BRZOTÍN. Organizátorom podujatia bol Modelársky klub 88 Hawks Brzotín a jeho členovia majú s prípravou podobných akcií skúsenosti. O svetovom pohári sme sa porozprávali s jeho riaditeľom Štefanom Andogom.
Ako hodnotíte preteky svetového pohára.
„Súťaž Svetového pohára splnila všetky parametre, ktoré sú kladené na súťaž zo strany CIAM FAI. Prebehla regulárne, bez rušivých vplyvov, v priateľskej súťažnej atmosfére. Svedči o tom aj fakt, že medzinárodná jury nemusela riešiť žiadny protest. Všetci funkcionári pracovali v súlade s pravidlami FAI za čo im patrí so strany riaditeľa súťaže poďakovanie a uznanie.“
Čo bolo dôležité pri výbere lokality, boli na ňu kladené nejaké špecifiká?
„Modelársky klub má veľké skúsenosti z organizovaním veľkých podujatí najmä majstrovstiev SR leteckých modelov na svahu, keď od svojho vzniku v roku 1990 zorganizoval 46 súťaži na svahoch Dobšinského kopca. Miesto súťaže v Brzotíne je tréningová plocha klubu a preto, že tu poznáme podmienky, konfigurácia terénu, perfektný rozhľad na všetky strany, ako aj skúsenosti s vývojom počasia, teplota, vietor, jeho sila a smer, tak sme vybrali práve lokalitu Repište. Súťažiaci si veľmi pochvaľovali miesto súťaže.“
Ako vnímate výsledky, prekvapili vás niečím?
„ Podľa môjho hodnotenia boli výsledky boli adekvátne výkonom. Mňa už neprekvapí skoro nič, veď už 46 rokov súťažím. Na súťaži vynikali reprezentanti Poľska, získali najviac popredných umiestnení, čiže sa stali víťazmi SP vo viacerých kategóriách. Reprezentanti SR podali štandardný výkon, no veľmi neoslnili.“
Aká zostava pretekárov sa tu zišla?
„Pretekári boli na špičkovej úrovni. Ale to nestačí, je potrebné mať aj športové šťastie, vnútornú pohodu a správne rozhodnutie na štart podľa vývoja letových podmienok. Za pozornosť určite stojí, že na súťaži pretekal aj profesor Gennadij Afanasievič Poltavec z Moskvy, ruský raketový odborník, ktorý sa 1. mája dožil veku 73 rokov. Najstarším účastníkom SP bol Boleslav Večeřa z Klubu kozmických modelárov Košice.“
Medzi pretekármi boli teda starší páni i mladíci. Aká je základňa tohto športu na Slovensku. Prevládajú mladí či starší modelári?
„Základňa raketových modelárov SR predstavuje okolo 260 členov z celkového počtu modelárov SR je to okolo 22 percent. Na súťaži súťažili juniori, seniori a dokonca aj jeden žiak. V SR nie je veľký záujem so strany mládeže o tento šport. Je potrebné modely stavať, mnohí uprednostňujú bez námahy sedieť pri PC. Raketové modelárstvo je tiež finančne dosť náročný šport. Každý štart je euro za motor. Teraz si predstavte tréning. Sto štartov rovná sa sto eúr!!“
V súťaži ste mali aj pretekárov z domáceho klubu. Ako sa darilo vašim zverencom?
„Člen nášho klubu Štefan Račko sa stal víťazom SP v najnáročnejšej kategórii S7, makety skutočných rakiet. Za tento výsledok si zaslúži poďakovanie.“
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer