Zúčastnil sa medzinárodného programu špecializovaného na poomsae a demonštráciu taekwondo v Kórei. Program sa konal na univerzite športu Kyung Hee v meste Suwon.
ROŽŇAVA. Trénerovi rožňavského Koryo Panters TKD sa tak splnil jeden zo snov. Gabriel Hiczér tak mohol stráviť v Kórei dva týždne, počas ktorých sa nevenoval len súborným cvičeniam poomsae, ale načerpal poznatky aj z iných oblastí teakwondo, ako aj sa bližšie zoznámil s Kóreou. Podnetná bola aj návšteva domu legendy taekwondo veľmajstra Kang Shin Chul 9.DAN. Všetky tieto poznatky sa G. Hiczér bude snažiť zúročiť doma, nielen ako trénera, ale aj ako slovenský reprezentant v poomsae. Do Kórei cestoval s podporou Slovenskej asociácie taekwondo.
Dostať sa do kolísky taekwondo je určite túžbou mnohých cvičencov. Vám sa to podarilo. Ako sa to zbehlo?
„Bol podaný návrh, aby sa podporil nákupom letenky do Kórei ešte aj niekto v poomsae, nie len v zápase. Dôvod bol ten, aby sa slovenské poomsae pohlo dopredu a aby sme mali kvalitných trénerov aj v tejto oblasti. Slovenská asociácia dala možnosť sa prihlásiť a výkonný výbor rozhodol, kto poletí. V tomto prípade bol výber jednohlasný a tak som sa mohol tešiť na Kóreu.“
Aké boli prvé dojmy z Kórei, predsa je to iný kontinent, iní ľudia. Zaskočilo vás niečo?
„V prvom rade obrovské a jedno z najmodernejších letísk sveta, letisko Incheon. Všetko čo som videl a zažil malo pre mňa veľkú hodnotu a užíval som si to. Vstrebával som každý moment a vážil si toho, kam sa mi podarilo dostať. Som na to hrdý a veľa to pre mňa znamená. Považoval som to za akúsi odmenu za moju dlhoročnú snahu. Ľudia boli veľmi milí a priateľskí.“
Na čo všetko bola zameraná pracovná časť. Určite to nebolo len samotné poomsae.
„Tréningy a teória boli zaujímavo skoLmbinované. Okrem súborných cvičení, ktorým bol vytvorený najväčší priestor, sme sa zdokonaľovali aj v zápasníckych technikách, sebaobrane, taekwondo aerobiku a demonštrácii taekwonda. V teórii sme za sa zasväcovali do biomechaniky, výživy, pravidiel a analýzy zápasu a podobne.“
Domáci vám pripravili aj bohatý sprievodný program.
„Vopred som presne nevedel, kam všade nás zavedú. Takže som bol vždy milo prekvapený, že až toľko krásnych miest sme navštívili a mali možnosť spoznať ich kultúru a pamiatky.“
Navštívili ste aj múzeum veľmajstra Kang Shin Chul 9.DAN.
„Aj keď sme sa osobne nestretli, to všetko čo som videl v jeho dome, v ktorom je aj telocvičňa a múzeum, tá obrovská zbierka, knihy a certifikát na 9.DAN uprostred krásneho stola ako majú zvyčajne prezidenti, po bokoch s vlajkami, dávali jasne najavo o akú osobnosť ide. Privítala nás manželka veľmajstra a previedla domom. Zaujímalo ju odkiaľ kto pochádza. Okrem toho sme absolvovali tréning zo žiakmi veľmajstra. Tento nezabudnuteľný deň zavŕšila návšteva kultúrnej pamiatky s krásnym výhľadom na mesto a s tradičným vystúpením historických bojovníkov. Na záver návštevy každý zo zúčastnených prevzal certifikát o absolvovaní tréningu v legendárnej Namchang Dojang. V tento deň bohužiaľ veľmajster nebol doma, bol odcestovaný. No aj tak to bolo pre mňa veľmi cenné. A verím že sa ešte niekedy stretneme.“
Okrem aktívneho pretekania sa venujete aj trénovaniu. Čo všetko v jednej či druhej oblasti pobyt priniesol.
„Ukázali nám cestu akou ísť, ako správne vykonávať techniky a je na nás tréneroch, aby sme to podali ďalej a učili správne svojich žiakov. Mám syna rovnako reprezentanta SR, má 12-rokov, takže už pracujeme na technikách, využívame aj víkendy k tréningom, okrem toho cvičí aj judo. Chcem, aby niečo dosiahol v bojových umeniach. Samozrejme rovnako mi záleží aj na ďalších členoch klubu. Rovnako som ochotný pomôcť iným klubom alebo cvičencom, ktorý prejavia záujem. A aj pre mňa sú to neoceniteľné informácie k ďalšiemu rastu a k príprave na turnaje.“
Stretli ste sa s taekwondistami z rôznych krajín. Ako je na tom slovenské taekwondo v porovnaní s ostatnými.
„Medzi zúčastnenými bol jeden Iránec, majster sveta v poomsae. Bol technicky veľmi vyspelý a asi nikdy som tak cvičiť nikoho nevidel. Aj on nám veľa vecí vysvetlil a rád pomohol. Po rozdelení do skupín som bol zaradený do najlepšej, takže som bol rád a zo študentmi univerzity sme postupne prechádzali všetky poomsae, naprávali a vylepšovali techniky.“
Ako sa budú dať využiť skúsenosti a poznatky z Kórei na Slovensku?
„V prvom rade pre môj rast ako reprezentanta SR a členov nášho klubu. No som ochotný pomôcť aj iným, kto ma o to požiada. Môžem pomôcť aj reprezentačnému výberu Slovenska, ale aj rozhodcom, aby vedeli presnejšie ako má byť prevedená správne technika a celkové podanie.“
Doniesli ste si nejaký suvenír?
„Suveníry boli na každom kroku, veľmi sa mi páčili a hľadal som ten najvhodnejší. Snažil som sa z rozpočtu priniesť domov čím viac toho, aby som mohol obdarovať aj najbližších. Priniesol som si farebné kačice, obrázok draka, vejár z tradičným námetom, Kórejskú masku a množstvo menších suvenírov.“
Pár slov o Gabrielovi Hiczérovi
Je držiteľom 3. DAN-u. Patrí medzi prvých cvičencov taekwondo v Rožňave, ale aj na Slovensku. Jeho začiatky siahajú do roku 1993, no ešte predtým sa venoval aj iným bojovým umeniam. V rokoch 1995, 2006, 2008, 2009 a 2012 bol ocenený ako najúspešnejší športovec mesta Rožňava.
Je držiteľom celkovo ôsmich titulov majstra Slovenska v poomsae ako jednotlivec, tak aj v synchronnych zostavách. V roku 1995 získal titul aj v športovom zápase. Je slovenským reprezentantom v poomsea.
Počas svojej športovej kariéry mal aj deväť ročnú pauzu z osobných dôvodov, či zlomeninu holennej kosti v športovom zápase, s ktorej sa liečil až rok. V oboch prípadoch sa dokázal vrátiť späť k taekwondo.
pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer