BRATISLAVA/KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Koncom septembra chce Marián Kotleba začať upratovať na svojich nových pozemkoch v Krásnohorskom Podhradí. Zistil, že podľa listu vlastníctva by mal mať trávnaté porasty, v skutočnosti na mieste našiel rómsku osadu.
Minulý týždeň požiadal policajné prezídium, aby pri upratovaní dohliadali na verejný poriadok policajti. Minister vnútra Robert Kaliňák zatiaľ na výzvu nereagoval.
Oficiálne list stále nemá ani prezídium, a tak sa vraj nemá k čomu vyjadriť. Podobne reagovalo aj košické krajské riaditeľstvo. Poslanec OĽaNO a budúci splnomocnenec pre rómsku problematiku Peter Pollák hovorí, že ide len o ďalší marketingový ťah Kotlebu. Ten je zároveň lídrom Ľudovej strany Naše Slovensko.
„Snaží sa upútať veľkú pozornosť nespokojných ľudí, ktorí trpia tým, že rómska problematika sa tu 22 rokov neriešila,“ povedal Pollák.
Kotleba: Dostal by som pokutu
Keď po požiari hradu Krásna Hôrka získal pozemky pod rómskou osadou v Krásnohorskom Podhradí, hovoril, že ho vyčistí.
„Je to vedené ako trávnatý porast a po vložení prevodu do katastra nehnuteľností urobíme potrebné kroky, aby sa skutkový stav zosúladil s právnym,“ nechal Kotleba na jar za seba hovoriť svojho realitného poradcu Miroslava Beličku. Keby to vraj nespravil, hrozí mu pokuta 331 eur.
Bagre nešťastníkov z chatrčí nenaučia písať, nenaučia ich zodpovednosti, nedajú im prácu a ani peniaze na legálne bývanie, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Volá na pomoc policajtov
Teraz má byť Belička kontaktnou osobou pre políciu, ktorú Kotleba oficiálne požiadal o súčinnosť. Má pri upratovaní zabezpečiť verejný poriadok. Podľa žiadosti sa obáva agresívnych „squatterov“.
Podhradie
Pozemky
apríl 2012 Marián Kotleba získal pozemky pod osadou v Krásnohorskom Podhradí; daroval mu ich vlastník Štefan Szanislo s manželkou;
v máji mal pozemky zapísané na liste vlastníctva;
začiatkom septembra si ich išiel pozrieť; rozhodol sa odpratať odpad, zbúrať chatrče a vyhnať squatterov.
Polícii sa posťažoval aj na „množstvo tuhého komunálneho odpadu“, ktorý na pozemkoch našiel.
O žiadosti polícia zatiaľ mlčí. V osade aj v obci už o nej vedia. Miestny vajda Ľudovít Gunár hovorí, že ak si príde Kotleba len pozrieť svoje pozemky, tak nič nehrozí.
Do obydlí však Rómovia majiteľa pozemkov nepustia. Vajda hovorí, že extrémistovi chýba povolenie na búranie. „Ak sme právny štát, treba rešpektovať pravidlá. Jedno z nich je, že pokiaľ ide o čiernu stavbu, musí byť rozhodnutie stavebného úradu,“ hovorí aj bývalý minister vnútra Daniel Lipšic z Novej väčšiny.
Otázne však je, či chatrče sú nehnuteľnosťami. Tie musia byť pevne spojené so zemou.
Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku upozorňuje, že obyvatelia osád žijú desaťročia na nevyriešených pozemkoch a ich obydlia neboli skolaudované ako domy. „To znižuje ich ochranu v prípade potenciálneho búrania.“
V posledných rokoch pritom zaznamenal trend likvidácie „skládok nelegálneho odpadu“.
Oravec: Kaliňák by mal zasiahnuť
„Ak by sme to ako spoločnosť tolerovali, tak ľudí degradujeme na odpad, a to je neprípustné,“ povedal Oravec.
Očakáva, že na problém zareaguje nielen minister vnútra Robert Kaliňák, ale aj odchádzajúci či nový splnomocnenec pre rómsku problematiku.
„Možno aj s premiérom by sa mohli rázne ohradiť voči Kotlebovým návrhom,“ dodal Oravec, podľa ktorého sa extrémista snaží na seba len upozorniť.
Podobne jeho aktivitu vníma aj budúci splnomocnenec Peter Pollák, poslanec OĽaNO. Ten má riešenie predstaviť dnes spolu s Kaliňákom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer