Množstvo pobehujúcich psov. To je častý jav na rožňavskom cintoríne, ktorý rozčuľuje nejedného obyvateľa. Pohyb psov na cintoríne má však jasné pravidlá.
ROŽŇAVA. Dennodenne sa ľudia, ktorí si idú uctiť pamiatku zosnulých, stretávajú na cintoríne s množstvom pobehujúcich psov. SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nariadenie mesta v minulosti zakazovalo obyvateľom a návštevníkom novoveského cintorína vodiť sem psy. Poslanci vlani však tento zákaz zmiernili a prispôsobili sa moderným trendom.
Vstup na pohrebiská a dodržiavanie poriadku je presne rozpísaný vo všeobecne záväznom nariadení (VZN) mesta. To okrem webovej stránky mesta visí aj na tabuli pri vstupe na cintorín. V ňom je jasne stanovené, že voľný pohyb psov na cintoríne je zakázaný.
Ich vstup je povolený výhradne na vôdzke a s náhubkom, v sprievode dospelej osoby. Kontrolu nad dodržiavaním VZN má právo vykonávať viacero osôb.
„Kontrolu dodržiavania VZN o správe a prevádzkovaní pohrebísk na území mesta Rožňava vykonávajú primátor, poslanci mestského zastupiteľstva, zamestnanci mesta na základe poverenia primátora, mestská polícia, správca pohrebiska a regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ vysvetlil Peter Gallo, hovorca Mestského úradu v Rožňave.
Hrozí pokuta až do 663 eur
O tom, že nerešpektovať tento zákaz sa nevypláca, svedčí výška pokuty. „Za nerešpektovanie tohto zákazu možno uložiť pokutu do 663 eur a v blokovom konaní do 66 eur,“ uviedol P. Gallo.
To, či majitelia psov nariadenie dodržiavajú, rieši mestská polícia. Tá na cintoríne vykonáva pravidelné obchôdzky. „Mestská polícia je oprávnená riešiť porušenia VZN o správe a prevádzkovaní pohrebísk na území mesta Rožňava,“ spresnil Gallo.
Počet a výšku pokút v eurách môžu sledovať obyvatelia na stránkach mesta. Tu nájdu tabuľkové vyhodnotenie všetkých pokút z uplynulého roku.
Za priestupok povinnosti chovateľov psov bolo v roku 2011 blokovo vystavených 9 pokút a ľudia za ne zaplatili 90 eur.
„Mestská polícia udeľovala pokuty previnilcom voči spomínaným VZN na mieste. V prípade odmietnutia zaplatenia pokuty na mieste, to bolo v 7 prípadoch, bola vec odstúpená na ďalšie konanie,“ poznamenal P. Gallo.
Zákaz vodenia psov na cintorín sa nepripravuje
O tom, či na cintorín patria psy, sa vedú polemiky. Pani Jana je zásadne proti. „Myslím si, že viacerí majitelia si z posvätného miesta urobili priestor na venčenie psov.“ Podobný názor má aj mladá mamička Katka. „Pes sa na cintorín nehodí.“
„Úplný zákaz vodenia psov na cintorín sa nepripravuje, pretože vstup psov na rožňavský cintorín bol povolený na žiadosť občanov, títo ale musia rešpektovať VZN,“ dodal Gallo.
Občania všetky porušenia, nerešpektovania VZN, ktoré vo svojom okolí vidia, môžu nahlasovať priamo mestskej polícii.
K slušným psičkárom sú tolerantní
LEVOČA. Podľa prevádzkového poriadku na levočský cintorín nesmú chodievať ľudia so psami, s výnimkou tých, ktoré vodia nevidiacich ľudí. Oznamuje to aj tabuľa pri vchode.
V Levoči mali so psami v minulosti veľký problém, pretože niektorí miestni mladí chlapci sem vodievali svojich štvornohých miláčikov a pobehovali s nimi po cintoríne. Dnes je už problém vyriešený. Dokonca správca cintorínu je tolerantný k ľuďom, ktorí prídu na cintorín s malým psom, ktorý nijako nenarúša pietne miesto. Uplatňujú to hlavne u cezpoľných návštevníkov, ktorí nechcú svojho psa nechať zavretého v aute.
Väčšina pietnych miest je pre psy tabu
Vstup so psom na pietne miesto je zakázaný vo väčšine zemplínskych aj spišských miest.
VÝCHOD. Na cintoríne v Humennom je vstup so psom zakázaný. „Pri všetkých vchodoch sú tabuľky, ktorými na to upozorňujeme,“ uviedol Ladislav Kerlík, vedúci pohrebiska a pohrebných služieb Technických služieb mesta Humenné. „Sem–tam sa stane, že na cintorín niekto príde aj so psíkom. Na zákaz ho slovne upozorníme, ľudia to rešpektujú,“ povedal.
Pokutu zatiaľ nikomu nedali
Podobný zákaz platí aj pre pohrebiská v Michalovciach. Upozorňuje na to aj tabuľa pred hlavným vchodom. Výška pokuty bola v minulosti 1 000 Sk, dnes je to ekvivalent v eurách. „Pokuta hrozí, ale poviem priamo, že sme ju ešte nikdy nikomu nedali,“ uviedol vedúci Strediska správy mestských cintorínov Rudolf Klein.
Tieto situácie riešia s chladnou hlavou. „Slušne a taktne ľudí upozorníme, že psíka im musí niekto postrážiť pred areálom, alebo musia prísť znovu, ale bez neho,“ povedal.
Ako dodal, tento zákaz nie je kvôli tomu, že by pes svojou prítomnosťou nejako znesväcoval pietne miesto. „Ale nikomu by nebolo príjemné, ak by sa na hrob jeho blízkeho vymočil pes.“
Vypočujú si všeličo...
Zákaz vstupu psov platí na všetkých troch cintorínoch v Starej Ľubovni. Návštevníkov cintorínov na to upozorňuje aj oznam pri vstupoch do areálov. Nie všetci však toto obmedzenie dodržiavajú.
„Nájdu sa ľudia, ktorí napriek tomu vstupujú na cintoríny so psom,“ povedal Ján Greš zo správy cintorínov v meste. Ako dodal, ľudí následne slušne upozornia, aby svojho miláčika ponechali trebárs pred bránami. Reakcie sú však rôzne, v nich sa vraj dá vypočuť “všeličo“.
Mesto pritom môže nedisciplinovaného občana potrestať pokutou do 16 eur.
Nahuckali ich na zamestnancov
Konateľka Pohrebno-cintorínskych služieb v Poprade Mária Trembáčová potvrdila, že zákaz vodenia psov na cintorín pre niektorých psíčkarov akoby nič neznamenal.
„Nerešpektujú zákaz a neexistuje ani možnosť ich sankcionovať. Uvedomujeme si, že sú málo informovaní. Z toho dôvodu sme dali vyrobiť informačné tabule o zákaze vodenia psov na cintorín a v dohľadnej dobe ich zavesíme na všetky vstupy, pretože zatiaľ je len jedna tabuľa, a to na hlavnej bráne,“ zdôraznila Trembáčová.
Podľa nej je nedôstojné, ak si majitelia psov na cintorín svojich miláčikov vodia a dokonca má s nimi aj oveľa horšie skúsenosti. „Stávalo sa, že psičkári svojich psov huckali na zamestnancov cintorína,“ dodala.
Niektoré psy majú výnimku
„Výnimku pre vstup na cintorín predstavujú psíky držané na rukách, vodiace a služobné psy. Poslanci pri zmene nariadenia brali do úvahy, že pes je nevyhnutný pre nevidiaceho a často býva dobrým priateľom pre človeka. Nízke plemená si tak ľudia berú na rukách až ku hrobu,“ vysvetľuje správca cintorína Ján Ondruš.
Podľa jeho slov návštevníci cintorína tento zákaz rešpektujú.
ešl
Anketa
Východniari majú rôzne názory
Katarína Shinová, učiteľka z Humenného: „Ja nemám nič proti tomu, ak niekto príde na cintorín so psíkom. Ak ho má na vôdzke, nebehá po hroboch a nič neničí, problém v tom nevidím. Veď po cintoríne aj tak behá veľa mačiek z blízkych domov. Prejdú tam samé cez plot a chodia aj po hroboch.“
Lukáš Weiser, študent z Michaloviec: „Ťažko povedať či je, alebo nie je tento zákaz opodstatnený. Nepoznám všetky dôvody jeho zavedenia, no napriek tomu si osobne myslím, že ak je pes na vôdzke, tak by ho jeho majiteľ mal vedieť ustrážiť.“
Lívia Pokorná, Spišská Nová Ves: „Myslím si, že prísny zákaz vstupu so zvieraťom na cintorín je správny. Ani nie tak z pohľadu samotných psíkov, ako ich majiteľov. Nie všetci majitelia psov sú uvedomelí a dali by pozor na svojho miláčika, či nešpiní medzi hroby. Je to pietne miesto. Zákaz schvaľujem.“
Anna Labudová, Levoča: „Podľa mňa cintorín je miesto, kde by sme sa mali úctivo správať. Určite by sa tu nemalo fajčiť, piť alkohol, preháňať sa na bicykli. Každý musí vedieť sám posúdiť či jeho pes naruší na cintoríne tú potrebnú atmosféru. Ako by to vyzeralo, keby tu pes začal štekať?“
Vojtech K., Stará Ľubovňa: „S vnukovým psom chodím von, ale na cintorín by som ho nikdy nezobral. Mne sa to zdá nedôstojné,“ povedal starý pán.
Miloš Pajonk z Popradu: „Je to každého osobná vec, či psa na cintorín vezme, alebo nie. Nevadí mi to. Aj ja mám psa, ale na cintorín by som ho nevzal, veď načo?“
kor, ope,ešl, kar, rin, mv
Autor: tin, kar, kor, ope, rin, mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer