ROŽŇAVA. Mesto Rožňava má šesť partnerských miest. Konkrétne v Maďarsku, Srbsku, Českej republike, Poľsku a Švajčiarsku.
„Je stáročnou tradíciou vo svete, že mestá, ich oficiálni predstavitelia, inštitúcie a občania hľadajú a upevňujú družobné styky medzi sebou. Robia to predovšetkým v záujme vzájomného poznávania, hľadajúc a rozvíjajúc podmienky vzájomnej pomoci,“ vysvetlil Peter Gallo, hovorca mesta Rožňava, načo slúžia partnerské mestá.
Hľadajú sa možnosti
„V tomto roku bývalý primátor mesta Vladislav Laciak nadviazal kontakt s francúzskym mestom Verte a na ostatných oslavách Dní mesta Szerencs nadviazal zastupujúci primátor Pavol Burdiga kontakt s delegáciou mesta Podgora v Chorvátsku,“ uviedol Peter Gallo, hovorca mesta Rožňava.
Memorandum o spolupráci má mesto Rožňava podpísané s dvoma mestami. „S mestami Trogstad a Skiptvet síce nie sme partnermi, ale spolupracujeme a hľadáme možnosti. Určite by sme s nimi chceli byť v družobnom vzťahu,“ vysvetlil P. Gallo.
Družobné vzťahy sa nadväzujú na základe rôznych faktorov. Hľadá sa to, čo majú mestá spoločné. Môže to byť buď historické, ekonomické, ale aj iné hľadisko. „Napríklad mesto Szerencs sa dá porovnať s mestom Rožňava. Má podobné problémy a aj rozlohou je podobné,“ priznal.
Spolupracujú na viacerých aktivitách
Mesto Rožňava vďaka družobným vzťahom organizuje každoročne množstvo kultúrnych, spoločenských či športových aktivít. Tie najzaujímavejšie nám priblížil Peter Gallo.
„Napríklad Letný festival v Budapešti, Festival čokolády v meste Szerencs, podujatia s názvom Méz fesztivál a Kakas fesztivál v Srbsku, Sviatok troch bratov v meste Cieszyn či Poklady z Těšínskej truhly v Českom Těšíne.“
Vďaka spolupráci s partnerskými mestami vznikol nápad organizovať kurz pre šičky. Ten sa koná každoročne v Budapešti, V. obvod Lipótváros. Pri družobných vzťahoch nezabúdajú ani na tých najmenších.
„Organizujeme tiež výmenné pobyty medzi školskými zariadeniami, žiaci rožňavských škôl sa tiež už niekoľko rokov zúčastňujú súťaže Mladý záchranár v Budapešti,“ doplnil Gallo.
V lete sa koná výmenný tábor
S Budapešťou má Rožňava silné vzťahy. A od roku 2000 organizuje výmenný tábor pre deti z Rožňavy a Budapešti.
„Jeho zimná časť sa každoročne koná v obci Rejdová – zimný tábor pre deti z Budapešti, naopak letná časť pre deti z Rožňavy sa uskutočňuje v rekreačnom stredisku Balatonszepezd pri Balatone,“ uviedol Gallo.
Sú partnerské mestá, s ktorými má Rožňava lepšie vzťahy. „Pôsobí na to veľa faktorov. S niektorými mestami sú vzťahy na vyššej úrovni, s inými na nižšej,“ dodáva. Možno takým hlavným je vzdialenosť.
Partnerské mestá
SZERENCS (Maďarsko) - zmluva bola podpísaná 18. 12. 1991
BUDAPEST V. BELVÁROS – LIPÓTVÁROS (Maďarsko) - zmluva bola podpísaná 27. 3. 1997
GLARUS (Švajčiarsko) - zmluva bola podpísaná 22. 5. 1998
ČESKÝ TĚŠÍN (Česká republika) - zmluva bola podpísaná 2. 2. 2001
CIESZYN (Poľsko) - zmluva bola podpísaná 7. 6. 2001
BAČKA TOPOLA (Srbsko) - zmluva bola podpísaná 3.2.2006
Memorandum o spolupráci podpísali s mestami:
Trogstad (Nórsko) – memorandum bolo podpísané 1. 2. 2009
Skiptvet (Nórsko) – memorandum bolo podpísané 1. 2. 2009
tin
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer