Pri Dobšinskej ľadovej jaskyni sa našli pozostatky usadenín z niekdajšieho jazera.
Geológovia zistili, že ide o jedinečný druh kôrovca, ktorý sa inde na Slovensku nevyskytuje.
DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA. Okolie Dobšinskej ľadovej jaskyne skúmali slovenskí geológovia. Hľadali doplňujúce dôkazy o veku usadenín niekdajšieho veľkého sladkovodného jazera.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Z jazera už neostalo takmer nič. Vidieť len zvyšky, ktoré sa dajú nájsť v okolí jaskyne, či na kopcoch.
Výskumom bol objavený nový druh kôrovca.
„Tento výskum ukázal, že rod Rosacythere prežil o 20 miliónov rokov dlhšie ako sa predpokladalo,“ povedal o zaujímavom poznatku Radovan Kyška Pipík z Geologického ústavu Banská Bystrica.
Prežil tu vďaka tomu, že sa dokázal prispôsobiť novým podmienkam, ktoré v tomto jazere boli. „Predtým žil na riasach, ktoré žijú aj dnes v sladkých vodách, ale v Dobšinej sa prispôsobil riase iného typu,“ vysvetlil.
Riasy tvorili veľkú časť druhohorných jazier. Pred 100 až 90 miliónmi rokov sa začal svet sladkovodných jazier prudko meniť.
„Celá fauna, ku ktorej patrila aj Rosacythere, vymrela. Patrí k starovekému typu sladkovodnej fauny. Tento náš nález teda ukázal, že typ starovekej fauny ojedinele prežil a mali sme ju aj na Slovensku.“
„Príbuzní“ Rosacythere žijú až dodnes, ale len vo veľmi vzácnych prostrediach. „Napríklad v jaskynných priestoroch alebo medzi zrnami. Dokážu prežiť v medzerách štrku a piesku,“ dodal.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer