Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Úmorná horúčava preverila ľudí i techniku

Poľskej posádke G. Grzyb – R. Hudla sa na tratiach v okolí Lubeníka darí.

Víťazstvo si z Lubeníka odváža posádka G. Grzyb – R. Hudla.(Zdroj: pp)

Po minuloročnom víťazstve pridali na vozidle Škoda Fabia S2000 prvenstvo aj na víkendovej HONKA IV. Rally Lubeník. Do vedenia sa dostali hneď v úvode a keď vypadol ich najväčší konkurent, posádka Béreš ml. - Starý na rovnakom vozidle, s prehľadom si udržiavali náskok pred druhou posádkou A. Hadik – K. Kertész (Subaru Impreza R4) a tretími J. a E. Melichárkovcami (Mitsubishi Lancer WRC05).

LUBENIK. Tretie podujatie DMACK Tyres Rally 2012 – Majstrovstiev Slovenska na tratiach v okolí Lubeníka naznačovalo náročné súboje. Rešpekt vzbudzovalo viac ako pätnásť kilometrov dlhé Peklo, ktoré posádky absolvovali dovedna štyrikrát, dvakrát v jednom a dvakrát v druhom smere. Obdobne to bolo aj s rýchlostnou skúškou Kameňany. Dovedna tak posádky čakalo viac ako 93 meraných kilometrov.
Na piatkovom predstavovaní posádok a slávnostnom štarte sa objavilo 39 posádok. Náročnosť rýchlostnej skúšky Peklo znásobil nočný dážď. Trať vedúca lesom tak napriek úmornej horúčave bola miestami veľmi dlho mokrá a klzká. Preteky sa začali o niečo po ôsmej hodine ráno, keď sa na trať s číslom 1 vydala posádka Grzyb-Hundla. Počínala si v nej dobre a vyhrala s viac ako štvorsekunovým náskokom pred Bérešom ml. a tretí bol Ondrej. O zradnosti Pekla sa presvedčila česko-slovenská posádka Semerád – Mozner, ktorej snahu zastavil strom. Druhá vložka Kameňany naznačila, že o čelných miestach by sa mohlo rozhodovať medzi Grzybom a Bérešom, ktorý v nej vyhral a stiahol náskok Poliaka o dve sekundy. Naplno sa to ukázalo v druhom Pekle, kde zvíťazil Béreš pred Hadikom a Rzeznikom. Grzyb mal problémy a v priebežnom poradí sa tak prepadol na štvrté miesto. Na prvé sa dostal Béreš a na vynikajúce druhé miesto poskočil Ondrej. Tretia rýchlostná skúška znamenala stop pre Herdického, po ktorého havárii auto blokovalo cestu a posádky štartujúce za ním dostali náhradný čas.

Grzyb s prehľadom

V poslednej skúške prvej časti v druhých Kameňanoch sa do čela dostal znova Grzyb. Zvíťazil pred Melichárkom a Ondrejom. Béreša začali prenasledovať problémy, keď mu z neznámych dôvodov zhasol motor. Potom síce naskočil, no do cieľa došli s viac ako trojminútovou stratou. Po štvrtej rýchlostnej skúške nasledovala poldruhahodinová pauza. Počas nej organizátori upravili trate a posádky mohli načerpať sily a doplniť tekutiny. V úmornej horúčave sa totiž teplota v aute často dostávala vysoko cez 50 stupňov Celzia. Piata skúška znamenala stop pre Béreša. Chvíľu po štarte začal motor vynechávať, až zhasol a už nenaskočil. Boj o prvé miesto sa tak presunul medzi trojicu Grzyb, Hadik a Melichárek. Maďarský jazdec Hadik mal síce slabší začiatok, keď strácal na prvú trojku, no na RS Lubeník zatiahol a v priebežnom hodnotení sa posunul na druhé miesto za Grzyba. Tretí bol Melichárek a štvrtý Ondrej. Toto poradie napokon ostalo až do konca, pričom víťazstvá v ostatných troch rýchlostných skúškach si Grzyb, Hadik a Melichárek rozdelili rovným dielom.

Štart - cieľ

Popoludní odštartoval aj Slovenský rally pohár (SRP). Súperilo v ňom 25 posádok a čakali ich tri rýchlostné skúšky s úhrnom takmer 39 meraných kilometrov. Na prvom Lubeníku sa do čela dostal Haluška so spolujazdcom Bartkom na Seate Ibiza Tdi, na druhom mieste s takmer desaťsekundovou stratou došiel Krbaťa a za ním Kožej. Výsledok tak naznačil, že Haluška ide jasne za prvenstvom. Po druhej RS Nandraž sa poradie trochu premiešalo, keď sa na druhé miesto posunul Kožej a tretí bol Kováčik. Na poslednej skúške však zaútočila posádka Deák – Leskovjanský na Honde Civic. V priebežnom poradí boli dovtedy na štvrtom mieste, no víťazstvo pred Haluškom a Kožejom znamenalo posun na konečnú druhú priečku. Menej sa darilo zatiaľ vedúcej posádke v celkovom hodnotení SRP Kysuckému s Dedečkom, ktorý došli na piatom mieste. Náročnosť lubeníckej rely podčiarkuje aj skutočnosť, že v hodnotení „veľkej rely“ odstúpilo pre haváriu či technické problémy jedenásť posádok, v hodnotení SRP to boli tri posádky.