Nájsť si trvalé zamestnanie v Gemeri je ťažké. Úrad práce v Rožňave eviduje ku koncu augusta až 9 235 uchádzačov o zamestnanie (UoZ). Pracovných miest bolo v ponuke len 25.
ROŽŇAVA. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Rožňave eviduje ku koncu augusta 9 235 uchádzačov o zamestnanie.
„V auguste došlo k poklesu počtu UoZ medzimesačne o 64, pričom ten pokles zaznamenávame už tretí mesiac po sebe, hlavne z dôvodu sezónnosti pracovného trhu,“ vysvetlila Daniela Potočná z referátu informatiky ÚPSVaR v Rožňave.
Väčšina nemá maturitu
Ľudia si hľadajú prácu na trvalý pracovný pomer. Často sa však stretávajú s tým, že ich zamestnávateľ chce zobrať do zamestnania len na dohodu.
„Vysokú školu som skončila tento rok, no zamestnanie doteraz nemám. Všade požadujú prax a ďalším problémom je, že tu v Gemeri je tej práce žalostne málo,“ skonštatovala Erika. Zo skúseností svojich kamarátok vie, že veľa zamestnávateľov zoberie do práce len na dohodu.
Aj napriek tomu, že úrad práce nedisponuje informáciou o počte ľudí v okrese, ktorí pracujú na dohodu, „máme informácie len o evidovaných uchádzačoch o zamestnanie, z ktorých 1 320 pracuje na dohodu o vykonaní práce resp. o pracovnej činnosti“, uviedla D. Potočná.
V okrese Rožňava je najväčším problémom to, že zaostáva v hospodárskom rozvoji za úrovňou priemeru Slovenska. To sa prejavuje utlmeným dopytom po pracovnej sile a zároveň nízkym počtom novovytváraných pracovných miest.
„U uchádzačov o zamestnanie evidujeme záujem o každú ponúkanú prácu. Hlavne o trvalý pracovný pomer a s ohľadom na štruktúru UoZ, keď viac než 72 percent nezamestnaných nemá maturitu, predovšetkým o robotnícke profesie,“ skonštatovala Potočná.
Chcú zamedziť nelegálnej práci
Vláda pripravuje zmeny v práci na dohodu. „Očakávame, že sa týmto opatrením naplnia snahy ministerstva zamedziť nelegálnej práci a vytvoriť tlak na zamestnávateľov, aby tvorili štandardné pracovné miesta s úplnou pracovnoprávnou ochranou zamestnancov a taktiež zvýšiť motiváciu nezamestnaných pri hľadaní trvalej práce,“ myslí si D. Potočná.
Otázkou ale bude, ako sa to prejaví v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. „Otázne ostáva, či vytvoria zamestnávatelia z uvedeného dôvodu reálne pracovné príležitosti a nakoľko sa zamestnancom na dohodu podarí prejsť do riadneho pracovného vzťahu,“ upozornila.
Tí uchádzači o zamestnanie, ktorí nestratili pracovné návyky a majú dosiahnutý určitý stupeň vzdelania, si hľadajú prácu samostatne. „Avšak ďalšia skupina si zvykla na situáciu a uspokojili sa s ňou - ide hlavne o dlhodobo nezamestnaných s nízkou sociálnou, kultúrnou a vzdelanostnou úrovňou,“ dodala Potočná.
Úrad práce sa snaží pomáhať
„ÚPSVaR môže pomôcť nezamestnanému pri hľadaní práce prostredníctvom služieb odborného poradenstva a pokiaľ uchádzač prejaví záujem aj individuálnou formou prostredníctvom individuálneho poradenstva,“ uviedla.
Pomôcť tak vedia pri hľadaní kontaktov na zamestnávateľov, pri zostavovaní životopisov, ale napríklad aj preplácaním nákladov na výberové konania.
Úrad vie poskytnúť finančné prostriedky aj na samostatnú zárobkovú činnosť či príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie.
„Ďalej je to príspevok na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti, príspevok na podporu zamestnanosti na realizáciu opatrení pre ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie,“ dodala Potočná. Úrad práce ponúka aj možnosti absolventskej praxe a vzdelávania.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer