Je to poznačené najmä zlou finančnou situáciou obyvateľov Gemera. Ľudia tak nakupujú v menšom množstve a na viackrát.
GEMER. Ceny tuhého paliva (uhlie, koks, drevo) sa v predajniach v priemere pohybujú od 12, 80 za jeden metrák až po 22 eur.
Cena však záleží od typu a kvality paliva. V predajniach nám potvrdili, že ceny nemenili a oproti minulému roku ostali na rovnakých hodnotách.
Momentálne predaj tuhého paliva stagnuje. Najväčším problémom je nedostatok finančných prostriedkov.
Najväčší pokles predaja zaznamenali firmy ešte v roku 2000, keď bolo výhodnejšie kúriť plynom.
„V súčasnosti je už to percentuálne vyššie. Odhadujem tak 40 percent kúri tuhým palivom. Zdražel totiž plyn,“ vysvetlil Štefan Cirbus, majiteľ predajne v Betliari.
Do jedného dvora vojdú aj trikrát za zimu
Väčšinou nakupujú tuhé palivo domácnosti a menší odberatelia. „Firiem je pomenej,“ potvrdil Cirbus.
Tí, ktorí v predchádzajúcom období zainvestovali a prešli na vykurovanie plynom, sa už naspäť k tuhému palivu nevrátia.
„Najviac máme zákazníkov, ktorí si kúpia naraz 20 – 30 metrákov. Zainvestujú tak v priemere okolo tých 500 eur,“ ozrejmil situáciu.
Nájdu sa však aj takí, ktorí si naraz kúpia len 5 metrákov. „Ale máme zákazníkov, ktorí si naraz nakúpia aj 80 metrákov,“ prezradil. Tých je však veľmi málo a sú lepšie situovaní.
„Stane sa nám, že za zimu vojdeme do jedného dvora aj trikrát,“ vysvetlil. Dôvodom je, že ľudia nemajú peniaze, a tak kupujú naraz menej metrákov paliva.
Prišli s vedrom, ale aj s vrecom
V ďalšej predajni majú podobné skúsenosti. „Záleží od toho, kto čím vykuruje. Predávame hnedé uhlie, ale predáva sa aj koks i nemecké brikety,“ hovorí vedúca predane v Rožňave Kristína Beneová.
Aj ona potvrdila, že finančná situácia ľudí je horšia a to ovplyvňuje obchody. „Ľudia nakupujú v malých množstvách. Stalo sa, že prišli s vedrom alebo vrecom,“ prezradila Beneová. A tak sa do predajne vrátia na viackrát, vtedy, keď im to finančná situácia dovoľuje.
Najviac zákazníkov majú spomedzi strednej generácie, ktorí si ešte ponechali kotol na vykurovanie tuhým palivom. „Elektrina a aj plyn išli hore, je teda výhodnejšie mať kotol na tuhé palivo,“ myslí si.
Väčší dopyt ešte len očakáva. „Dlho bolo teplo a tak ľudia nevykurovali.“ Zvýšený počet objednávok očakávajú až v najbližších dňoch či týždňoch, ale s veľkými objednávkami určite nepočítajú.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer