Keď sa v Kunovej Teplici spomenie meno Jána Tohola, všetci, ktorí ho poznajú, spájajú ho so zlievačstvom. Na tom by však nebolo nič zvláštne, keby tento Jani „bácsi“, nemal už aj pokročilý vek. V tomto roku totiž oslavuje svoje deväťdesiatiny a i napriek tomu sa venuje svojmu bývalému remeslu, teraz už ako koníčku - odlievaniu.
KUNOVA TEPLICA. Pochádza z rodiny, kde sa zlievačstvo udomácnilo už počas niekoľkých generácií.
Jeho dedo bol zlievač a pokračovateľom tohto remesla bol aj jeho otec a ďalších päť súrodencov, ktorí si každodenný chlieb zarábalo zlievačstvom.
Tradíciu si po nich osvojil aj on sám, veď takmer všetci v tom čase pracovali v závode takpovediac iba za humnami, kde sídli snáď posledný Strojárensko-zlievarenský závod, ktorý od roku 1999 nesie meno SMZ Kunova Teplica.
Po ukončení školy vo Fiľakove pracoval niekoľko rokov v Martine a neskôr sa zamestnal ako zlievač v Kunovej Teplici.
„V tom čase sme hlavne zo železa vyrábali odlievaním piestne krúžky pre sovietske vojská, šrotovníky pre poľnohospodárstvo, ručné nožnice na plech a rôzne ozdobné odliatky. Prácu som si osvojil a neskôr po odchode do dôchodku sa stala aj mojím celoživotným koníčkom. Z odliatkov a rôznych foriem som následne doma už v dôchodcovskom veku vyrábal rôzne predmety. Vyhľadávané v tom čase boli hlavne stojany na dáždniky, rám na zrkadlo a hlavne držiaky na kalamáre. Tie na výstavke v Maďarsku ešte pred druhou svetovou vojnou preslávili našu obec, ktorá za tieto odliatky získala najvyššie ocenenie.“
Odlieva klasickým pieskovým spôsobom
Svoje výrobky zhotovuje pán Tohol predovšetkým z hliníka.
„Ručná piesková forma odlievania je pre moje dielka primeraná a výsledný odliatok spĺňa taktiež svoj účel. Samozrejme, odliatkom práca nekončí a musí sa následne opracovať pilníkom a taktiež upraviť za pomocou ďalších nástrojov.“
Na výrobu odliatkov sú najdôležitejšie formy, čiže vzory. „Aby sme mali čo odlievať, potrebujem predovšetkým vzory odliatkov. Musím priznať, tie sme získali z rôznych starých predmetov, kde boli akékoľvek vzory vyobrazené. Ja som osobne vytvoril iba jediný a to formu vyobrazenia srnčeka. Formy som zbieral niekoľko desaťročí a najradšej odlievam zvieratká, popolníky, ale mám aj mnoho ďalších odliatkov s rôznou tematikou. Niektoré spestril môj brat Vojtech, keď odliatkom dal farebný nádych a vymaľoval ich.“
Tradíciu uchová iba výstavka
Ako sa zdá, pokračovať v šľapajach predkov v rodine už nebude mať kto.
„Chcel som k tejto práci prilákať svojho vnuka Zsoltiho, ale ten o túto prácu záujem neprejavuje a venuje sa iným aktivitám. Znamená to, že po mne už nebude mať kto v tejto tradícii odlievania pokračovať a zlievačstvo je odsúdené na zánik. Aby sa však niečo z tohto obdobia zachovalo, zriadili sme pri Obecnom úrade v Kunovej Teplici miestnosť s malou výstavkou, kde sú ukážky tohto pracného umenia. Mladá generácia sa bude mať možnosť s týmto remeslom aspoň prostredníctvom mojich malých dielok oboznámiť. Nik však už nepochopí ich podstatu. Práca pri kusovej výrobe je náročná, vyžaduje zručnosť, a preto sa nemôže rovnať s pásovou či sériovou výrobou, ktorá sa dnes prezentuje.“
Pán Ján Tohol stále pracuje a ak mu to zdravie umožní, vyrába odliatky aj naďalej. Má množstvo záujemcov, ktorí jeho výrobky vyhľadávajú.
Zadosťučinením mu je, ak môže svojim obdivovateľom vyhotoviť a darovať odliatok, ktorý sa kamarátom, známym, či širokej verejnosti zapáči.
Pestrosť. Odliatkom dodal farbením brat Vojtech.
Popolníky. Pri ich výrobe stačí trocha fantázie.
Malá výstavka Jána Tohola priblíži kus zlievačskej histórie.
Zvieratká. Najoblľúbenejšie motívy autora. Foto k článku: Karol Csobádi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer