V Dobšinej tento počet prekračujú o štyroch strážcov zákona. V meste je vysoká kriminalita, zákon porušujú aj deti.
DOBŠINÁ. V meste žije viac ako 5–tisíc obyvateľov, z toho jedna tretina má prívlastok neprispôsobiví.
Ako hovorí náčelník mestskej polície Michal Gergoš, počet priestupkov u nich z roka na rok stúpa. Podobne je to s oznámeniami, ktoré prijímajú od ľudí.
„Za vlaňajší rok evidujeme 423 priestupkov, je to o 71 viac ako v roku 2010,“ upresnil M. Gergoš. Celkovo od ľudí prijali vlani 190 oznámení, čo je o 30 viac ako rok predtým.
V Dobšinej sa podľa policajných štatistík najviac kradne. Mestskí policajti vlani riešili 102 takýchto prípadov a ich kolegovia z obvodného policajného oddelenia ďalších 258 prípadov.
Aj deti porušujú zákony
Faktom je, že tu evidujú aj veľa detskej kriminality.
„Deti zo sociálne slabých rodín napríklad kradnú. Skupina troch–štyroch sa dohodne a zamerajú sa na konkrétnu predajňu, kde kradnú potravinový tovar. V minulom školskom roku sme zase museli zabezpečiť cez veľké prestávky v miestnej školy rómske hliadky. Deti sa bijú medzi sebou, sú to tak vážne roztržky, že sa napádali medzi sebou so stoličkami. Evidujeme aj útoky na učiteľov. V tomto školskom roku nás vedenie základnej školy o spomínanú službu už nepožiadalo,“ vysvetlil M. Gergoš.
Vlani riešili až 53 prípadov, v ktorých figurovali práve deti. Maloletí obyvatelia Dobšinej kradli, bili sa, či požívali alkohol.
V Prahe viac policajtov ako na Slovensku
Prezident Združenia náčelníkov mestských a obecných polícií SR Ján Andrejko hovorí, že prax, čo sa počtu mestských policajtov týka, je veľmi pesimistická.
„Podľa odborníkov, na tisíc obyvateľov by mal byť v meste či obci jeden policajt. Len mizivé percento slovenských samospráv to v praxi dodržiava. Mestá a obce nemajú peniaze. Všetko závisí od mestského zastupiteľstva. Hlavne pred voľbami kandidáti na mestských poslancov sľubujú ľuďom, že sa zamerajú na bezpečnosť v meste. Realita je však iná. Každý občan by sa mal v uliciach v noci cítiť bezpečne a samozrejmosťou by malo byť, že stretne policajnú hliadku,“ tvrdí J. Andrejko.
V zahraničí je vraj počet mestských policajtov oveľa vyšší, pred nami sú aj naši českí susedia. „V Prahe pôsobí viac ako 2 500 mestských policajtov. Je ich teda viac ako u nás na celom Slovensku,“ porovnáva J. Andrejko.
Slovenské samosprávy sú na tom, čo sa mestských policajtov týka, rôzne. V Prešove, kde žije 94 000 obyvateľov, je policajtov 75.
V Spišskej Novej Vsi evidujú približne 37 000 ľudí, mestských policajtov je 26. Ani Levoča nedodržuje spomínaný model. Mestská polícia zamestnáva ôsmich strážcov zákona, v meste žije 14 500 obyvateľov.
Ešte jedno voľné miesto
V Došinej v organizačnej štruktúre majú ešte jedno voľné tabuľkové miesto pre policajta. Kvôli finančnej situácii však zatiaľ nepočítajú s tým, že miesto obsadia.
Mestská polícia tu vznikla pred viac ako 20 rokmi. Začínali tu pracovať piati policajti, stavy postupne navyšovali kvôli situácii v meste. Pri práci im pomáha aj služobný pes. Ich ročný rozpočet je vo výške 195 526 eur.
V uliciach Dobšinej sme sa pýtali, ako sú ľudia spokojní s prácou mestskej polície. „Pracujú dosť dobre, ale večer by mali byť stále vonku,“ povedal nám Ľudovít Vlček.
„Veľmi spokojný nie som. Večer je v meste neporiadok, máme tu veľa neprispôsobivých. Mali by byť doslova na každom kroku,“ povedal nám Ladislav Klausmann.
„Som veľmi spokojná, sú ochotní, ak sa ich na ulici niečo pýtam,“ povedala nám zase miestna dôchodkyňa pani Marta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer