GEMER. Počet verejných telefónnych automatov (VTA) sa rapídne znížil. Dôvodom bola ich využiteľnosť. Tá mala podľa Slovak Telekomu, podobne ako na celom Slovensku aj v okrese Rožňava, klesajúcu tendenciu.
„Penetrácia mobilných služieb na Slovensku presiahla hodnotu 117 %, čomu sa prispôsobuje aj správanie našich zákazníkov. Využiteľnosť telefónnych automatov v meste Rožňava mala v posledných rokoch výrazne klesajúcu tendenciu, podobne ako na celom území Slovenska. Automaty navyše neraz slúžili ako terče vandalom a vykrádačom,“ informoval hovorca spoločnosti Telekom Tomáš Palovský.
Práve z toho dôvodu sa počet verejných automatov zo 108 znížil v okrese Rožňava na 65. Veľký pokles zaznamenalo aj mesto Rožňava. Pred znižovaním sa tu nachádzalo presne 35 verejných automatov. V súčasnosti sú 2.
Spoločnosť sa snaží automaty umiestňovať na miesta s vysokým výskytom a koncentráciou obyvateľstva. Preto niekde ostali v staniciach hromadnej dopravy, na sídliskách alebo obchodných centrách.
„Medzi ďalšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú umiestnenie VTA, patrí napríklad ich využiteľnosť,“ vysvetlil T. Palovský.
Niektoré automaty sa nepoužili ani raz
Doba pokročila a väčšina ľudí je majiteľom aspoň jedného mobilného telefónu. Práve preto sa použiteľnosť verejných automatov stále zmenšovala. A výsledkom bolo, že priemerná mesačná výnosnosť na jeden automat bola približne 2 eurá.
Stalo sa, že z množstva telefónnych automatov nebol počas mesiaca a dokonca počas roka uskutočnený ani jeden telefónny hovor.
Ročné prevádzkové náklady na jeden verejný automat stáli Slovak Telekom 449 eur. „Prevádzková strata z poskytovania služby verejných telefónnych automatov predstavuje niekoľko miliónov eur ročne,“ objasnil Palovský.
Niekde stále „chytajú“ signál
Asi najviac sú využívané automaty na dedinách, kde majú problémy so signálom pre mobilné telefóny. Preto ostávajú jediným možným spojením. Aj to však nie všade fungujú tak, ako by mali.
Problém so signálom majú v obci Gočaltovo. „Máme tu jeden verejný telefónny automat. A je pravda, že kvôli problému so sieťou je ľuďmi vo veľkej miere využívaný,“ potvrdila starostka obce Jarmila Pavlíková (nez.).
Podobný problém majú aj v obci Rozložná. „Máme tu automat, ktorý bol už trikrát opravovaný. A momentálne sme bez funkčného automatu,“ priblížil situáciu starosta obce Viktor Vápeník (Smer).
Keď sa niekam chcú dotelefonovať, musia sa viac snažiť. „Aj naďalej sa snažíme 'chytiť' signál, aby sme sa dokázali niekde dotelefonovať,“ dodal.
Sú chvíle, keď ho treba použiť
„Vo všeobecnosti málo telefonujem, takže nevyužívam ani automaty. Je však určite škoda, že miznú, pretože napriek množstvu mobilov, ktoré ľudia používajú sú chvíle, keď je telefónny automat najlepším riešením,“ myslí si o používaní verejných telefónnych automatov Roman z Dobšinej.
Podobný názor zdieľa aj Vojtech Kövesdi: „Už sa mi viackrát stalo, že som sa dostal do situácie, keď som potreboval telefónny automat. A bola tam len búdka. Komunikácia sa zlepšuje a ľudia skôr používajú revolučný nástroj, ktorým je mobilný telefón. Bol by som však rád, keby sa ľudia opäť vrátili k používaniu telefónnych automatov.“
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer