VLACHOVO. Už od detstva sa zaujímala o rôzne ručné práce, ako je šitie, háčkovanie, štrikovanie či vyšívanie.
„Ako bývalej aktívnej folkloristke mi učaroval ľudový odev, preto som sa rozhodla tieto moje schopnosti spojiť a vytvoriť tak krásne dielko, ktoré je moja srdcovka - krojované bábiky. Samozrejme, inšpiroval ma predovšetkým náš vlachovský kroj, ktorý je veľmi pestrý, farebne ladený a bohato zdobený,“ povedala autorka krojovaných bábik Mária Stachurová.
Prvá putovala do Talianska
Záľube sa venuje už sedem rokov a prvá bábika, ktorá dostala krojovaný šat, bola vlastne darčekom.
„Oslovil ma syn, ktorý má známeho v Taliansku a tomu sa zapáčil náš kroj. Poprosil ma, či by som nevedela vyrobiť bábiku oblečenú v našom tradičnom odeve. Tak som vlastne prvú bábiku vybrala u trojice podarovaných a po dlhých hodinách mravenčej práce sa dielko vydarilo.“
Šaty sú presné repliky krojov
Na vyhotovenie vernej kópie si musela preštudovať všetky dostupné informácie a zozbierať množstvo doplnkov, ktoré boli potrebné na vytvorenie odevu.
„Kroje sú šité podľa pôvodných, čiže originálov a niekoľko ich mám aj v zbierke, nakoľko mi ich darovali ženičky z našej dediny. Čipky, stužky, gorálky, ozdoby a ďalšie doplnky sa síce dajú nakúpiť, ale vždy som si vážila, ak mi niekto podaroval rôzne staré drobnosti, nakoľko majú bližšie k originálom.“
Kroj pre malú folkloristku
Pani Mária vyrobila už viac ako sedemdesiat krojovaných bábik. Najväčšia meria 82 cm a najmenšia 20 cm. Vyrobila však aj kroj pre svoju vnučku.
„Vlani som obliekla do kroja aj svoju deväťmesačnú vnučku Lucinku. Nakoľko ešte chodiť nevedela, na jarmoku ju otec držal na rukách a ľudia obdivovali maličkú. Mala šatku, lajblíček, sukničku i zásterku, čiže všetko, čo je súčasťou kroja nádejnej folkloristky. Teraz jej už šijem ďalší kroj, pretože o čosi vyrástla.“
Nie každá bábika je vhodná
Okrem dôsledne prepracovaného detailu na kroji je nemenej dôležitý aj výber modelu bábiky.
„Prednedávnom som sa zoznámila s jedným milým chalupárom, ktorý má sklad hračiek a bábik a ten mi dodáva požadované modely. Nie je predsa možné obliecť bábiku v kroji ženy, alebo slečny s výzorom tváre bábätka. Taktiež mi posiela prevažne látkové predlohy aj pani z Detvy.“
Hlava plná nápadov
Okrem krojov svojim dielkam dotvára aj pracovné prostredie. „Vytvorila som párik, čiže dievča a chlapca v pracovnom kroji. Doplnky ako cepík, hrable a kosu mi vyrobil môj sused, ktorý je veľmi šikovný rezbár. Toto všetko som vsadila do dreveného trávnatého rámčeka. Bohužiaľ, chlapec cestoval ako dar do Maďarska. Ja mám v hlave strašne veľa nápadov, ale málo času. Veď ošatiť jednu bábiku trvá viac ako týždeň. V pláne mám vyhotoviť aj rejdovský kroj, trojicu koledníkov v našej tradičnej gubajke, ktorú inde v okrese nenájdete. Vydaté ženy mali na hlavách čepce a moje bábiky ich majú na hlavách z kupovanej čipky. Chcem ich v budúcnosti nahradiť vlastnoručnou autentickou gemerskou paličkovanou čipkou.“
Svoje dielka pani Mária prezentuje hlavne na jarmokoch a taktiež reprezentovala obec na celoslovenskom podujatí v Detve, kde bolo Vlachovo vyhlásené ako „Dedina roka 2005“. „Ak ide náš súbor Stromíš niekde na vystúpenie, tak chodím s bábikami, ktoré sú vlastne prezentačné, ale nepredajné. Do dôchodku už nemám ďaleko, tak sa veľmi teším, že budem mať viac času naplno sa venovať všetkým mojim aktivitám.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer