„Upratovanie“ radikálov v rómskej osade prekazila polícia.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Spokojný úsmev žiaril v sobotu podvečer na tvári lídra Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu, keď pod vyhoreným hradom Krásna Hôrka informoval svojich prívržencov o výsledkoch svojej misie v rómskej osade.
„Toto je prvý krok k dosiahnutiu právneho stavu. Nech národ vie, čo sa tu deje. Zistil som, že na pozemku, ktorého som vlastníkom, stojí niekoľko čiernych stavieb. Skôr či neskôr odtiaľ zmiznú,“ prehlásil po návrate z osady.
Účastníci zhromaždenia, ktorého organizátori nesplnili oznamovaciu povinnosť, jeho slová odmenili búrlivým potleskom.
Zmena plánuKotlebovci niekoľko týždňov vyzývali svojich členov, prívržencov a sympatizantov, aby v sobotu prišli „upratať smetisko“ pod hradom Krásna Hôrka. Cieľom bolo zbúrať nelegálne postavené stavby na pozemkoch, ktorých spoluvlastníkom sa stal ich vodca.
Polícia „upratovanie“ prekazila. Do osady vpustila len Mariána Kotlebu a ďalšieho spoluvlastníka Štefana Szaniszlóa, ktorý časť svojich pozemkov naňho previedol.
Spolu s realitným poradcom a členom predsedníctva Ľudovej strany Naše Slovensko Miroslavom Beličkom boli zamerať parcely. Približne stovke podporovateľov však cestu zahatal kordón ťažkoodencov.
Napriek menším provokáciám sa zhromaždenie zaobišlo bez výraznejších konfliktov a násilia.
„Dokázali sme, že my, na rozdiel od štátu, dodržiavame zákon,“ prehlásil Kotleba.
Pod ochranouMarián Kotleba prespal v noci z piatku na sobotu v jednom z penziónov v Krásnohorskom Podhradí. Polícia ho spolu s majiteľom Erikom Hrivnákom, s Miroslavom Beličkom a Štefanom Szaniszlóom zadržala.
„Zobrali ma ráno takpovediac z postele, pretože som odmietol prevziať predvolanie,“ hovoril so slzami v očiach Szaniszló. „Je to horšie ako pred rokom 89. Žijeme v policajnom štáte.“
Vlastník pozemkov, na ktorých stoja čierne stavby, sa roky domáha svojich práv. „Platím za pozemky dane, ale nemôžem ich užívať. Kde je spravodlivosť?“
Voči Kotlebovi začala polícia trestné stíhanie vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody.
„Namiesto toho, aby chránili záujmy a práva slušných občanov, ochraňujú parazitov,“ povedal Kotleba.
Sám požiadal políciu o súčinnosť pri „upratovaní“. Policajti jeho žiadosť ako nenáležitú zamietli. Navyše, na búranie obydlí nemal rozhodnutie súdu, ani pozemok, na ktorom má svoj podiel, nebol zameraný.
„Polícia bola pripravená zasiahnuť v prípade, že by došlo k narušeniu verejného poriadku, či ochrániť majetok, zdravie a život tak Mariána K. ako aj obyvateľov osady,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Sklamaný HlinaDo Krásnohorského Podhradia mal v sobotu namierené aj poslanec parlamentu Alojz Hlina z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
V čase Kotlebovej akcie, ktorá mohla prerásť do otvoreného konfliktu, chcel pozvať deti z obce i z osady na palacinky a do nafukovacieho hradu. Akciu nakoniec odvolal.
„Som veľmi sklamaný. Parlament mal ideálnu šancu dokázať občanom, že má záujem rómsky problém riešiť. Nevyužil ju. V tejto situácii by som si pripadal ako šašo, ktorý sa len chce predvádzať.“
Parlament odmietol novely stavebného zákona, zákona o odpadoch i návrh na zrušenie dávky v sume 17,2 eura pre rodičov detí v hmotnej núdzi, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku.
„Som presvedčený, že tieto návrhy by dopomohli vyriešiť problém čiernych stavieb, skládky odpadu i diskrimináciu rodičov tých detí, ktoré plnenie školských povinností považujú za prirodzené. Štát ale opäť pchá hlavu do piesku.“
FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK
Búranie nič neriešiLegislatívne návrhy nepodporil ani Hlinov stranícky kolega, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.
„Sú to len čiastkové riešenia, zaváňajú populizmom,“ oponuje Pollák.
Podľa novely stavebného zákona by mali zbúrať čierne stavby hneď na začiatku ich výstavby a tým predísť protiprávnemu zaberaniu pozemkov.
„Čo ale s tisíckami domov a chatrčí, ktoré vyrástli v minulosti? Búranie nelegálnych stavieb v osadách nič nerieši, skôr naopak, problémy ešte prehĺbi,“ hovorí splnomocnenec.
Riešenie má byť súčasťou tzv. Rómskej reformy, na ktorej Pollák pracuje a chce ju verejne prezentovať v polovici októbra. Ako uviedol, štát musí mať záujem na vysporiadaní pozemkov.
„Štát by mal konečne odškodniť vlastníkov pozemkov za to, že nemôžu užívať svoj majetok.“
Vysporiadanie si predstavuje vo forme peňažnej náhrady alebo zámeny pozemkov za iné.
Rómovia ale nič nedostanú zadarmo. Pozemky si budú musieť kúpiť a splácať podľa splátkového kalendára. Tí, ktorí odmietnu, mali by prísť o výhody, ktoré im štát poskytuje, a v konečnom dôsledku aj o bývanie.
FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK
Body pre extrémistov„Je to cirkus za naše peniaze,“ myslí si na margo sobotňajšej akcie Gabriel Szőllös. Na dvore pred kultúrnym domom v Krásnohorskom Podhradí pripravoval guláš, pre aktérov priateľského futbalového zápasu seniorov. „Čierne stavby mali zlikvidovať, keď ich začali stavať. Teraz je to problém.“
Szőllös sa prisťahoval do obce pod hradom pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy žilo v osade údajne 500 Rómov, dnes je ich takmer dvojnásobok. Len tohto roku v nej vyrástlo ďalších päť čiernych stavieb:
„Neviem, kto to zastaví. Jedno je ale isté. Odkedy sem chodí Kotleba, zo stromov mi nezmizla jediná broskyňa. Predtým mi ukradli celú úrodu.“
Kotlebovci získavajú v Krásnohorskom Podhradí stále väčšiu podporu. Občianske združenie Upratať a užívať, ktoré založil vodca radikálnej strany po ničivom požiari hradu 10. marca tohto roku, má už viac ako 50 členov, ktorí sú vlastníkmi viac ako 45-tisíc metrov štvorcových pôdy v katastri obce.
Pri posledných parlamentných voľbách, ktoré boli presne v deň nešťastia, získala Ľudová strana Naše Slovensko v dedine so stabilnými voličmi maďarských strán sedem hlasov, teda 0,69 percent.
V Šarišských Michaľanoch, kde v auguste 2009 polícia slzným plynom a vodnými delami rozohnala zhromaždenie Kotlebovcov „Proti cigánskemu teroru,“ o rok neskôr dostali hlasy 7,7 percent voličov, tohto roku už 8,37 percent. Ľudová strana Naše Slovensko sa stala treťou najsilnejšou stranou v obci.
„Štát svojou nečinnosťou dáva priestor „divadelníkom“, ako je Kotleba. Môže sa nám to škaredo vypomstiť,“ varuje Peter Pollák.
Začali trestné stíhanieVyhlásenia Mariána Kotlebu ako aj zverejnené informácie o "upratovaní" v Krásnohorskom podhradí v okrese Rožňava viedli políciu ešte v piatok k začatiu trestného stíhania vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody.
Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, "v rámci vyšetrovania podozrenia z prípravy vyššie uvedených trestných činov boli vypočuté zatiaľ štyri osoby, z ktorých jedna bola predvedená, nakoľko odmietla prevziať predvolanie, tri osoby sa dobrovoľne dostavili na výsluch.
"Tieto úkony sa museli vykonávať z dôvodu ich neodkladnosti," dodala.
sita
FOTO K ČLÁNKU: SME - TIBOR SOMOGYI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer