V tridsiatich šiestich obciach si v sobotu zopakujú voľby starostov a miestnych poslancov, v Rožňave si zvolia nového primátora.
ROŽŇAVA. Rožňava prišla o primátora netradične. Lekár Vladislav Laciak sa v júni tohto roku vzdal funkcie, pretože sa chce vrátiť do ambulancie.
„Keďže mi z jednej z ambulancií odišiel lekár a na Slovensku je málo atestovaných všeobecných lekárov, musím to urobiť. Inak by som musel ambulancie zatvoriť,“ vysvetľoval poslancom.
Nie všetci mu uverili. Mesto sa počas šiestich rokov pôsobenia Laciaka dostalo do vážnych ekonomických problémov. Navyše, hrozí mu pokuta takmer 270 000 eur za porušenie zákona o verejnom obstarávaní a tým aj nútená správa.
Vysoká pokuta pre nájomné byty
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) tvrdí, že mesto uzavrelo v januári 2009 zmluvu na výstavbu 90 nájomných bytov za 5,2 milióna eur deň po písomnom oznámení výsledkov súťaže, aj keď malo čakať minimálne štrnásť dní. Zmluvu podpísal Laciak.
„Pán primátor z toho zbabelo vycúval. Hodil flintu do žita,“ myslí si poslanec Matúš Bischof (OKS).
Mesto podalo pre pokutu na ÚVO žalobu, Krajský súd v Bratislave ju minulý týždeň zamietol.
Vo štvrtok si rožňavskí poslanci vypočuli informáciu, že mesto zvažuje odvolanie na Najvyšší súd.
Vidieť priamy prenos zo zasadnutia mali aj obyvatelia mesta. Videli len začiatok. Zastupujúci primátor a jeden z kandidátov Pavol Burdiga (Most-Híd) navrhol, aby prenos zrušili. Tvrdí, že po dohode s protikandidátmi.
„V zastupiteľstve sú štyria poslanci, ktorí kandidujú na primátora. Priamym prenosom by sme porušili moratórium,“ prízvukoval Burdiga.
Deviati poslanci jeho návrh odsúhlasili, jeden nehlasoval. Rožňavčania tak mohli sledovať akurát reklamu.
Čerstvo menovanú konateľku Rožňavskej televízie Alžbetu Pálcsoovú tak miestni poslanci hneď v prvý deň vo funkcii zaskočili: „Je to historický moment. Odkedy si pamätám, stalo sa to prvýkrát.“
No tvrdí, že keďže televíziu vlastní mesto, majú na to právo. „Skôr by bolo treba zrušiť moratórium,“ vraví.
Politológ a šéfeditor alternatívnej internetovej stránky mesta inforoznava.sk Belo Hefler nesúhlasí.
„Mestská televízia sa podriadila vôli poslancov, čím spochybnila vlastnú nezávislosť. Ukázalo sa, že je len PR agentúrou v rukách miestnych politikov.“
Hefler očakáva nízku účasť. Hovorí o znechutení aj pre škandál s verejným obstarávaním a zlú ekonomickú situáciu mesta
Čakajú nízku účasť
O post rožňavského primátora sa uchádzajú Pavol Burdiga (46 r., Most-Híd), Milan Capák (43 r., nezávislý), Karol Kováč (45 r., SaS-KDH), Ivan Kuhn (46 r., OKS) a Roman Ocelník (42 r., nezávislý).
V osemnástich volebných okrskoch má možnosť rozhodovať 15 413 oprávnených voličov.
Burdigu podporujú aj miestni šéfovia SDKÚ, SMK, HZDS a Csemadoku, Ivana Kuhna Nová väčšina Daniela Lipšica, Smer oficiálne nepodporuje nikoho.
Dá sa predpokladať, že účasť na voľbách bude nízka. „Mám pocit, že Rožňavčania sú dosť znechutení. Účasť môže ovplyvniť okrem iného aj škandál s verejným obstarávaním, či zlá ekonomická situácia, do ktorej sa mesto dostalo v uplynulom období. Ľudia by ale práve preto mali ísť voliť a sami rozhodnúť, či zvíťazí kontinuita, alebo zmena,“ hovorí Belo Hefler.
Rožňavčanov voľby príliš nevzrušujú. Niektorí dokonca ani netušia, o čo v ich meste ide.
„Čože, voľby primátora? Neviem o tom. A ani ma to nezaujíma,“ hovorí 27-ročný Peter Repáň so slúchadlom z MP-3 prehrávača v uchu. „Všetci len kradnú, pre obyčajných ľudí neurobia nič.“
Dôchodca Ján Žudel (61) voliť pôjde, ani on si ale nerobí ilúzie: „Zlý odíde, príde ešte horší! Ale voliť treba. Kto nevolí, nemá právo nadávať.“ Sám ešte nevie, komu z piatich kandidátov dá svoj hlas. „Poradíme sa s manželkou.“
Iný program si na deň volieb pripravila donedávna pravidelná volička, dôchodkyňa Matilda Bodrogiová (78). „Radšej dám prednosť rodine. Som skeptická, už neverím politikom. Nemá zmysel, aby som sa pre nich rozčuľovala. Všetci majú rovnaké maslo na hlave.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer