Miestnych čakanie na súťaž, ktorá vyberie firmu, čo opraví hrad, rozčuľuje. Turistická sezóna bola pre nich tento rok slabá.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Spálenisko na hradnom kopci sa pol roka po ničivom požiari Krásnej Hôrky opäť zazelenalo. Obyvateľov dedinky, ktorej história i súčasnosť sú zrastené s hradom, však prenasledujú najčernejšie myšlienky.
„Nechápem, na čo čakajú. Prešlo leto a nič neurobili,“ hovorí dôchodca Ján Darvaš. Tak ako väčšinu ľudí z podhradia ho škrie, že na obnove pamiatky sa nič podstatné nedeje.
Sú pripravení, alePred polrokom, v deň volieb, desiateho marca, šokovala Slovensko správa o rozsiahlom požiari národnej kultúrnej pamiatky. Plamene zničili šindľovú strechu a časť exponátov, vážne poškodili murivo a rímsy, v kongregačnej sále sa prepadol strop. Svetové televízie vtedy informovali o požiari, voľby pre nich neboli zaujímavé.
Riaditeľka Múzea Betliar, pod ktoré hrad patrí, tvrdí, že dodávateľ prác na obnovu strechy a ďalšie stavebné práce by mohol nastúpiť aj zajtra. „Hrad je pripravený, stavenisko vieme odovzdať ihneď. Čakáme len na výsledky súťaže,“ hovorí Eva Lázárová.
Napriek prísľubom politikov urýchlene sa pustiť do opravy, aby už na budúci rok aspoň časť pamiatky sprístupnili verejnosti, sa práce na obnove jedného z najzachovalejších a najnavštevovanejších hradov nezačali.
Všetky zbierkové predmety sa podarilo včas evakuovať, sú v bezpečí, zničené strechy prekryli fóliou, vybudovali bleskozvod a elektrickú prípojku, na hrade je hotový rozvod stavebnej vody a elektriny. Pripravené sú projekty, počíta sa s viedenskou škridlou, ktorá nahradí horľavý šindeľ.
„Žiaľ, verejné obstarávanie nevieme urýchliť. Rozhoduje o tom komisia, ktorá musí dodržiavať zákonom predpísané lehoty. Pokiaľ viem, v utorok minulého týždňa súťaž uzavreli a vyhodnotili.“
Čakanie na súťažGenerálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Rastislav Pudelka hovorí, že odborná komisia vybrala šesť firiem. A hoci je víťaz súťaže známy, jeho meno oznámia až po ukončení procesu výberového konania a podpísaní zmluvy, najskôr 17. septembra. Dovtedy plynie šestnásťdňová lehota, počas ktorej môžu neúspešní uchádzači vzniesť námietku proti rozhodnutiu. Ministerstvo kultúry včera otázky o Krásnej Hôrke delegovalo práve na vedenie SNM.
Pre ľudí v Krásnej Hôrke je čakanie na opravu pridlhé. Majú za sebou zlý rok. Kemp na konci dediny je ľudoprázdny. „Pred požiarom sme tu mali v lete plno. Teraz ľudia ostanú maximálne jednu noc. Hotová katastrofa,“ sťažuje sa Zuzana Mišurová.
Mrzí ju, že turistom nevedia ani povedať, kedy jednu z najnavštevovanejších pamiatok Slovenska opäť sprístupnia verejnosti. „Nemáme žiadne informácie. Boli tu Poliaci a čudovali sa. Vraj u nich by už bola strecha hotová.“
Prišli o príjmyAj vo vychýrenej reštaurácii U železného grófa pocítili, čo pre podnikateľov znamenajú do odvolania zavreté brány sídla Andrássyovcov. „Väčšia časť klientely sa stratila,“ vysvetľuje prevádzkarka Andrea Jánošiová. Nerobí si ilúzie o budúcnosti. Na hrade bola pred mesiacom. „Nič sa tam nedeje. Keď to takto pôjde ďalej, obnova potrvá zopár rokov. Niekto sa nabalil a nič z toho nebude.“
Starosta Peter Bollo denne čelí bombardovaniu obyvateľov i turistov. „Nechápu, že obec nie je vlastníkom pamiatky. Obrátili sa na mňa už aj politici z Maďarska, chcú to riešiť na najvyššej úrovni.“
Takzvaní katastrofickí turisti prídu, pozrú a odídu, podnikatelia v turistickom ruchu prišli o hlavný zdroj. Obec stratila len na parkovnom 30- až 35-tisíc eur, dokonca aj benefičný koncert pod hradom sa skončil stratou štyritisíc eur, na sponzorský účet, ktorý zriadila samospráva, prispela akurát strana Most-Híd a Združenie motorkárov.
Škody ešte rátajú, budú vyššie, ako čakaliRiaditeľka múzea napriek čakaniu na robotníkov verí, že na budúci rok už časť múzea otvoria.
BETLIAR. Poisťovňa Generalli, v ktorej bol hrad poistený, odhadla škodu na hnuteľnom a nehnuteľnom majetku na osem miliónov eur.
Podľa riaditeľky Múzea Betliar Evy Lázárovej škoda bude s najväčšiu pravdepodobnosťou oveľa vyššia. V súčasnosti ju vyhodnocuje znalec.
Poisťovňa je pripravená uhradiť škody do výšky 11 miliónov eur. Pri odstraňovaní následkov požiaru chcú využiť aj peniaze z verejnej zbierky. Na účte v Štátnej pokladnici je doteraz vyše 105-tisíc eur. „Z týchto peňazí sme doteraz neminuli ani cent,“ hovorí Lázárová. Prostriedky sú podľa nej určené na modernizáciu hradu, ktorú poisťovňa neuhradí.
Riaditeľka múzea je presvedčená, že napriek časovému sklzu sa podarí aspoň časť múzea sprístupniť na budúci rok. Práce na streche môžu podľa nej pokračovať aj v zime.
„Zákon o verejnom obstarávaní treba novelizovať, aby sme mohli v takýchto havarijných prípadoch pružnejšie reagovať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer