DOBŠINÁ. Michal Neubauer zdedil po svojom nebohom otcovi unikátnu zbierku z oblasti baníctva. Rozhodol sa neskrývať ju doma, ale ukázať aj verejnosti.
„Otec všetky veci zhromažďoval v jednej izbe. Nosili mu ich ľudia alebo robil výmenné obchody v krčme, ale aj sám chodieval po miestnych domácnostiach,“ vysvetľuje M. Neubauer, ako vznikla súčasná muzeálna zbierka.
Za najvzácnejšie exponáty pokladá dva erby z Došinej z roku 1659.
„Boli v miestnom kostole umiestnené na organe. Mali skončiť v ohni, otec ich vymenil za fľašu pálenky. Ku všetkým týmto veciam mám však citový vzťah,“ tvrdí M. Neubauer.
Zaujímavá je aj skriňa z roku 1852 vyrobená špeciálne na uskladnenie minerálov. Od výrobcu sa zachovali len tri kusy z jeho dielne.
Okrem pracovných nástrojov, máp, baníckych uniforiem sa tu nachádzajú aj rôzne predmety, ktoré súviseli s miestnymi remeslami.
„Obuvníctvo, kováčstvo, tesárstvo... Baníci potrebovali všetkých remeselníkov od dreva po železo. To nebolo ako dnes, že sa všetko kúpi v supermarkete,“ s úsmevom opisuje majiteľ zaujímavej zbierky.
Odnášali veci zo smetiska
Nielen historické artefakty, ale aj predmety z nedávnej minulosti sa nachádzajú v tomto múzeu.
„Keď zatvárali bane, tak sme si odniesli niektoré predmety, ktoré už boli na smetisku,“ hovorí pán Michal.
Sú to napríklad knihy socialistických záväzkov, či iné budovateľské spisy.
V múzeu sa tak nachádza zoznam ocenených pracovníkov alebo tých, ktorí plnili socialistické päťročnice.
Zaujímavé sú aj daňové záznamy z 30. rokov minulého storočia. Daňový úrad presne vyčíslil, koľko metrov štvorcových má skladová kniha. Majiteľ tak nemohol vytrhnúť žiadny list, predišlo sa tak daňovýcm únikom.
Malé múzeum ukrýva historické poklady
Pozrite si fotogalériu >>
Pýtajú sa, čo bude s Dobšinou
V Dobšinej sa v minulosti ťažilo, ako hovorí domáci pán, takmer všetko.
„Meď, ortuť, kobalt, nikel, azbest... Ťažiť sa tu začalo už v 16. storočí,“ načiera do histórie pán Michal.
Ako poslednú tu zatvorili baňu v Nižnej Slanej pred piatimi rokmi. Turisti aj miestni navštevujú malé súkromné múzuem v centre mesta pravidelne.
„Diskutujú so mnou hlavne o aktuálnej situácii v meste. Pýtajú sa, čo bude v Dobšinej, kam ľudia cestujú za prácou a podobne,“ opisuje domáci pán.
V múzeu sme stretli pani Mariku zo Spišskej Novej Vsi. „Môj nebohý manžel bol baník, som tu na návšteve, tak som sem zašla. Som prekvapená, aká je to zaujímavá zbierka,“ povedala nám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer