ROŽŇAVA. Niekoľkomesačné ťahanice s predajom podielu mesta sa skončili 18. 5. 2011. Poslanci len tesne odhlasovali predaj podielu mesta ako aj nehnuteľnosti spolu s niekoľkými pozemkami.
Za podiel 36,7 percenta ponúkla rakúska firma 430–tisíc eur a 290–tisíc za nehnuteľnosti, budovy a pozemky. S odpredajom nesúhlasili niektorí poslanci a aj občania mesta, občianski aktivisti.
Jeden z aktivistov, Vladimír Polóny, mal podozrenie, že mesto týmto predajom poskytlo spoločnosti Stefe neoprávnene štátnu pomoc. Pod ňou sa rozumie, podľa zákona o majetku obcí, každý prevod vlastnístva mimo ponukového konania a za nižšiu cenu, než je trhová.
„Najprv som požiadal o stanovisko mesto. Prišla mi od nich po pár dňoch len stručná odpoveď, že mesto predajom týchto pozemkov neposkytlo štátnu pomoc,“ uviedol.
Keďže mu táto odpoveď nestačila, žiadal ich o doplňujúce informácie. „Na všetko, na čo som sa ich pýtal mi odpovedali, že nie, že všetko je v poriadku a v súlade so zákonom. Preto som požiadal o zaujatie stanoviska vtedajšieho podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša,“ vysvetlil V. Polóny.
Odpovede mesta ho neodradili
Podľa listu, ktorý I. Mikloš adresoval sťažovateľovi, sú podľa jeho názoru v danom prípade prvky štátnej pomoci, „ale záväzné stanovisko môže vydať iba Európska komisia. Lebo iba oni majú na starosti štátnu pomoc,“ nechápe Polóny.
Následne sa k listu vyjadrilo aj mesto Rožňava. Podľa nich Mikloš priamo nekonštatoval, že štátna pomoc bola poskytnutá, čo je z právneho hľadiska zásadný rozdiel. A ďalej sa tým nezaoberali.
Polóny sa nevzdal a začiatkom novembra zaslal písomnú sťažnosť na Generálny sekretariát Komisie európskych spoločenstiev v Bruseli. „Vypísal som originálny formulár a doporučene zaslal do Európskej komisie. Následne mi odpísali, pridelili mojej žiadosti evidenčné číslo,“ povedal.
Začiatkom januára bol vyzvaný, aby niektoré informácie vo svojej žiadosti doplnil. „Najprv som im písal informácie k budove a pozemku. Komisia však chcela informácie aj k podielu. To všetko som im napísal a doložil,“ pokračoval V. Polóny.
Okrem argumentov, že ceny pozemkov a nehnuteľností boli stanovené na základe osem rokov starého ohodnotenia z roku 2003, im uviedol aj konkrétne pohyby cien za nehnuteľnosti v Rožňave.
Komisia má na vyjadrenie 12 mesiacov
„Prostredníctvom e–mailu som sa začiatkom marca informoval v akom štádiu riešenia je moja sťažnosť,“ prezradil Polóny.
Obratom dostal odpoveď, podľa ktorej posúdenie jeho sťažnosti prebieha a má byť predložené slovenským orgánom na vyjadrenie.
Komisia má 12 mesiacov na to, aby ukončila celé vyšetrovanie. Najneskôr o pár mesiacov sa dozvieme záverečný verdikt.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer