“
Na otázku, ako plánuje naložiť s pozemkami, ktoré dostal do daru, M. Kotleba odpovedal: „Sú vedené ako trvalý trávnatý porast. Skôr či neskôr bude faktický stav zosúladený s právnym stavom. Z pozemku odstránime všetky objekty, ktoré tam nemajú čo robiť.“
Poslanec a vajda. Nedokázali zabrániť zmene.
Ladislav Gulykáš. Kupovať už bude za drahší peniaz.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer