ROŽŇAVA. Mesto Rožňava v prvom kole neuspelo so svojou žalobou, aby nemuselo zaplatiť vysokú pokutu takmer 267 000 eur (8 miliónov Sk), ktorú mu vyrubil Úrad pre verejné obstarávanie.
Mesto dostalo pokutu za to, že pri uzavretí zmluvy na zákazku výstavby nájomných bytov Družba nedodržalo zákon o verejnom obstarávaní.
Konkrétne išlo o porušenie podmienky, že verejný obstarávateľ môže uzavrieť zmluvu alebo rámcovú dohodu s úspešným uchádzačom najskôr štrnásty deň odo dňa odoslania oznámenia o výsledku vyhodnotenia ponúk všetkým uchádzačom, ktorých ponuky boli vyhodnocované, ak nebola doručená žiadosť o nápravu, alebo ak žiadosť o nápravu bola doručená po uplynutí lehoty na jej podanie.
Krajský súd v Bratislave žalobu zamietol.
"Žalovaný postupoval v súlade so zákonom a nebol dôvod, aby jeho rozhodnutie bolo zrušené," zdôvodnila sudkyňa.
Mesto sa môže ešte v zákonnej lehote odvolať na Najvyšší súd SR. O prípade informoval portál infoRoznava.sk.
“Beriem toto rozhodnutie súdu na vedomie, no musíme si ešte počkať na doručenie rozsudku,” reagoval pre infoRoznava.sk zastupujúci primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most-Híd).
Výberové konanie vyhlásili 30. decembra 2008. Žalobca, teda mesto Rožňava, porušilo podľa krajského súdu zákon tým, že uzavrelo zmluvu s úspešným uchádzačom pred uplynutím 14-dňovej zákonnej lehoty.
Komisia totiž vybrala víťaza 26. januára 2009 a zmluva bola uzavretá nasledujúci deň. "Čo je teda podľa názoru súdu netransparentné a zrejme to aj navádza k akýmsi domnienkam o tom, z akého dôvodu táto lehota nebola dodržaná," povedala sudkyňa.
To ale podľa nej nie je podstatné, podstatné je, že nebol dodržaný zákon. Podľa slov sudkyne ani nie je podstatné, či bol v súťaži len jeden uchádzač a či sa mohol uplatniť revízny postup na verejnú súťaž.
Pokuta nižšia nebude
Podľa názoru súdu slúži zákonná lehota aj na to, aby mohol kontrolný orgán preskúmať dodržanie všetkých podmienok verejnej súťaže.
V tomto prípade sa ani nemôže zmeniť výška pokuty, lebo v zákone nie je stanovená jej horná a dolná hranica. Je tam presne uvedené, že je to päť percent zo zmluvnej ceny.
"To znamená, že nemôže správny orgán prihliadať a určiť výšku pokuty podľa toho, ako dlho trvá porušenie zákona, aké následky z toho plynú, atď.," zdôvodnila
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer