Vyžadujú si aj svoju daň v podobe zničených budov, elektrických a elektronických zariadení a aj vyhasnutých ľudských životov. Známy je prípad z obce Honce (okr. Rožňava), kde po údere blesku majiteľovi rodinného domu zhorela strecha.
ROŽŇAVA. Nebezpečenstvo úderu blesku či úrazu po zasiahnutí bleskom je značné. Jeho účinkom dochádza často k poškodeniu, alebo zničeniu hlavne majetku. Ochrániť by nás mal bleskozvod.
Ako je však známe, hlavne v obciach má toto zariadenie málokto. Nemal ho ani majiteľ spomínaného domu v Honciach. O bleskozvode sme sa pozhovárali s Tiborom Bulikom, revíznym technikom elektronických zariadení.
Blesk je atmosférický výboj, pri ktorom dochádza k vyrovnaniu kladných a záporných nábojov medzi mrakmi alebo medzi mrakom a zemou.
„Tento výboj je sprevádzaný svetelným efektom (hovoríme mu blesk) a zvukovým efektom (hrom) a ďalšími účinkami, ktoré bežným ľuďom sú menej známe. Hodnota intenzity bleskových výbojov je veľmi rozdielna: malé výboje, kde intenzita elektrického prúdu blesku je 2 kA a naopak veľké výboje s prúdom až 200 kA,“ vysvetlil revízny technik.
„Bleskom nie je vždy zasiahnutý najvyšší bod objektu alebo terénu, ale miesto s najlepšou vodivosťou, aj keď je položené nižšie. Z tohto dôvodu blesk často udiera do rieky,“ uviedol T. Bulik.
Bleskozvod by mal chrániť
Bleskozvod je zariadenie na ochranu objektov pred účinkami blesku.
„Má tieto hlavné časti: zberacie zariadenie, zvod a uzemňovač. Funguje to tak, že bleskový prúd, ktorý by inak zasiahol do chráneného objektu, je zachytený zberným zariadením, zvodom je zvedený do uzemnenia, kde sa uzemňovačom bez spôsobenia škody rozptýli do zeme. Uvedené časti bleskozvodu sa môžu nahradiť vodivou časťou objektu.“
Vykonávacia vyhláška k stavebnému zákonu stanovuje všeobecnú povinnosť zriaďovať na objektoch bleskozvody.
„Táto povinnosť sa aplikovala iba na bytové domy, na objekty občianskej vybavenosti, na energetické, priemyselné a poľnohospodárske objekty. Na rodinných domoch sa zanedbávala. Na novostavbách rodinných domov bleskozvod je už štandardom. Projekt rodinného domu rieši aj ochranu pred bleskom a prepätiami a pri kolaudácii sa vyžaduje revízia takejto ochrany“.
Kontroly a revízie sú dôležité
Problémom je stav existujúcich bleskozvodov. „Pravidelné kontroly a revízie by mali byť samozrejmosťou. Vlastník domu - laik vie skontrolovať stav bleskozvodu vizuálne: korózia či rozpojené svorky. Avšak revíziu vie previesť iba revízny technik, ktorý pozná normy a predpisy a je vybavený aj meracou technikou,“ ozrejmil T. Bulik.
„Existujú aj aktívne bleskozvody, ktoré patria medzi najnovšie ochrany objektov pred atmosférickými výbojmi. Takýto bleskozvod ľudovo povedané „priťahuje blesk“, a teda aj jeho dosah je väčší. Výhodou je, že zjednodušuje bleskozvod, sporí bleskozvodný materiál, zlepšuje vzhľad objektu. Nevýhodou je, že niektorí odborníci stavajú platnú slovenskú normu na aktívne bleskozvody do rozporu s medzinárodnými normami. Je to asi legislatívny boj firiem vyrábajúcich bleskozvodný materiál.“
Vonkajšia i vnútorná ochrana
Podľa nových noriem z roku 2007 je systém ochrany pri zásahu bleskom kompletný a pozostáva z opatrení vonkajšej ochrany a vnútornej ochrany.
„Vonkajšia ochrana je bleskozvod za sprísnených požiadaviek; vnútorná ochrana sa vyhotovuje vyrovnaním potenciálov v objekte a inštalovaním prepäťových ochrán.“
„Je nutné si uvedomiť, že návrh ochrany pri zásahu bleskom aj podľa najnovších noriem a predpisov vyhovuje s určitým stupňom bezpečnosti a ochrany osôb a majetku pred bleskom. Za extrémnych okolností (napríklad výbojom blesku mimoriadne vysokých parametrov) môžu vzniknúť škody, ale samozrejme menšie ako bez bleskozvodu. Našťastie, keď blesk priamo zasiahne dom, sú pomerne zriedkavé.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer