ROŽŇAVA. Svetlo sveta uzrela nová publikácia o Rožňave, ktorú krstili 12. septembra v historickej radnici.
Krstnou mamou sa stala autorka textov Edita Kušnierová. Spoločne s prednostkou Mestského úradu v Rožňave Darinou Repaskou pokrstili knihu „Rožňava a okolie“ modro-žltými lupeňmi ruží.
Autormi fotografií je Alexander Jiroušek, ale aj Rožňavčan Štefan Kesi.
Chceli vytvoriť niečo pre turistov
Samospráva už dlhšie uvažovala o vytvorení podobnej publikácie. „Chceli vytvoriť publikáciu o Rožňave, ale niečo menšie a najmä pre turistov. Slovo dalo slovo a novorodeniatko je na svete,“ uviedol Alexander Jiroušek, autor fotografií.
Publikácia sa snaží predstaviť región Rožňavy. Autori sa sústredili najmä na zaujímavosti a hodnoty, ktoré región má.
„Má tri základné hodnoty. Úžasnú bansko-hutnícku históriu, má stredoveké pamiatky, ktoré si návštevník môže pozrieť najmä na vidieku. A ďalšiu veľkú hodnotu – má národopis a folklór. V mnohých dedinách sa zachovala ľudová architektúra. Ale nejde len o ľudovú drevenú architektúru, ale aj o murovanú ľudovú architektúru, konkrétne v obci Silická Jablonica,“ vysvetlila autorka textov a zároveň krstná mama Edita Kušnierová.
Našli sa aj menšie problémy
Počas práce na knihe, ktorá trvala približne rok a pol, sa museli občas popasovať aj s menšími problémami.
„Najviac som sa potrápila s textami, ktoré mi boli dodané zo Slovenského národného múzea Betliar a z Baníckeho múzea. Musela som ich vtesnať do už hotového textu a prispôsobiť štýlu publikácie,“ priznala Kušnierová.
Svoje si užil aj fotograf: „Pri hľadaní románskeho kostolíka nad Rakovnicou som si zlomil dve rebrá, a teda som tam nedošiel,“ spomína Jiroušek.
V okolí máme veľmi cenné pamiatky
„Najmonumentálnejšia fotografia pre mňa je biskupská katedrála a potom kostol v Štítniku,“ prezradil A. Jiroušek.
Netreba však zabúdať ani na množstvo menších kostolíkov so vzácnou výzdobou. „Zvonku ani nepripomínajú niečo vzácne, ale keď človek vojde dovnútra, tak je očarený,“ usmial sa.
„Mimoriadne cenný je hrad Krásna Hôrka,“ povedala Kušnierová.
Podľa nej si veľa ľudí myslí, že druhou najcennejšou pamiatkou je kaštieľ Betliar. „Je to veľký omyl. Samozrejme, je to cenná zbierka. Ale oveľa cennejšou je štítnický kostol a možno ešte zaujímavejší je kostol v Plešivci,“ prezradila. Cennosť sa týka najmä výzdoby vo vnútri kostolov, ktoré namaľoval taliansky freskár.
Obaja autori majú aj svoje srdcovky, ktoré stále obdivujú. „Pre mňa to je síce z iného regiónu, ale fotografia Spišského hradu a Spišskej kapituly, ktoré sú osvetlené a za nimi je ťažká búrková nálada,“ dodal Jiroušek.
Edita Kušnierová má srdcovku neďaleko Rožňavy. „Je ňou koceľovský kostol, v ktorom je najväčšia pomaľovaná plocha spomedzi všetkých gemerských kostolov.“
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer