Hoci lekári tvrdia, že najlepšou ochranou proti chrípke je očkovanie, ľudia majú oň len veľmi malý záujem.
ROŽŇAVA. Aktuálne obdobie je podľa odborníkov vhodné na zaočkovanie proti chrípke. Rizikovou skupinou sú najmä starší ľudia a tiež ľudia s chronickými dýchacími problémami, tí, ktorí majú zníženú obranyschopnosť, alebo pacienti s cukrovkou.
„Odporúča sa im, ale aj ostatným ľuďom očkovanie. Najvhodnejšie mesiace na to sú október a november. Po zaočkovaní sa protilátky v ľudskom organizme vytvoria do 10 až 14 dní,“ hovorí Alžbeta Donovalová, epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave.
Lekári to odporúčajú
Ako nám potvrdili viacerí lekári, typická chrípka v Gemeri zatiaľ ešte nezačala. Najlepšou prevenciou je podľa nich očkovanie. Tí, ktorí sa pravidelne dávajú zaočkovať, alebo sa chystajú to skúsiť prvýkrát, nemôžu dlho otáľať. Práve teraz je na očkovanie vhodný čas.
„S očkovaním proti chrípke sme začali koncom septembra,“ uviedol Slavomír Sakal, praktický lekár pre dospelých. Sám to ako prevenciu proti chrípke odporúča.
„Mám s tým veľmi dobré skúsenosti jednak z hľadiska zníženia chorobnosti pri chrípkových epidémiách a aj z hľadiska výskytu nežiaducich komplikácií. Za deväť rokov sme nemali žiadnu,“ poznamenal.
„Odporúčame to najmä starším pacientom. Zaočkovať sa je dobré aj pre tých, ktorí chrípku mávajú, alebo si nemôžu dovoliť byť chorí, teda vypadnúť z roboty. To očkovanie je najlepšia prevencia,“ vyjadrila sa Eva Molnárová, praktická lekárka pre dospelých.
„Mladšia a stredná generácia až taký záujem o očkovanie nemá. Mohla by byť očkovanosť aj väčšia,“ myslí si Molnárová.
Mária Spišáková, lekárka pre deti a dorast, má skúsenosť, že sa rodičia pacientov o vakcináciu zaujímajú. „Viacerí sa nás na to pýtajú, ale nakoniec svoje dieťa dať zaočkovať neprídu. Zrejme sa boja vedľajších účinkov a aj kampane, ktorú robia antivakcinačné spoločnosti. Ľudia sa boja.“
Aj Sakal si myslí, že ľudia majú z vakcinácie strach. „Súvisí to s antivakcinačnou kampaňou, ktorá je, myslím si, len účelová. Ja sám sa očkujem,“ priznal.
Každý rok mu ubúda počet pacientov, ktorí sa chcú zaočkovať proti chrípke. „Pred piatimi rokmi sme očkovali okolo 150 až dvesto ľudí, posledný rok toho bolo menej. Tento rok očakávame niečo cez 5 percent zaočkovaných pacientov. Optimálne by bolo aspoň 15 percent,“ povedal. Podobne je to aj v ďalších ambulanciách, kde sa počet zaočkovaných pohybuje okolo 5 percent.
Ani jeden z lekárov ľudí neprehovára a nenúti. Vysvetlia im možnosti a už je na každom pacientovi, ako sa rozhodne.
Očkujú sa najmä dôchodcovia
Tak ako potvrdili lekári, pacienti sú väčšinou voči očkovaniu skeptickí.
„Približne pred dvoma rokmi som sa dával pravidelne očkovať. Jeden rok som vynechal a potom som si povedal, že už sa očkovať nebudem dávať,“ reagoval Adrián z Rožňavy. Podľa jeho slov chrípku ani počas očkovania, ani teraz, nemal.
Podobne je na tom aj Sylvia Mičinská. „Nie som tak často chorá, a preto som sa už viac očkovať nešla. Keby som bola, určite by som s tým neprestala.“ Rovnako pristupovala aj k svojim deťom, ktoré dala zaočkovať len raz.
„Nepomohlo im to, aj tak boli choré naďalej. Preto som sa rozhodla, že to na nich nemalo dobrý vplyv a viac som ich zaočkovať nedala,“ dodáva Mičinská.
Asi najväčšie percento zaočkovaných osôb je medzi dôchodcami. „Odporučil mi to lekár približne pred desiatimi rokmi,“ priznal Ján Laskovič.
Dôvodom, prečo sa spoločne aj s manželkou zaočkovali bolo, aby chrípku nedostali. A keď by sa aj nakazili, aby jej priebeh bol oveľa miernejší. „Stále nám to pomohlo, chrípku sme doposiaľ nedostali,“ dodáva. Zaočkovať sa chystajú aj tento rok.
Fakty
Ako nedostať chrípku?
vyvarujte sa kontaktu s chorými osobami
nezúčastňujte sa podujatí s veľkou návštevnosťou
otužujte svoje telo, dožičte mu pohyb, vitamíny a správnu životosprávu
nezabúdajte na očkovanie, ktoré je jedinou špecifickou ochranou
zdroj: RÚVZ ROŽŇAVA
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer