Toto široké spektrum tvorby dáva možnosť preniesť sa do ríše, kde fantázia nemá hraníc. Mária Beneová z Plešivca disponuje obrovským tvorivým potenciálom a svoju šikovnosť, um a trpezlivosť vnáša do každého kúska vytvoreného dielka.
PLEŠIVEC. Už niekoľko rokov sa venuje výrobe gratulačných kníh, aranžovaniu a dekorácii, využíva techniku decoupage, vyrába ozdobné škatuľky a šperkovnice, vytvára dielka z vajec, korálikov, sena, kreslí na chodník, ovláda techniku mrazenia a šije handrové bábiky.
„Postupom času som sa naučila od mamky základom vyšívania, háčkovania a pletenia. Po narodení syna sa trojročná materská dovolenka po večeroch stávala stereotypom, a tak som sa intenzívnejšie začala venovať rôznym druhom ručných prác a postupne som si osvojovala množstvo kreatívnych techník snáď okrem paličkovania. Námety si vymyslím sama a prenášam ich do vlastnej tvorby. Ak som s výsledkom práce spokojná, svoj výrobok venujem známym. Veď kto dáva vlastný výrobok ako darček, akoby dával kúsok seba.“
Jednou z techník, ktoré si v poslednom čase obľúbila, je výroba gratulačných kníh k rôznym príležitostiam.
„Ako podkladový materiál používam starú knihu, ktorá je už vyradená, lebo je poškodená, alebo v nej chýbajú listy. Niekoľko listov z otvorenej knihy pozahýnam do rôznych tvarov a následne zadnú stranu zastriekam zlatým sprejom. Listy sa potom pozalepujú a tavnou pištoľou sa dotvoria mriežky či pavučinky. To všetko sa následne aj z čelnej strany presprejuje, čím vznikne základ pre knihu. V ďalšej časti si podľa príležitosti prilepím vytlačený text v podobe básničky. Nasleduje fáza zdobenia či už prírodným materiálom, alebo zvyškami umelých kvetov.“
Decoupage - mrazenie
Decoupage je vlastne servítkovanie. Jednou zo zaujímavých techník je mrazenie.
„Je to vlastne nanášanie častí servítky, ryžového papiera, alebo sapinovacej pasty na sklenený podklad. V tomto prípade môže byť podkladový materiál aj pokrčený, nakoľko to zvýrazní efekt námrazy. Následne sa to prelakuje a nalepia sa vzory zo servítky. Dotvoria sa ornamenty za pomoci snehovej pasty, ak ide o zimný motív. Môžu sa dozdobiť aj nanášaním prášku s trblietkami.“
Materiál, ktorý slúži na výrobu zdobených fliaš, ozdobných škatúľ či šperkovníc, si zháňa rôznym spôsobom.
„Neraz, keď prídem z práce, pred dverami mám rôznorodý materiál. Niekedy ma mrzí hlavne to, že nepoznám darcu, a preto sa za veci, ktoré mi donášajú, nemám komu poďakovať. Niekedy si krabice, ktoré potom použijem na výrobu šperkovníc, kupujem. Teraz sa vyrábajú dyhové. Jednu som mala pripravenú, vyzdobila som ju a už som si ju nachystala pre jednu známu ako darček. To sa mi však odulo a inú krabičku som momentálne k dispozícii nemala. Tak som ju nechala vyschnúť, narezala žiletkou a cez papier na pečenie som to následne prežehlila. Všetko sa nakoniec podarilo a chybný výrobok som takto odstránila.“
Ako sama M. Beneová tvrdí, je ešte veľa techník, ktoré by chcela spoznať a v tých poznaných sa zdokonaliť čo najviac. Táto činnosť ju však nateraz napĺňa a robí ju s veľkým záujmom.
Mrazenie. Jedna z techník s efektom námrazy.
Gratulačné knihy vyhotovuje k rôznym rodinným príležitostiam. Foto k článku: Karol Csobádi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer