Ide o skladové zásoby, kovové police a elektrické pece, ktoré neboli riadne vyradené, ale v sklade obce chýbajú. Ich cena je aj po rokoch vysoká.
ŠTÍTNIK. Problém v obci Štítnik (okres Rožňava) nastal pri inventarizácii majetku a skladových zásob obce ešte v roku 2009.
„Na základe delimitačného protokolu bol majetok po zániku Strediska služieb škole (SSŠ) v roku 2005 zaradený v obstarávacej cene do majetku obce,“ uviedol starosta.
Majetok zaevidovali v účtovníctve a v skladovej evidencii obce. Tak obci pribudli napríklad kovové police či elektrické pece.
O majetku obce vždy rozhoduje obecné zastupiteľstvo.
Tento majetok však v sklade nie je. „Pán Gallo, poslanec obce, majetok vzal. Jeho hodnota podľa účtovníctva je 3413,06 eura za skladové zásoby a 784,70 eura za kovové police,“ vysvetlil starosta. Zdá sa mu nesprávne, že niekto môže majetok svojvoľne vziať a nič mu za to nehrozí.
Vo februári 2011 preto starosta obce podal trestné oznámenie na poslanca obecného zastupiteľstva Jána Galla.
„Výsledkom šetrenia bolo vyžiadanie súdnoznaleckého posudku. Aj napriek jeho výške presahujúcej hranicu trestnej činnosti vyšetrovateľka zastavila trestné stíhanie.“
Starosta obce podal voči tomuto uzneseniu sťažnosť. Tú však prokurátor zamietol.
„Bol podaný mimoriadny opravný prostriedok, teda návrh na zrušenie právoplatnosti rozhodnutia vydaného v prípravnom konaní podaného na Generálnu prokuratúru SR,“ dodal starosta obce Štítnik.
Majetok nebol správne vyradený
Ján Gallo bol v tom čase predsedom vyraďovacej komisie. Nebol v nej sám. „Povedal som aj pracovníčke, že ten majetok je potrebné vyradiť,“ uviedol J. Gallo.
Myslí si, že starostovi, s ktorým mali spory, to prišlo vhod, a preto naňho podal trestné oznámenie.
Sporný majetok nebol riadne vyradený. „Majetok som nevyradil tak, ako sa mal vyradiť, lebo som na to pozabudol,“ priznáva J. Gallo.
Podľa jeho slov chcel starosta sklad prenajať. „Vybavil som, že v priestoroch bude mať súkromník sklad vecí, preto sa likvidovali police a zariadenie. Z tých políc si zobrali aj iní ľudia, no nikto od nich do dnešného dňa peniaze nepýtal,“ skonštatoval.
Starosta sa bráni, že sklad nebol a ani nie je prenajatý. „O nájme priestorov rozhoduje obecné zastupiteľstvo a také rozhodnutie nikdy nebolo.“
O tom, koľko sa hovorí o cene zobraného majetku, si J. Gallo myslí svoje.
„V sklade boli samé staré veci, ktoré už nikto nepotreboval. Cena toho všetkého, čo som vzal, je za šrotovnú cenu možno 150 až 200 eur. Aj vyšetrovateľke som povedal, nech príde súdny znalec, ohodnotí to a som ochotný za to zaplatiť. Všetky veci, ktoré som vzal, boli dohodnuté so starostom. Dohoda bola, že si to môžem vziať za stavebný dozor, ktorý som robil a nemal zaplatený,“ dodal Ján Gallo.
Podľa starostu žiadna dohoda s pánom J. Gallom nebola. „On nevykonával žiadny stavebný dozor - nemá na to ani oprávnenie,“ dodal starosta.
Trestné stíhanie zastaveili
Prípad riešilo najprv Obvodné oddelenie Policajného zboru Štítnik ako prečin krádeže.
„Následne bol spis prikázaný dozorujúcim prokurátorom do vyšetrovania, na Odbor kriminálnej polície OR PZ v Rožňave, kde sa viedlo trestné stíhanie za prečin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ uviedol Peter Hajdúk, zástupca riaditeľa pre výkon služby OR PZ v Rožňave.
Polícia vykonala rozsiahle vyšetrovanie, výsluchy, konfrontácie, znalecké dokazovanie a iné dôkazové materiály.
„Vyšetrovaním bolo zistené, že uvedený skutok nie je trestným činom, ale vykazoval znaky priestupku proti správe,“ pokračoval Hajdúk.
Od spáchania priestupku však uplynuli dva roky, a to bol dôvod, prečo ho nebolo možné prejednať. Preto bolo trestné stíhanie zastavené.
„Poškodená strana voči predmetnému uzneseniu vyšetrovateľa podala sťažnosť, ktorá bola prokurátorom zamietnutá a predmetné uznesenie nadobudlo právoplatnosť.“
Poškodená strana sa môže odvolať, resp. podať sťažnosť len raz. Ináč si podľa zákona môže uplatniť nárok na náhradu škody v občianskoprávnom alebo inom obdobnom konaní.
Hajdúk dodal, že „v postupe vyšetrovateľa zo strany nadriadeného ani dozorujúceho prokurátora neboli zistené žiadne nedostatky.“
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer