Najvyšší kontrolný úrad v Rožňave odhalil viacero nedostatkov, medzi nimi aj nezákonné vyplatenie mimoriadnej odmeny niekdajšiemu primátorovi Laciakovi. Keďže odmena bola vyplatená ešte v roku 2008, uplynula trojročná premlčacia lehota. Mestu ostáva vymáhať si peniaze súdnou cestou alebo v trestnoprávnom konaní.
ROŽŇAVA. Vladislavovi Laciakovi (nez.), ktorý z funkcie primátora odišiel koncom mája tohto roka, schválili poslanci uznesením z 24. januára 2008 odmenu 5 311 eur (160-tisíc slovenských korún), ako 0,10 % z celkovej sumy získaných finančných prostriedkov od štátu, ktoré poslúžili na odštartovanie priemyselnej zóny v meste.
Odmenu mu v rozpore so zákonom vtedy odhlasovalo 17 z vtedajších 19 poslancov.
Ďalší bývalý primátor mesta István Mátyus sa v lete tohto roka, už ako radový občan, obrátil na Okresnú prokuratúru v Rožňave.
Žiadal prešetrenie vyplatenia odmeny. Prokuratúra však konštatovala, že v tomto prípade už uplynula trojročná premlčacia lehota.
Mátyus v septembri podal podnet na NKÚ, ktorý okrem iného preveroval aj túto skutočnosť. Následne poslal list vtedy ešte zastupujúcemu, dnes už novému primátorovi mesta Pavlovi Burdigovi (Most-Híd), aj poslancom mestského zastupiteľstva.
NKÚ vykonal v meste kontrolu hospodárenia s majetkom, majetkovými právami, finančnými prostriedkami, záväzkami, pohľadávkami a kontrolu plnenia opatrení z predchádzajúcej kontroly. Záver z kontroly znel jednoznačne: mesto porušilo zákon.
„Vyplatenie mimoriadnej odmeny primátorovi mesta v roku 2008 malo za následok konanie mesta v rozpore so zákonom o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest a porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy,“ znelo stanovisko NKÚ.
Mesto zvažuje trestné oznámenie
Úrad odporúčal mestu uskutočniť opatrenia do 23. novembra.
Ako informovala Erika Miháliková z mestského odboru právneho a správy majetku, k tomuto zisteniu mesto neprijalo žiadne opatrenia na odstránenie nedostatku, keďže podľa Občianskeho zákonníka lehota na uplatnenie nároku na vydanie bezdôvodného obohatenia uplynula po troch rokoch od vyplatenia odmeny.
„Môžeme vymáhať tieto peniaze súdnou cestou alebo podať podnet na orgány činné v trestnom konaní. Dôležité je však dokázať úmysel, teda, že obohatenie sa bolo úmyselné,“ zdôraznila E. Miháliková.
Téma vyplatených odmien rezonovala už na októbrovom rokovaní mestského parlamentu. Niektorí poslanci vtedy kritizovali postup Mátyusa, ktorý podal podnet na NKÚ.
„Dovoľujem si pripomenúť kauzy z minulosti, tiež premlčané, na ktoré si pán Mátyus dobre pamätá. Jeh občianska odvaha je obdivuhodná, len prichádza neskoro,“ uviedol poslanec Ján Lach (Most-Híd).
Na ostatnom rokovaní, keď sa na poslanecký stôl dostala informácia o zisteniach z kontroly NKÚ, sa poslanci zaujímali, čo mesto v tejto záležitosti podnikne.
„Pýtam sa, či mesto má pripravený nejaký postup, ako bude konať v prípade mimoriadnej odmeny,“ adresoval otázku vedeniu mesta poslanec Ivan Kuhn (OKS).
„Po vypracovaní právnej analýzy zvážime možnosť podania podnetu orgánom činným v trestnom konaní,“ odpovedala E. Miháliková.
Aké konkrétne kroky mesto už podniklo a aké budú nasledovať, sme sa opýtali aj primátora Burdigu.
„Každopádne budeme pokračovať v medziach zákona. Určite si tú odmenu vyžiadame späť. Máme na to právo a aj si to musíme vyžiadať. Pána doktora Laciaka sme oslovili, no neodpovedal. Teraz sme ho upovedomili druhýkrát, počkáme na jeho odpoveď. Urobili sme to, čo nám odporúčal NKÚ,“ dodal primátor.
S Vladislavom Laciakom sa nám napriek opakovanej snahe nepodarilo skontaktovať ani na mobilnom čísle, ani na pevnej linke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer