Letné búrky a s nimi súvisiace blesky sa začiatkom uplynulého týždňa prehnali Rožňavou a okolím. Len na úseku niekoľkých kilometrov sme zaznamenali niekoľko následkov úderu bleskom.
ROŽŇAVA. Zásah hasičov si vyžiadal požiar na elektrickom stĺpe v Rudnej, na ktorom hniezdili bociany a v Rožňavskom Bystrom bola z podobného dôvodu niekoľkohodinová odstávka elektriny v celej obci.
„Po zasiahnutí hniezda bleskom jeden z bocianov zhorel a už sa nám ho nepodarilo zachrániť. Druhý prežil a bol zverený do rúk ochranárov. O krátky čas sme boli privolaní k ďalšiemu požiaru na stĺpe v Rožňavskom Bystrom a tretí výjazd smeroval do Gemerskej Polomy, kde horel strom,“ uviedol veliteľ hasičského záchranného zboru Rožňava Róbert Dókus.
Pred obcou Štítnik blesk ukázal svoju silu a stopy zanechal na jednom mohutnom strome orecha. V blízkosti je salaš, kde sa v inkriminovanom čase bača práve chystal na dojenie. „Bol to obrovský ohlušujúci tresk a keďže som bol otočený chrbtom, v prvom okamihu som myslel, že nebodaj spadlo lietadlo.“
Našťastie, tieto prípady si škody na majetku a predovšetkým na ľudskom živote nevyžiadali .
Niekoľko rád
Ak však človek pozná zásady správania sa v prírode počas extrémov počasia, môže riziko priameho ohrozenia maximálne znížiť.
„Keďže sa svetlo (blesk) šíri rýchlejšie ako zvuk, teda hrom, ľahko si môžeme vypočítať vzdialenosť prichádzajúcej búrky. Ak zazrieme blesk, začneme počítať sekundy až do času, keď počujeme hrom. Jedna sekunda predstavuje 330 metrov, tri jeden kilometer. Ak hrmenie počuť do tridsiatich sekúnd od záblesku, znamená to, že búrka je bližšie ako desať kilometrov a stáva sa nebezpečnou,“ povedal Tibor Bulik, revízny technik elektrických zariadení.
„Väčšina bleskov sa vybíja medzi oblakmi a nebezpečné sú hlavne tie, ktoré pôsobia medzi oblakmi a zemou. Pri pobyte v prírode je preto nutné opustiť voľné priestranstvo a schovať sa medzi menšími stromami či porastom. Vyhýbať sa treba osamelým stromom a samozrejmosťou je vypnúť predovšetkým mobil a kovové predmety uložiť do bezpečnej vzdialenosti. V podrepe s nohami pri sebe prečkať búrku. V prípade pobytu na kúpalisku okamžite opustiť bazén. Sedieť v uzavretom motorovom vozidle je síce bezpečné, ale je dobré vypnúť motor, demontovať anténu, vypnúť rádio a zatvoriť okná. Dôležité je nedotýkať sa kovových častí karosérie.“
„Pokiaľ ste doma a budovy sú vybavené bleskozvodom, nepredstavujú blesky takmer žiadne riziko pre človeka. Je však istejšie vypnúť elektrospotrebiče, televízory či počítač a odpojiť ich od zásuviek. Najnovšia norma už predpisuje aj vnútornú ochranu pred vznikajúcim prepätím, ktoré sa dostane do budovy elektrickou cestou,“ dodal Tibor Bulik, revízny technik elektrických zariadení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer