Jedným z tých, ktorí vyrábajú zastaranou technikou palice dodnes, je Ľudovít Mezei zo Silickej Brezovej (okr. Rožňava).
SILICKÁ BREZOVÁ. Do tajov pastierskeho umenia sa priúčal od útleho detstva a všetok svoj voľný čas venoval pobytu v prírode.
„Mohol som mať asi desať rokov, s rovesníkmi sme často navštevovali miestnych pastierov. Tí nás potom naučili vyrezávať píšťalky a pastierske palice. Najprv sme ich vyhotovovali z liesky, z ktorej sa ľahko odlupovala kôra. Jeden starší pastier nám však prezradil, ktoré drevo je na výrobu najvhodnejšie, naučil nás rozpoznať dreviny a vysvetlil celý postup.“
Najlepšou drevinou na výrobu pravej pastierskej palice je brekyňa.
„Hľadá sa ťažko, ale je najvhodnejšia, lebo má prírodnú farbu. Za pomoci nožíka vruborezom vytvorím na palici zárezy a nechám ju rásť na pôvodnom mieste dva roky, poručeno prírode a Pánu Bohu. Až na sv. Juraja sa po ňu vrátim a vtedy zistím, čo príroda vykonala. Pôsobením poveternostných vplyvov sú v miestach zárezu tzv. hrčky a rôzne deformácie. Potom ju vyrežem a olúpem kôru nad ohniskom. Potom popol zmiešam s vodou a touto zmesou palicu potriem. O niekoľko hodín sušenia na slnku nadobudne prekrásnu červeno–žltú farbu. Kedysi ju pastieri v záverečnej fáze natierali kožou zo slaniny, aby nadobudla prirodzený lesk.“
Pastier i liečiteľom
Pastieri používali niekoľko druhov palíc. „Hladké, rovné slúžili na podopieranie a na konci spevnené kovom slúžili na obranu pred zverou. K slávnostým patrili tie, ktoré bili ozdobené kovovou rukoväťou. Dobrý pastier bol i lekárom a zároveň i liečiteľom svojho stáda, a tak používal aj palice s rukoväťou do tvaru háka. Ak si ovečka poranila nohu, za pomoci tejto palice ju pastier chytil za nohu a nečistoty či ranky odstránil a ošetril. Palica bola pre pastiera dôležitou súčasťou a podľa povery jej strata spôsobila škodu stádu.“
V poslednom období palice od Ľudovíta Mezeiho môžeme obdivovať na rôznych remeselníckych jarmokoch a taktiež ich využívajú súbory, ktoré prezentujú Palicový tanec zo Silickej Brezovej.
Vruborez. Po vyhotovení zárezov sa drevina ponechá napospas prírode, ktorá vytvorí časom deformácie a hrčky.
Palica s hákom. Používala sa na chytanie zvierat.
Pastierske palice. Boli vyrobené prevažne z dreva brekyne či liesky. V rukách ich drží Ľudovít Mezei.
Foto: kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer