Jedným z najznámejších symbolov Vianoc je nepochybne vianočný stromček. Na Slovensko sa tradícia zdobiť stromček dostala až koncom 18. storočia a na východ až medzi vojnami.
GEMERSKÁ POLOMA. Zdobenie vianočného stromčeka prešlo niekoľkými etapami. Kým spočiatku bol tento symbol hlavne v chudobnejších rodinách nahradený iba vetvičkami, neskôr sa stromček zdobil po domácky vyrobenými ozdobami a v súčasnosti je na ňom množstvo pestrofarebných svietidiel s prekrásnymi sklenenými ozdobami rôznych tvarov doplnených žiarivkovými reťazcami.
Je to síce krásne, ale pani Ružena Spišiaková dáva prednosť jedine ručne vyrobeným ozdobám.
Za čias jej mladosti bol vianočný stromček ozdobovaný jednoduchšie.
„Zdobili sme ho jabĺčkami, orechmi, perníkmi, medovníkmi, rôznymi figúrkami povystrihovanými z papiera a obalenými v pozlátku, ozdôbkami zo slamy či kukuričného šúpolia. Namiesto dnešných žiarovkových reťazcov sa používal iba zlatý či strieborný prášok na posypanie,“ zaspomínala pani Spišiaková.
Návrat k tradíciám
Celý život pracuje s deťmi ako vychovávateľka.
„Naučila som sa množstvo rôznych techník z rôzneho materiálu a k tejto tvorivosti priúčam aj deti. Mám veľmi rada, keď môj malý stromček je ozdobený vlastnoručne vyrobenými ozdobami. Je to akási symbolika a návrat k tradíciám z detstva. Všetky nakúpené ozdoby, ktoré doma máme, ostávajú nerozbalené v krabiciach. Skôr než pristúpim k ich výrobe, musí ma niečo naštartovať. Následne už v mojej mysli prebiehajú rôzne pochody a predstavivosť. Potom nasleduje vlastná tvorivosť spojená so zručnosťou. Obľubujem výrobu vianočných figúriek a ozdôb z drôtu a korálikov a taktiež niektoré ozdoby vyhotovujem technikou paličkovania. Keď zjeme pomaranč, z kôry vykrajujem hviezdičky a tie vešiam tiež na stromček. Je to nádherné – zelený stromček s oranžovými hviezdičkami.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer