ROŽŇAVA. K svojej doterajšej záľube sa dostal dosť nečakane. Počas liečenia na Sliači si spomenul na svojho kamaráta zo školských čias, ktorý býval neďaleko pri Kremnici.
„Pozval ma k sebe na víkend na chalupu. Keď som k nemu prišiel do ateliéru, otváral som ústa, zatajil som dych,“ povedal s nadšením v hlase Kliment Mitura.
Vtedy si uvedomil, že všetko, čomu sa doposiaľ venoval, ho až tak neoslovovalo, nenapĺňalo.
Keď zbadal stovky kotúčov medailí, tak ho to očarilo. „Povedal som mu, že mu zo srdca závidím, že je taký veľký umelec a robí takéto veľké veci,“ podotkol K. Mitura.
Vtedy mal 58 rokov a zdalo sa mu dosť neskoro začínať s podobným koníčkom. „Kamarát mi povedal, veď rob aj ty. Nikdy nie je pozde. Dal mi tanier, na čom sa modeluje, jednu špachtľu a kus plastelíny. A povedal mi, rob. A takto sa to všetko začalo.“
Prvá súťaž a hneď tretie miesto
Národná banka (NB) Slovenska vypisuje súťaže na návrhy pamätných mincí s nominálnou hodnotou na rôzne témy.
„Vypísali súťaž na pamiatkovú rezerváciu Vlkolínec, ktorá je zaradená do UNESCO. Bolo to prvýkrát, čo som svoj návrh poslal do súťaže a získal som tretiu cenu,“ pochválil sa.
Toto ocenenie ho povzbudilo do ďalšej práce. A tak pod jeho rukami vzniklo za 14 rokov niekoľko desiatok medailí, ktoré boli realizovateľné. Rovnako vytvoril aj množstvo mincí. „Nie všetky však boli úspešné. Pretože to je súťaž a človek musí obstáť pred odbornou komisiou,“ vysvetlil.
Návrhy hodnotí 13–členná porota
„Pri súťažiach vyhlasovaných Národnou bankou sú presné podmienky, aké parametre má minca mať a čo si predstavujú mať vyobrazené na rube i na líci mince. Musí tam byť zobrazené to, čo si oni predstavujú. Ale už je na umelcovi ako to stvárni, akú kompozíciu zvolí,“ hovorí K. Mitura.
Obstáť v týchto súťažiach nie je vôbec jednoduché. „Hodnotí to 13–členná komisia, keď sa robí architektonický návrh, zavolajú architekta. Keď bol prírodný motív, zavolali ochrancov prírody a podobne. Je to volená komisia na štyri roky,“ ozrejmil situáciu na súťažiach.
Medailér dostane najprv zadanie a poriadne popremýšľa nad tým, čo by chcel zobraziť. „Následne si urobím náčrt, potom podľa náčrtu namodelujem z plastelíny na tanier. Urobím odliatok do sadry a vznikne negatív. A na ňom ešte pracujem. Na základe neho odlejem pozitív, ktorý už je vypracovanejší. Na ňom opäť ešte popracujem a snažím sa dať do definitívnej podoby. Pre istotu ešte raz odlejem do negatívu a tak odlejem definitívny pozitív, kde už robím len také kozmetické úpravy,“ vysvetlil celý postup práce.
Keď sa už návrh mince alebo medaily ide realizovať, odnesú ju do Kremnice, kde ju pantograficky zmenšia na požadovanú veľkosť. Vyrobí sa razidlo a dochádza k samotnej razbe mince.
Vyrobiť návrh trvá aj tri mesiace
Urobiť jeden návrh nie je vôbec jednoduché. Niekedy sa dá urobiť za dva, tri týždne, niekedy za mesiac. „Kde je viacej figúr, viacej detailov, je to náročnejšie na čas. Trvá mi to minimálne desať dní, niektoré aj tri mesiace.“
Kliment Mitura okrem slovenských miest vystavuje aj v zahraničí. V roku 2009 sa zúčastnil na výstavách v Colorado Springs v USA a v roku 2010 vo Fínsku. „Teraz mám svoje práce v Škótsku a aj v Uherskom Hradišti,“ pochválil sa.
Medzi jeho najvýznamnejšie medaily patrí medaila profesora Kňazovického ako najvyššie vyznamenanie pre darcov krvi, ktorí ju darovali vyše 100–krát.
V súťaži Národnej banky Slovenska (NBS) na výtvarný návrh zlatej zberateľskej mince v nominálnej hodnote 100 eur s tematikou Svetové dedičstvo UNESCO – drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka, zvíťazil spomedzi štrnástich návrhov dvanástich autorov jeho návrh.
Rovnako vytvoril aj striebornú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Cikkera.
„Medzi významné zaraďujem aj plaketu profesora Fischera. Bolo to pri príležitosti 10. výročia prvej transplantácie srdca na Slovensku.“
Okrem už spomenutých robil aj pamätné dosky. „Keď tu bol pápež v roku 2003, tak na počesť jeho návštevy som robil pamätnú dosku, ale aj medailu,“ dodal. Okrem toho robil aj plakety pre mestá Slovenska, ktoré mali nejaké významné výročia a množstvo ďalších.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer