Donedávna viedli pokojný život, dnes sú v centre pozornosti médií.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. V obci v Rožňavskom okrese žije viac ako 2 500 ľudí.
Dedina sa zviditeľnila po tom, ako miestne deti z osady zapríčinili požiar na hrade Krásna Hôrka. Na popularite jej pridal aj fakt, že politik Marián Kotleba (ĽSNS) tu dostal darom pozemky v rómskej osade.
Miestny starosta Peter Bollo (Most –Híd) hovorí, že po požiari prijímal denne aj desiatich novinárov, dnes tento počet navštívi obecný úrad v priebehu jedného týždňa. Starosta hovorí, že s médiami komunikoval dokonca aj na Veľký piatok.
„Ľudia sú rôzni, platí to aj pre novinárov. Niektorí sú veľmi milí, správajú sa profesionálne. Mám však skúsenosti aj s arogantnými. Doteraz som žiadneho neodmietol, so všetkými komunikujem,“ opísal starosta.
Netají, že v prípade dvoch médií zvažuje žalobu, ale na druhej strane vraj našiel medzi zástupcami médií aj takých ľudí, s ktorými si potykal a spriatelil sa.
Vadili im fotoaparáty
Zvyknúť na pozornosť novinárov si museli okrem starostu aj obecní poslanci. P. Bollo priznáva, že nie vždy bola situácia ľahká.
„Niektorým poslancom vadila prítomnosť novinárov na obecných zastupiteľstvách. Prichádzali neskoro, rušili tak rokovanie. Dokonca ma poslanci žiadali, aby som ich dal vykázať. To však podľa zákona nemôžem,“ spomína starosta Krásnohorského Podhradia.
Komunálnym politikom vraj prekážalo aj fotografovanie či snímanie kamerami, dnes si už na to zvykli.
Do Krásnohorského Podhradia chodievajú okrem slovenských novinárov aj tí zahraniční. Obecný úrad nemusí riešiť tlmočenie, vraj všetci zahraniční predstavitelia médií sú dostatočne jazykovo zdatní a v slovenskom teréne si vedia poradiť.
Pre nával novinárov obec zatiaľ neplánuje vytvoriť pracovné miesto hovorcu či dokonca tlačové oddelenie.
„Nemáme na to peniaze a myslím si, že to nie je ani potrebné. Aj tak som za všetky vyjadrenia za obec zodpovedný ja ako štatutár,“ vysvetľuje P. Bollo.
Slušnosť na obidvoch stranách
Predsedníčka regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach Katarína Čižmáriková tvrdí, že Slováci majú celkovo problém vystupovať na verejnosti či pred médiami a keď ich niekto k tomu núti, niektorí to pokladajú za drzosť.
„Politici si však musia uvedomiť, že rozhodujú o veciach verejných, preto nemôžu rokovať za zatvorenými dverami,“ vysvetlila K. Čižmáriková.
Dodala, že ak je na obidvoch stranách dodržaná pri rozhovore slušnosť, nemal by vniknúť väčší problém.
„Novinári by mali dodržiavať etiketu a neprísť, napríklad, na slávnostné podujatie v krátkych letných nohaviciach. Úplnou samozrejmosťou by mal byť pozdrav a slová prosím či ďakujem,“ hovorí K. Čižmáriková.
Odborník na samosprávu Ivan Rončák z Transparency International Slovensko nám povedal: „Politici pracujú pre verejnosť. Práve novinári sprostredkúvajú ľuďom informácie, preto musia politici ich prácu strpieť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer