Novozvolený primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most – Híd) sa ujal vedenia mesta. Situáciu pozná, od júna tohto roku vedie samosprávu ako zastupujúci primátor.
ROŽŇAVA. Viesť metropolu Gemera v súčasnosti nebude ľahké. Okrem nedostatku financií v rozpočte mesta vo výške necelých 16,5 milióna eur má samospráva vyrubenú aj vysokú pokutu 267 000 eur.
Tú stanovil Úrad pre verejné obstarávanie za to, že pri výstavbe nájomných bytov Družba nebol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní. Žalobu Rožňavy proti vysokej pokute súd zamietol.
„Nemyslím si, že ekonomické problémy postihujú len nás. Je to problém väčšiny samospráv na Slovensku,“ zastáva názor P. Burdiga.
Pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie nepovažuje za uzavretú. „Celá záležitosť je v štádiu riešenia. Prehrali sme prvostupňový súd v Bratislave. Čakáme na jeho rozhodnutie a do 15 dní po jeho doručení sa odvoláme na Najvyšší súd SR. Táto pokuta nie je zdaňovaná, nezarátavajú sa súdne trovy. Môžem teda konštatovať, že mestu zatiaľ nevznikla žiadna škoda,“ upresnil P. Burdiga.
Otázku, či sa mesto prehrou súdneho sporu dostane do nútenej správy, považuje budúci primátor za predčasnú.
„Ťažko dopredu hovoriť, či táto suma môže dostať mesto do nútenej správy. Nevieme dopredu, či by sme v prípade neúspechu museli zaplatiť naraz alebo v splátkach. Je to právnická záležitosť, ktorá sa môže riešiť aj niekoľko rokov,“ reagoval.
Škodu zosobnia
Podľa jeho slov on sám bude trvať na tom, aby mesto po skončení súdneho procesu vyvodilo dôsledky voči zodpovedným osobám.
„Platí uznesenie zastupiteľstva, ktoré hovorí, že týmto bodom sa budeme zaoberať až po konečnom rozhodnutí súdu. Ak vznikne mestu škoda, v zákonných intenciách ju zosobníme. Tieto závažné veci treba riešiť, nemôžeme ich nechať bez povšimnutia,“ myslí si budúci šéf radnice.
Rožňavskí poslanci chceli vyvodiť zodpovednosť už pri vyrubení pokuty a vlani v lete žiadali odstúpenie vtedajšieho primátora Vladislava Laciaka z funkcie.
„Cítim politickú zodpovednosť a o abdikácii som uvažoval dlhší čas. Rozhodol som sa však počkať, kým sa táto vec dotiahne do konca a ubezpečujem, že zodpovednosť som pripravený prijať,“ povedal vtedy V. Laciak. K 31. máju tohto roka odstúpil z funkcie.
Ako je to so s vymáhaním škody spôsobenej verejným funkcionárom mestu či obci, vysvetľuje výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška: „Vo všeobecnosti prichádza do úvahy individuálna zodpovednosť konkrétnej osoby podľa ustanovení druhého dielu Trestného zákona nesúceho názov Trestné činy verejných činiteľov, keď môže súd uložiť odsúdenému povinnosť na náhradu škody.“
K situácii v Rožňave sa nechcel vyjadrovať s odôvodnením, že nemá informácie o o skutkovom a ani právnom stave veci.
„Rozhodnutie o uložení pokuty, voči ktorému podalo mesto opravný prostriedok a teda o ktorej nebolo zatiaľ právoplatne rozhodnuté, samo osebe dostatočne neodôvodňuje záver, že samospráva normy zákona o verejnom obstarávaní porušila. Ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní spôsobujú jeho adresátom veľmi často problémy a bývajú paradoxne prekážkou efektívneho a hospodárneho obstarania tovarov a služieb pre obyvateľov miest a obcí,“ dodal M. Muška.
Fakty
Bývalý primátor Vladislav Laciak (nez.) podpísal v januári 2009 zmluvu so spoločnosťou J.P. Stav na výstavbu 90 bytov na sídlisku Družba len deň po písomnom oznámení výsledku verejného obstarávania.
Úrad pre verejné obstarávanie uložil mestu vo februári minulého roka pokutu za nedodržanie zákona o verejnom obstarávaní. Primátor totiž podpísal zmluvu s vybraným dodávateľom pred uplynutím 14-dňovej zákonnej lehoty.
Za porušenie zákona týkajúceho sa zmluvy vo výške viac ako 5,2 milióna eur dostalo mesto od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu vo výške 5 percent z tejto sumy.
VV marci 2011 sa mesto Rožňava proti pokute odvolalo. Krajský súd v Bratislave 10. októbra 2012 žalobu zamietol.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer