Ako sa treba o výťah starať, aby sa predišlo pokazeniu?
ROŽŇAVA. V Rožňave máme dve skupiny výťahov – jedny slúžia na prepravu osôb a druhé sú nákladné s povoleným vstupom osôb do kabíny.
Bytové domy nemajú dostatok financií na zakúpenie nových výťahov a preto používajú staré.
Výťah je technické zariadenie skupiny A, teda patrí medzi najostrejšie sledované. Každé tri mesiace servisní technici robia revíziu všetkých strojov. A každé tri roky sa konajú skúšky s inšpektorátom.
Samozrejme, výťah má svojho dozorcu, ktorý vykonáva týždenné prehliadky. Vo väčšine prípadov je to servisná služba, ktorá je non – stop k dispozícii. Všetky kontroly sa zapisujú do revíznej knihy. Ak výťah nie je bezpečný, tak sa vyradí.
Starý výťah nemá taký stupeň bezpečnosti ako nový, preto sa ich snažia vymeniť. Ak nemajú užívatelia dostatok financií, urobí sa len čiastočná rekonštrukcia výťahu. Takých je v Rožňave 20 - 30 percent.
Ako predísť zaseknutiu?
„Vo výťahu by nemali cestovať viac ako traja ľudia. Ak sa prenášajú predmety, musia byť zaistené proti posunutiu. V dôsledku nezaistenia sa môžu odtrhnúť gombíky. Netreba hádzať papieriky a iné predmety do šachty. A hlavne, výťah treba používať len na to, na čo slúži,“ vysvetľuje rožňavský technik výťahov.
A čo máme robiť ak sa zasekneme vo výťahu? „V každej kabíne je zvonec, ktorým sa privolá dozorca. Návod na používanie zvonca aj celého výťahu je v kabíne alebo v suteréne bloku. Obsahuje aj telefónne číslo na nahlásenie poruchy,“ dodáva.
„Bývam v bloku s dvomi výťahmi od narodenia. Jeden je pre štyri osoby a druhý je nákladný, pre viac ako šesť osôb. Stáva sa u nás, že sa preťaží výťah a potom nejde aj týždeň,“ vraví Mária Hudáková.
„Ja používam výťah už osemnásť rokov. Kazí sa nám v priemere každých sedem týždňov, ale netrvá to ani 24 hodín a výťah je hneď v prevádzke. A niekedy vandali výťah znehodnocujú,“ dodáva Adriena Némethová.
Autor: abo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer