GEMER. Spoločenský život bol v minulosti ovplyvnený viacerými činiteľmi. „Medzi tie základné patril spôsob obživy či zamestnanie obyvateľov striedaný s odpočinkom a zábavou,“ vysvetlila Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska (GOS).
Poľnohospodárstvo, konkrétne obrábanie pôdy, bolo hlavným zdrojom obživy.
„Stalo sa, že v roľníckych obciach investovali do nej všetky finančné prostriedky,“ povedala M. Hlaváčová. Vlastníctvo pôdy predstavovalo aj zabezpečenie ľudí v starobe.
V malých hospodárstvach sa nevyžadovalo, aby robili stále všetci členovia rodiny. Preto poľnohospodárstvo dopĺňali inými sezónnymi, ale aj trvalejšími zamestnaniami. Všetko záviselo od toho, aké možnosti sa obyvateľom v okolí obce naskytli.
„Vo väčšine obcí sa vyskytovali dve základné formy súkromného vlastníctva pôdy. Individuálna, ktorá sa uplatňovala predovšetkým vo vlastníctve ornej pôdy a lúk a teda spoločná, zaužívaná pri vlastníctve pasienkov a lesov,“ uviedla M. Hlaváčová.
Odmenou bolo oblečenie
„Okrem vlastníkov pôdy pracovali v poľnohospodárstve aj námedzní robotníci, čiže sluhovia, sezónni robotníci a sluhovia. V hornej časti Gemera najímali mužov najmä na kosenie sena a ženy na okopávanie a zber zemiakov. V Dobšinej a Revúcej si zjednávali gazdovia robotníkov priamo na námestí, kde v lete od včasného rána postávali v hlúčiku ľudia z okolitých obcí a núkali sa do roboty,“ vysvetlila Hlaváčová.
V súčasnej dobe veľmi zaužívané brigády mali deti aj kedysi, ale len v niektorých častiach regiónu.
„Gazdovia z Kokavy nad Rimavicou a Rejdovej si ich najímali na pasenie dobytka. Trvala od Ďura (24. apríl) do Demitra (26. október).“
Za odmenu dostali kompletné oblečenie a obuv. Starší aj niekoľko stoviek korún ročne.
„V chudobnejších rodinách sa za súčasť odmeny považovala i možnosť, že dieťa sa u gazdov mohlo stravovať výdatnejšie ako doma,“ vysvetlila.
Práca bola aj pre dievčatá
Aj dievčatá sa mohli zamestnať, a to ako opatrovateľky detí. „Ale tiež pestúnky dadi alebo pomocníčky do kuchyne a domácnosti v rodinách dedinskej inteligencie, živnostníkov a mešťanov. Tieto dostávali dohodnutý plat v korunách,“ uviedla.
Ďalšou motiváciou pre dievčatá bolo priučenie sa vedeniu domácnosti. Snažili sa získať si aj povesť usilovných a pracovitých. „Lebo tú, čo nevedela robiť, volali darobná, nakoľko si nevedela robotu spraviť a len sa motala. Volali ju motkárka,“ pousmiala sa Mária Hlaváčová.
Roľníci v hornej časti Gemera najviac využívali ako doplnkové zamestnanie drevorubačstvo. „Od jesene až do poľných prác odchádzali muži do blízkych panských i štátnych lesov, kde ťažili, opracovávali aj približovali drevo. Lesné práce poskytovali možnosti zárobku aj pre ženy, najmä slobodné dievčatá a vdovy,“ dodala.
Na jar chodievali sadiť stromčeky. V lete pracovali spolu s mužmi pri zbere sena z horských lúk. V štátnych lesoch robili za peniaze, v grófskych za polovicu dorobenej úrody sena.
Súčasnosť
Kúpaliská a zábava
Mladí ľudia v súčasnosti majú viac možností, ako tráviť prázdniny.
Daniela Gunárová sa snaží leto si vychutnať naplno. „Chodím na kúpaliská, večer vonku s kamarátmi. Užívame si teplo,“ priznala.
Okrem zábavy sa zapojila aj do dobrovoľného hasičského odielu, s ktorým sa zúčastní aj súťaže. Koncom leta by chcela spoločne s rodičmi stráviť leto na dovolenke pri mori.
„Leto by som chcela stráviť hlavne s kamošmi. Určite pôjdeme niekam na kúpalisko, chaty, stanovačky alebo diskotéky,“ rozhovorila sa Jana Žolková.
Okrem zábavy ju čaká aj brigádovanie. „Koncom augusta pôjdeme s rodinou na dovolenku do Chorvátska,“ dodala.
Od povinností počas roka sa bude snažiť vypnúť aj Lujza Strigáčová. „Okrem oddychu a relaxu plánujem dobehnúť všetko, čo som cez rok nestíhala. Brigáda sa mi žiaľ žiadna nepodarila.“
tin
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer