Podľa pranostiky je na Luciu najdlhšia noc. Podľa legiend bola najväčšou bosorkou. Pred strigami či zlými silami sa ľudia chránili jedením cesnaku, ale natierali ním aj dvere.
GEMER. Dnes už len málo ľudí dodržiava zvyky na Luciu. Predtým to skutočne robili a verili, že sú pravdivé.
Mária Brdárska z Rejdovej si spomína, že na Luciu u nich nesmel chýbať cesnak.
„Cesnakom bolo treba pomazať dvere na chlieve. Ale nie hocijako, ale do kríža. A nesmelo sa zabudnúť tiež na kľúčovú dierku. Strigy boli šikovné. Oni sa premenili na žabu, a tak odobrali zvieratám mlieko. Rovnako sa aj statku rohy cesnakom natierali,“ vysvetlila. Všetky tieto úkony robili v predvečer Lucie, aby v noci nemala moc.
Od Lucie do Vianoc sa v domácnostiach začal pripravovať stolček, v ktorom nesmel byť ani jeden klinec.
„Preto sa zvykne hovoriť, tak ti ide robota ako od Lucii stolčok,“ pousmiala sa M. Brdárska. S týmto stolčekom bez jedného klinca sa chodilo na krížne cesty.
„Palicou sa urobil kruh a ten človek si sadol na stolčok v kruhu. Potom k nemu prišli strigy a okolo neho tancovali,“ prezradila.
Ale vidieť strigy mohol len ten, kto si na takto vyrobený stolček sadol. Ako Mária Brdárska dodala, „skutočne sme tieto zvyky dodržiavali.“
Nič sa nepožičiavalo
Aj v gemerských obciach platilo, že na Luciu sa nemohlo priasť, šiť a ani prať. Verili, že strigy mali magickú moc, a tak by sa im ruky pokrivili, alebo by si tým privodili chorobu. Tento deň sa preto využíval na zábavy.
„Napríklad v Gočove dievky ešte pred Luciou vyrobili pre všetkých mládencov pierka z rozmarínu, peria, papiera a stužiek. Každé jedno položili na tanier a odniesli matkám mládencov. Tie im za nich dali na tanier múku, masť, ale aj mäso či peniaze. Dievky nakúpili pálenku, prevarili ju so sladkou vodou, upiekli koláč a uvarili guláš. Keď prišli mládenci, spoločne sa najedli, popíjali, spievali a tancovali. Pred polnocou mládenci nanosili do izby slamu a rozložili ju po zemi. Potom zhasli svetlo a váľali dievky do slamy. Nakoniec si k nim ľahli. Po ďalších prekáračkách si do rána trochu pospali,“ povedala Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska (GOS).
Z domácností sa v tento deň nemohol požičať žiadny predmet, riad ani náradie.
„Ak ho mal niekto požičaný, musel ho do Lucie vrátiť. Dostal by sa tak do podozrenia, že daný predmet chcel zneužiť na čary proti majiteľovi,“ prezradila M. Ferenczová.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer